Podsumowanie tygodnia na giełdzie – GPW 18.03.2022

GPW
J2T Trade

Choć piątkowa sesja na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie należała do szczególnie udanych – indeks WIG20 spadł o 1,22%, to cały miniony tydzień, zakończony przez wspomniany indeks minimalnie poniżej 2100 punktów, był dla rodzimego parkietu wyjątkowo udany. Okazuje się bowiem, że w trakcie ostatnich pięciu sesji indeks WIG20 wzrósł o 3,23%.

W efekcie jego kurs wrócił już do poziomów notowanych przed drastycznych spadkiem wywołanym zbrodniczą napaścią Rosji na Ukrainę, a ponadto coraz bardziej zbliża się on do wykładniczej średniej kroczącej EMA 100. Nie zmienia to faktu, że oczywiście przed nim jeszcze daleka droga.

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Allegro ciągnie w górę WIG20

W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na Allegro. Otóż, w poniedziałek, 7 marca kurs tej spółki – który już od września 2021 roku znajduje się w silnym, konsekwentnym trendzie spadkowym, osiągnął swoje historyczne minimum. Wyniosło ono 23.12 PLN. Doprowadziło to jednak w końcu do wygenerowania impulsu wzrostowego, który był konsekwentnie kontynuowany w tym tygodniu. W efekcie piątkową sesję akcje Allegro zakończyły po cenie 32.43 PLN. Mało tego, w ciągu ostatnich pięciu sesji, wzrost wyniósł 10,4% – najwięcej w indeksie WIG20.

FP Markets

Wykres akcji Allegro

WIG-banki kolejnym motorem napędowym

Na wyróżnienie zasługują także spółki bankowe. Indeks WIG-banki wzrósł bowiem w minionym tygodniu o 5,6%. Impuls wzrostowy na tym rynku wywołany został już wcześniej – 8 marca. Spowodowała go silna podwyżka stóp procentowych o 75 punktów bazowych, na którą zdecydowała się Rada Polityki Pieniężnej.

Najsilniejszy Santander Bank Polska

Warto zauważyć, że aż 72% udziału w tym indeksie mają trzy spółki – PKO Bank Polski, Bank Pekao S.A. oraz Santander Bank Polska. Najsilniejszy w tym tygodniu był trzeci z nich. Zaliczył on tygodniowy wzrost w wysokości 7,3%.

Wykres akcji Santander Bank Polska

CCC znów zniżkuje

Na drugim biegunie znalazła się spółka CCC. Po wyjątkowo udanym drugim tygodniu marca, powróciła ona do potężnych spadków. Jednym z potencjalnych problemów CCC są wysokie koszty obsługi długu.

Jak już zostało wspomniane, 8 marca Rada Polityki Pieniężnej podjęła kolejną decyzję o podniesieniu stóp procentowych, tym razem o 75 punktów bazowych. Oznacza to kolejny wzrost odsetek, a CCC należy do grona najbardziej zadłużonych spółek indeksu WIG20. W efekcie kurs obuwniczego giganta przecenił się w tym tygodniu o 6,6%.

Wykres akcji CCC

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.