Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami na rynku. Ostatecznie, po dwóch słabszych sesjach w środę i czwartek, indeks WIG20 zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1700 punktów i zakończył miniony tydzień 1% na plusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Akcje Pepco pokazują moc po wejściu do MSCI

Najmocniejszą spółką tego tygodnia niespodziewanie okazało się Pepco. Niezwykle spektakularna zwyżka akcji tej sieci detalicznej jest konsekwencją komunikatu firmy MSCI.

FP Markets

W czwartek 10 listopada po zamknięciu sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła ona, że w wyniku półrocznej rewizji indeksów Pepco zastąpi Orange w portfelu MSCI Poland. Zmiany te wejdą w życie po zamknięciu sesji w dniu 30 listopada. W piątek 11 listopada handlu na GPW nie było ze względu na państwowe święto, dlatego dopiero w ten poniedziałek inwestorzy mogli więc zareagować na ogłoszone zmiany.

Inwestorzy zachwyceni

W efekcie, o ile wykreślenie Orange było spodziewane, o tyle dodanie Pepco okazało się ogromnym zaskoczeniem. Z tego powodu kurs akcji spółki otworzył się w poniedziałek na poziomie 38 złotych, choć czwartkową sesję zakończył przyjmując wartość 35 PLN.

Warto przy tym zaznaczyć, że już od dłuższego czasu Pepco spełniało kryteria wielkościowe i płynnościowe indeksowego. Z komunikatu MSCI wynika jednak, że zmieniono jej klasyfikację krajową na polską i to właśnie to działanie okazało się kluczowym czynnikiem decydującym o dodaniu spółki do Indeksu MSCI Poland.

W dalszej części poniedziałkowej sesji oraz następnego dnia akcje Pepco kontynuowały wzrosty. Przez następne trzy sesje na papierach wartościowych tej spółki dominowały już jednak mieszane nastroje. W konsekwencji akcje Pepco zakończyły ten tydzień wprost niewiarygodnym wzrostem rzędu 13%.

Wykres akcji Pepco

Kolejny świetny tydzień PGE

Sektor energetyczny w Polsce odrabia straty na fali poprawy nastrojów na światowych rynkach. Wszystko zawdzięczamy niższemu odczytowi inflacji w Stanach Zjednoczonych, która sprawiła, że inwestorzy spodziewają się, iż Rezerwa Federalna USA zacznie łagodzić swoją politykę monetarną.

To natomiast przekłada się na lepszy sentyment na rynkach akcji – także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Najmocniej zyskuje na tym Polska Grupa Energetyczna, której akcje przez ostatni miesiąc zdrożały aż o ponad 40%.

Jak łatwo się domyślić w tym tygodniu ich zwyżka była konsekwentnie kontynuowana. W efekcie, przez minione 5 sesji cena akcji PGE wzrosła o 5%.

Wykres akcji PGE

Akcje Allegro ostro w dół po opóźnieniu publikacji wyników

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka Allegro. Akcje tego giganta e-commerce okazały słabość ze względu na opublikowany przez niego w czwartek wieczorem komunikat o przesunięciu terminu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2022 roku z 24 listopada na 30 listopada.

Jak tłumaczy spółka, przesunięcie daty publikacji raportu jest związane z tym, że Rada Dyrektorów potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji w kwestiach wymagających zarządczego osądu niezbędnego do finalizacji śródrocznego skróconego skonsolidowanego raportu Allegro.

Inwestorzy ewidentnie jednak nie zaufali tutaj spółce i w obawie przed tym, że wyniki finansowe Allegro okażą się bardzo rozczarowujące, zaczęli wyprzedawać akcje tego podmiotu.

Warto jednak zauważyć, że akcje Allegro taniały nie tylko podczas piątkowej sesji, ale i w środę oraz czwartek. Ich przecena podczas trzeciej i czwartej sesji tego tygodnia jest najprawdopodobniej konsekwencją rozczarowujących danych kwartalnych i prognozach amerykańskiej firmy Target, które zaszkodziły sektorowi detalicznemu na całym świecie.

W konsekwencji, akcje Allegro zakończyły miniony tydzień aż 5,9% na minusie, co okazało się zdecydowanie najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji Allegro

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.