Forex z J2T

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami na rynku. Ostatecznie, po dwóch słabszych sesjach w środę i czwartek, indeks WIG20 zdołał utrzymać się powyżej poziomu 1700 punktów i zakończył miniony tydzień 1% na plusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Akcje Pepco pokazują moc po wejściu do MSCI

Najmocniejszą spółką tego tygodnia niespodziewanie okazało się Pepco. Niezwykle spektakularna zwyżka akcji tej sieci detalicznej jest konsekwencją komunikatu firmy MSCI.

W czwartek 10 listopada po zamknięciu sesji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie ogłosiła ona, że w wyniku półrocznej rewizji indeksów Pepco zastąpi Orange w portfelu MSCI Poland. Zmiany te wejdą w życie po zamknięciu sesji w dniu 30 listopada. W piątek 11 listopada handlu na GPW nie było ze względu na państwowe święto, dlatego dopiero w ten poniedziałek inwestorzy mogli więc zareagować na ogłoszone zmiany.

Inwestorzy zachwyceni

W efekcie, o ile wykreślenie Orange było spodziewane, o tyle dodanie Pepco okazało się ogromnym zaskoczeniem. Z tego powodu kurs akcji spółki otworzył się w poniedziałek na poziomie 38 złotych, choć czwartkową sesję zakończył przyjmując wartość 35 PLN.

Warto przy tym zaznaczyć, że już od dłuższego czasu Pepco spełniało kryteria wielkościowe i płynnościowe indeksowego. Z komunikatu MSCI wynika jednak, że zmieniono jej klasyfikację krajową na polską i to właśnie to działanie okazało się kluczowym czynnikiem decydującym o dodaniu spółki do Indeksu MSCI Poland.

W dalszej części poniedziałkowej sesji oraz następnego dnia akcje Pepco kontynuowały wzrosty. Przez następne trzy sesje na papierach wartościowych tej spółki dominowały już jednak mieszane nastroje. W konsekwencji akcje Pepco zakończyły ten tydzień wprost niewiarygodnym wzrostem rzędu 13%.

Wykres akcji Pepco

Kolejny świetny tydzień PGE

Sektor energetyczny w Polsce odrabia straty na fali poprawy nastrojów na światowych rynkach. Wszystko zawdzięczamy niższemu odczytowi inflacji w Stanach Zjednoczonych, która sprawiła, że inwestorzy spodziewają się, iż Rezerwa Federalna USA zacznie łagodzić swoją politykę monetarną.

To natomiast przekłada się na lepszy sentyment na rynkach akcji – także na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Najmocniej zyskuje na tym Polska Grupa Energetyczna, której akcje przez ostatni miesiąc zdrożały aż o ponad 40%.

Jak łatwo się domyślić w tym tygodniu ich zwyżka była konsekwentnie kontynuowana. W efekcie, przez minione 5 sesji cena akcji PGE wzrosła o 5%.

Wykres akcji PGE

Akcje Allegro ostro w dół po opóźnieniu publikacji wyników

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka Allegro. Akcje tego giganta e-commerce okazały słabość ze względu na opublikowany przez niego w czwartek wieczorem komunikat o przesunięciu terminu publikacji wyników finansowych za trzeci kwartał 2022 roku z 24 listopada na 30 listopada.

Jak tłumaczy spółka, przesunięcie daty publikacji raportu jest związane z tym, że Rada Dyrektorów potrzebuje więcej czasu na podjęcie decyzji w kwestiach wymagających zarządczego osądu niezbędnego do finalizacji śródrocznego skróconego skonsolidowanego raportu Allegro.

Inwestorzy ewidentnie jednak nie zaufali tutaj spółce i w obawie przed tym, że wyniki finansowe Allegro okażą się bardzo rozczarowujące, zaczęli wyprzedawać akcje tego podmiotu.

Warto jednak zauważyć, że akcje Allegro taniały nie tylko podczas piątkowej sesji, ale i w środę oraz czwartek. Ich przecena podczas trzeciej i czwartej sesji tego tygodnia jest najprawdopodobniej konsekwencją rozczarowujących danych kwartalnych i prognozach amerykańskiej firmy Target, które zaszkodziły sektorowi detalicznemu na całym świecie.

W konsekwencji, akcje Allegro zakończyły miniony tydzień aż 5,9% na minusie, co okazało się zdecydowanie najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji Allegro

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO