Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy tydzień lipca na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z umiarkowanymi spadkami. Ostatecznie, po piątkowym odbiciu, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych ze stratą rzędu 2,2%.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje Grupy Kęty kontynuują wzrosty

Tytuł najmocniejszej spółki pierwszego tygodnia lipca, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, bezapelacyjnie należy do Grupy Kęty. Co ciekawe, zwyżka ta nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.

FP Markets

Należy jednak zauważyć, że akcje Grupy Kęty znajdują się w silnym długoterminowym trendzie wzrostowym od stycznia 2023 roku. Jednak okres od 16 do 29 czerwca na papierach wartościowych spółki upłynął pod znakiem mieszanego sentymentu oraz ograniczonej zmienności.

Akcje Grupy Kęty znajdowały się wtedy w konsolidacji, między 600 a 622 PLN. Następnie, podczas ostatniej sesji czerwca wygenerowały został nowy impuls wzrostowy. W efekcie, już w poniedziałek górna bariera tej konsolidacji została wybita, a dynamiczny ruch w górę był jeszcze kontynuowany przez następne dwie sesje.

Ostatecznie, po czwartkowej korekcie i piątkowym powrocie do wzrostów, akcje Grupy Kęty zakończyły ten tydzień 6,7% na plusie. Mało tego – kurs papierów wartościowych spółki osiągnął w piątek najwyższą wartość od kwietnia 2022 roku.

Wykres akcji Kęty

Rząd szykuje składkę solidarnościową – akcje JSW zanurkowały

Na drugim biegunie już drugi tydzień z rzędu znalazła się Jastrzębska Spółka Węglowa. Jaką tym razem mamy przyczyny dotkliwej przeceny akcji największego w naszym kraju producenta węgla koksowego?

Przede wszystkim za tak potężną wyprzedaż akcji JSW odpowiada piątkowa sesja. Inwestorzy wpadli w panikę, ponieważ dziś o poranku w wykazie prac legislacyjnych Rady Ministrów zamieszczono informacje o planowanym projekcie ustawy o zmianie ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

W praktyce projekt regulacji zakłada wprowadzenie w 2023 roku dla dużych podmiotów z sektora węglowego systemu składki solidarnościowej. System ma polegać na „wdrożeniu mechanizmu określenia podmiotów, które uzyskały w 2022 roku nieuzasadnione nadmierne dochody oraz obowiązku odprowadzenia na rzecz Funduszu Wypłaty Różnicy Ceny nadmiarowych dochodów, osiągniętych w 2022 roku w wyniku prowadzenia działalności w sektorze węgla”.

Celem projektu jest dalsze minimalizowanie podwyżek cen energii dla najbardziej wrażliwych odbiorców, zwiększenie bezpieczeństwa energetycznego państwa poprzez zapewnienie odpowiedniego poziomu płynności i możliwości regulowania zobowiązań, a także zapewnienie ciągłości dostaw energii.

Zapowiedź składki solidarnościowej przeraziła inwestorów

Planowany termin przyjęcia projektu przez rząd to trzeci kwartał 2023 roku. Za przygotowanie projektu ustawy odpowiada Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Jak nietrudno się domyślić, informacje o składce solidarnościowej dla dużych spółek węglowych doprowadziły do gwałtownej przeceny akcji JSW.

W efekcie, papiery wartościowe największego w Polsce producenta węgla koksowego potaniały podczas piątkowej sesji o 4,1%. Natomiast w całym tygodniu – po serii czterech spadkowych sesji z rzędu – akcje JSW straciły aż 6,6%. Co więcej, w piątek ich kurs osiągnął najniższą wartość od października ubiegłego roku.

Wykres akcji JSW

Kontynuacja korekty na CD Projekt

Pierwszego tygodnia lipca na giełdzie do udanych z całą pewnością nie zaliczy również CD Projekt. Co ciekawe, w tym przypadku obniżka również nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez najbardziej znanego polskiego producenta gier, ani nawet doniesień medialnych na jego temat.

Mamy tutaj po prostu do czynienia z kontynuacją korekty, dalszą realizacją zysków na akcjach CD Projektu, będącej konsekwencją tygodniowego wzrostu rzędu 31,4%, który miał miejsce w dniach 12-16 czerwca.

Dobra informacja dla spółki jest taka, że korekta przebiegła przy niższych obrotach niż wcześniejsza zwyżka. Oznacza, że w ujęciu długoterminowym papiery wartościowe tego polskiego producenta gier nadal zachowują potencjał do dalszych wzrostów, które napędzać powinien nadchodzący debiut “Widma Wolności” – płatnego dodatku do Cyberpunka 2077.

Nie zmienia to oczywiście faktu, że z powodu silnych spadków we wtorek i środę, akcje spółki CD Projekt zakończyły ten tydzień 6,4% na minusie.

Wykres akcji CD Projekt

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.