Podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia ze zmiennymi nastrojami. Ostatecznie, po silnych wzrostach w czwartek i piątek, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych 1,7% na plusie.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno potężną dodatnią, jak i znaczącą ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje CD Projektu mocno w górę w tygodniu naznaczonym publikacją wyników kwartalnych

Najmocniejszą spółką wchodzącą w skład indeksu WIG20 w tym tygodniu okazało się CD Projekt. Z czego wynika spektakularna zwyżka akcji tego producenta gier?

FP Markets

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że podczas po zamknięciu poniedziałkowej sesji CD Projekt opublikowało swoje wyniki finansowe za pierwszy kwartał 2023 roku. Co ciekawe, akcje spółki bardzo mocno zyskiwały już w ostatnich godzinach przed publikacją raportu – i to przy najwyższych tego dnia na GPW obrotach – co zwiastowało dobre informacje dla inwestorów.

Następnie okazało się, że najsłynniejszy polski producent gier odnotował w nim 69,67 miliona złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. To wynik znacznie przewyższający prognozy analityków, którzy spodziewali się natomiast zysku netto na poziomie 32,9 miliona PLN. Ponadto, to także wynik lepszy niż w analogicznym kwartale rok wcześniej, kiedy to zysk netto wyniósł 68,92 miliona złotych.

Zysk operacyjny wyniósł z kolei 71,54 miliona złotych, co także jest znacznie lepszym wynikiem od rynkowego konsensusu, który ukształtował się na poziomie 37,7 miliona PLN. Jednocześnie, w pierwszym kwartale 2022 roku zysk operacyjny spółki był wyższy – sięgnął 85,32 PLN.

Zysk EBITDA w pierwszym kwartale bieżącego roku wyniósł natomiast 96,6 miliona złotych, podczas gdy eksperci oczekiwali wyniku na poziomie 60,2 miliona PLN. Zysk EBITDA był jednak o 9,9% słabszy niż w analogicznym kwartale rok wcześniej.

Skonsolidowane przychody ze sprzedaży w ostatnim kwartale sięgnęły zaś 174,76 miliona złotych, co także jest wynikiem lepszym od rynkowego konsensusu, który ukształtował się na poziomie 171,1 miliona PLN. Jednocześnie rok wcześniej CD Projekt wypracowało 216,1 miliona złotych przychodów.

8 czerwca CD Projekt zaprezentuje dodatek do Cyberpunk 2077

Ponadto, spółka poinformowała, że gra Wiedźmin 3: Dziki Gon sprzedała się już w liczbie 50 milionów egzemplarzy, a cała growa franczyza, w której skład wchodzą trzy części sagi o przygodach Geralta z Rivii, sprzedała się już w liczbie w ponad 75 milionów sztuk.

CD Projekt podało również, że już 8 czerwca. podczas Summer Game Fest w Los Angeles zaprezentowany zostanie dodatek Cyberpunk 2077: Phantom Liberty.

Najpierw realizacja zysków, później nowa fala wzrostów

Co ciekawe, pomimo wyników finansowych, które tak znacząco przewyższyły rynkowe oczekiwania, akcje spółki we wtorek i środę wyraźnie traciły. Według ekspertów doszło wtedy to po prostu do masowej realizacji krótkoterminowych zysków przez spekulantów.

Następnie, w czwartek i piątek, papiery wartościowe CD Projekt znów mocno drożały. Wydaje się zatem, że rynek wykorzystał obniżkę spowodowaną realizację zysków, do zwiększenia swoich długich pozycji na spółce, które z perspektywy opublikowanego raportu wydają się zasadne.

Ostatecznie akcje CD Projektu zakończyły ten tydzień 8% na plusie, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 w tym tygodniu.

Wykres akcji CD Projekt

Akcje Dino Polska na nowych historycznych maksimach

Przełom maja i czerwca do niezwykle udanych z całą pewnością zaliczyć może również Dino Polska. Z czego wynika niezwykle spektakularna zwyżka kursu akcji tej polskiej sieci handlowej, do której doszło podczas ostatnich dwóch sesji tego tygodnia?

Wydaje się, że wynika ona przede wszystkim z nowej rekomendacji analityków Bank of America dla akcji… głównego konkurenta Dino Polska – notowanego na giełdzie w Lizbonie Jeronimo Martins, właściciela sieci dyskontów Biedronka.

Nowe zalecenie analityków Bank of America dla akcji Jeronimo Martins, opublikowane przed czwartkową sesją giełdową, brzmi “kupuj”, a cena docelowa została podniesiona o 16%, do poziomu 27 euro.

Powodem tak optymistycznego spojrzenia analityków jest mniejsza presja na marżę i spadek kosztów utrzymania. Ponadto, uważają oni, że dezinflacja powinna wesprzeć siłę nabywczą konsumentów – szczególnie w Polsce.

W efekcie, w czwartek akcje Jeronimo Martins osiągnęły nowy historyczny szczyt, a w piątek jeszcze go poprawiły. W ślad za nimi, na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie poruszały się natomiast akcje Dino Polska.

Ostatecznie akcje tej polskiej sieci handlowej wzrosły w tym tygodniu aż o 6,9%, ustanawiając zarazem w piątek swoje nowe historyczne maksimum.

Wykres akcji Dino Polska

CCC kontynuuje spadki

Na drugim biegunie w tym dobiegającym końca tygodniu znalazły się akcje CCC. Co ciekawe, ich obniżka nie wynikała z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.

Gdy zerkniemy na wykres akcji CCC, zauważymy, że do odwrócenia trendu doszło tutaj już 9 maja. Co więcej, dwa tygodnie później obniżka kursu walorów tego polskiego obuwniczego giganta wyraźnie przyspieszyła.

W tym tygodniu doszło do kontynuacji dotkliwych spadków. W efekcie, spółka zaliczyła bolesną serię czterech spadkowych sesji z rzędu. Jedynie w piątek doszło do odreagowania spowodowanego jednoznacznie pozytywnym sentymentem na szerokim rynku. Ostatecznie więc akcje CCC przez minione pięć dni handlowych straciły aż 6,2%.

Wykres akcji CCC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.