Za nami ostatni tydzień września na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem umiarkowanych spadków. Ostatecznie, pomimo wyraźnie wzrostowej piątkowej sesji indeks WIG20 zakończył ostatni tydzień września 1,7% na minusie.
Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć dni handlowych można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach – choć tym razem straty mogły okazać się znacznie bardziej dotkliwe.
Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Akcje Allegro w górę w związku z wynikami kwartalnymi i obiecującymi prognozami
Miano najmocniejszej spółki tego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, bezdyskusyjnie należy do Allegro.
Okazuje się, że za spektakularną zwyżkę akcji tego polskiego giganta e-commerce odpowiada przede wszystkim czwartkowa sesja, przed którą Allegro pokazało swój raport finansowy za drugi kwartał bieżącego roku.
EBITDA i zysk operacyjny wyższe od oczekiwań
Z opublikowano raportu wynika, że skorygowany zysk EBITDA grupy Allegro w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 580,4 miliona złotych. To o 19,9% więcej niż wynik osiągnięty w analogicznym kwartale rok wcześniej. Ponadto, analitycy spodziewali się zysku EBITDA na poziomie 524,2 miliona PLN.
Zysk operacyjny grupy Allegro w omawianym okresie wyniósł zaś 303,4 miliona złotych, co stanowi wzrost rok do roku o 22%. Rynkowy konsensus zakładał zaś, że zysk operacyjny sięgnie 249,6 miliona PLN.
Skonsolidowany zysk netto jednostki dominującej Allegro w drugim kwartale bieżącego roku wyniósł natomiast 119 milionów złotych, co jest wynikiem o 13% niższym od oczekiwań analityków. Dla porównania, w drugim kwartale zeszłego roku spółka odnotowała stratę 64 milionów PLN netto.
Przychody grupy Allegro w omawianym kwartale wyniosły z kolei 2,398 miliarda złotych. Wynik ten stanowi wzrost w ujęciu rocznym o 8,5%. Należy jednak dodać, że rynkowy konsensus zakładał przychody na poziomie 2,469 miliarda PLN.
Warto zwrócić przy tym uwagę, że przychody grupy Allegro z działalności w Polsce wzrosły o 18,4% rok do roku w drugim kwartale i o 20,4% w ujęciu rocznym w pierwszym półroczu. Wszystko dzięki większej monetyzacji i wyraźnemu wzrostowi przychodów z działalności reklamowej.
Wartość sprzedaży brutto (GMV) z działalności w Polsce wzrosła zaś w drugim kwartale o 11,3% rok do roku do 13,48 miliarda złotych, znacząco przewyższając dynamikę sprzedaży detalicznej w Polsce.
Średnia wartość GMV na aktywnego kupującego zwiększyła się z kolei o 9,4% w ujęciu rocznym, do 3664 złotych, przyspieszając przy tym tempo wzrostu w ujęciu kwartalnym. Natomiast liczba aktywnych kupujących na Allegro wzrosła piąty kwartał z rzędu, osiągając poziom 14,3 miliona w drugim kwartale 2023 roku.
Obiecujące prognozy dotyczące III kwartału
Z opublikowanego raportu wynika również, że w trzecim kwartale bieżącego roku Allegro szacuje wzrost na poziomie skonsolidowanym wartości sprzedaży brutto na 8-9% rok do roku, a wzrost przychodów na 3-5% w ujęciu rocznym. W efekcie, skorygowany zysk EBITDA grupy Allegro powinien być o 23-25% wyższy rok do roku.
Jak nietrudno się domyślić raport finansowy polskiego giganta e-commerce nie mógł przejść bez echa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. I rzeczywiście, podczas wczorajszej sesji mieliśmy do czynienia ze zwiększonym popytem na akcje Allegro – i to przy najwyższych obrotach na polskim rynku akcji.
W efekcie, akcje Allegro podrożały w czwartek o 5,7%, zaś w całym ostatnim tygodniu września zyskały one aż 8,1%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.
Akcje Pepco zanurkowały po obniżeniu przez grupę prognozy zysku EBITDA
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Pepco Group. Należy przy tym zauważyć, że za tę szokującą obniżkę papierów wartościowych tej sieci detalicznej także odpowiada czwartkowa sesja. Co się wtedy wydarzyło?
Otóż, Pepco Group zakomunikowała w czwartek rano, że w ostatnich tygodniach odczuwa trudniejsze warunki handlu na głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, przy słabszym popycie konsumenckim na kluczowe kategorie czyli odzież i inne domowe akcesoria.
W efekcie sieć detaliczna miała niższe od oczekiwanych przychody w sierpniu, które pogorszyły się we wrześniu, przy ujemnej dynamice porównywalnej sprzedaży i słabszych niż oczekiwano wynikach nowych sklepów. Uderza to w marże, ponieważ w ofercie wciąż są produkty pochodzące z zapasów z początku roku zakupione po wyższych cenach.
Ponadto, termin pojawienia się jesienno-zimowej kolekcji w sklepach zbiegł się z utrzymującą się rekordowo ciepłą pogodą na naszych głównych rynkach Europy Środkowo-Wschodniej, co osłabiło popyt ze strony klientów w tym okresie.
Wszystko to spowodowało dalszą korektę w dół prognozy na cały rok 2023. Obecnie Pepco Group spodziewa się, że bazowy zysk EBITDA za rok obrotowy 2022/2023 (MSSF 16) wyniesie około 750 milionów euro.
Zmiana na stanowisku dyrektora zarządzającego
Poinformowano również, że Anand Patel, dyrektor zarządzający marką Pepco, ustąpił ze stanowiska ze skutkiem natychmiastowym. Zastąpi go Barry Williams, dyrektor zarządzający sieci Poundland.
Jak nietrudno się domyślić, informacje o obniżeniu oczekiwań co do wyniku EBITDA (MSSF 16) na koniec roku obrotowego 2023 z powodu gorszych przychodów w sierpniu i we wrześniu, wywołały u akcjonariuszy Pepco Group istne przerażenie.
W konsekwencji, akcje Pepco Group potaniały w czwartek aż o szokujące 20,7%. Cały ostatni tydzień września papiery wartościowe grupy zakończyły zaś 22,5% na minusie. Warto dodać, że podczas piątkowej sesji osiągnęły one najniższą wartość w swojej historii.
Akcje CD Projektu ostro w dół po premierze “Widma wolności”
Ostatniego tygodnia września do udanych z całą pewnością zaliczyć nie mogą także akcjonariusze CD Projektu. Jaka jest przyczyna drastycznej przeceny papierów wartościowych najsłynniejszej polskiej spółki gamingowej?
Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że we wtorek, 26 września miała miejsce oficjalna premiera “Cyberpunk 2077: Widmo wolności”, płatnego dodatku do wydanej dwa lata temu przez CD Projekt gry.
„Widmo wolności” okaże się hitem sprzedażowym?
Nowa produkcja CD Projektu spotkała się z bardzo przychylnym przyjęciem przez branżę – jej wynik na portalu Metacritic to obecnie 89 punktów na podstawie 50 recenzji.
Mało tego, okazuje się również, że w tym tygodniu, niemal trzy lata po premierze, „Cyberpunk 2077” powrócił na szczyt listy bestsellerów platformy Steam, natomiast na drugim miejscu w tym zestawieniu znajduje się właśnie “Widmo wolności”.
Co więcej, „Cyberpunk 2077” jest obecnie w ścisłej światowej czołówce, jeżeli chodzi o liczbę użytkowników grających jednocześnie w dany tytuł. Jak zatem wskazują analitycy, premiera “Widma wolności” jest udana, a CD Projekt powinien sprzedać między 3 a 4,5 miliona kopii dodatku do końca roku.
Inwestorzy i spekulanci zrealizowali zyski
Pomimo tak pozytywnych danych, akcje CD Projektu we wtorek, środę i czwartek zaliczyły niezwykle bolesną przecenę – i to przy jednych z najwyższych obrotów na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Dlaczego papiery wartościowe najsłynniejszej polskiej spółki gamingowej były w te dni masowo zbywane?
Po pierwsze, nie ma żadnych wątpliwości, że inwestorzy i spekulanci zrealizowali po prostu scenariusz typowy dla spółek gamingowych w momencie premiery, czyli tak zwaną “sprzedaż faktów”.
Uczestnicy rynku akcji zakładali bowiem, że CD Projekt wyciągnie wnioski z poprzedniej premiery i “Widmo wolności” zostanie pozytywnie przyjęte, co w konsekwencji przełoży się na wzrost popularności “Cyberpunka 2077”. W efekcie, spekulanci, którzy w ostatnich miesiącach inwestowali w spółkę pod udaną premierę, teraz masowo sprzedali swoje akcje.
Brak ekscytujących premier na horyzoncie
Drugim wskazywanym przez analityków powodem przeceny akcji jest perspektywa braku nowych dużych premier w najbliższym czasie. Wiadomo już bowiem, że teraz deweloperzy CD Projektu skupią się na produkcji nowej gry z serii “Wiedźmin”, czyli projekcie Polaris.
Na tę premierę trzeba będzie jednak poczekać – nawet 3-4 lata. W najbliższym okresie nie ma więc na horyzoncie impulsów, które mogłyby napędzać kurs akcji.
CD Projekt nie ujawnił danych sprzedażowych „Widma wolności”
Po trzecie, wydaje się, że uczestnicy rynku nie kryli w ostatnich dniach swojego rozczarowania faktem, że CD Projekt po premierze “Widma wolności” wciąż nie ujawnił żadnych danych sprzedażowych dotyczących tej produkcji. Dopiero wczoraj po południu spółka poinformowała, że 5 października podsumuje premierę tego tytułu.
Ostatecznie, pomimo piątkowego odbicia, akcje CD Projektu potaniały w ostatnim tygodniu września aż o 15,8%. Warto dodać, że podczas czwartkowej sesji kurs papierów wartościowych spółki osiągnął najniższą wartość od 1 czerwca.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!