Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem umiarkowanych spadków. Ostatecznie, indeks WIG20 zakończył minione pięć sesji 1,3% na minusie.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w tym tygodniu można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje LPP wystrzeliły po publikacji raportu finansowego

Miano najmocniejszej spółki tego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, należy do LPP. Okazuje się, że za spektakularną zwyżkę akcji tej polskiej grupy modowej odpowiada przede wszystkim piątkowa sesja. Jakie są przyczyny tego wzrostu papierów wartościowych LPP na koniec tygodnia?

FP Markets

Okazuje się, że po zakończeniu czwartkowej sesji grupa LPP opublikowała swoje wyniki finansowe za drugi kwartał roku obrotowego 2023/2024. Okazało się, że zysk netto jednostki dominującej spółki w tym okresie wyniósł 438,8 miliona złotych, podczas gdy analitycy spodziewali się zysku rzędu 397,6 miliona PLN.

Zysk operacyjny sięgnął zaś 607 milionów złotych, podczas gdy konsensus rynkowy zakładał jego wartość na poziomie 558,3 miliona PLN. Zysk EBITDA wyniósł z kolei 944 miliony złotych, podczas gdy analitycy oczekiwali, że ukształtuje się on na poziomie 885,1 miliona PLN.

Jedynie przychody grupy LPP okazały się słabsze od rynkowego konsensusu. W drugim kwartale roku obrotowego 2023/2024 sięgnęły one 4,575 miliarda złotych, podczas gdy analitycy prognozowali, że przychody wyniosą 4,797 miliarda PLN. Warto dodać, że przychody wzrosły rok do roku o 5,4%.

W całym pierwszym półroczu 2023/24 grupa LPP wypracowała 553,3 miliona złotych zysku netto z działalności kontynuowanej, 548,3 miliona PLN zysku netto jednostki dominującej, 837,7 miliona PLN zysku operacyjnego, 1,494 miliarda PLN zysku EBITDA i 8,214 miliarda PLN przychodów.

W analogicznym okresie rok wcześniej, według danych przekształconych, grupa miała 7,374 miliarda złotych przychodów, 760 milionów PLN zysku EBITDA, 237,1 miliona PLN zysku operacyjnego, 289,6 miliona PLN zysku netto z działalności kontynuowanej i 94,3 miliona PLN straty netto jednostki dominującej.

Wiceprezes LPP o realizacji strategii grupy

Przemysław Lutkiewicz, wiceprezes zarządu LPP stwierdził, że “biorąc pod uwagę dużą zmienność warunków gospodarczych, stabilny wzrost przychodów to dobry sygnał i dowód na to, że LPP potrafi elastycznie dostosowywać się do bieżących potrzeb rynku, w tym obserwowanego w ostatnim czasie powrotu klientów do zakupów stacjonarnych”.

Wiceprezes LPP dodał, że “jak pokazują wyniki za pierwsze półrocze i wzrost wyników na poziomie 11% rok do roku, konsekwentna realizacja strategii opartej na modelu sprzedaży wielokanałowej potwierdza słuszność obranego przez LPP kierunku rozwoju, pozwalającego nam na skuteczną dywersyfikację ryzyk i utrzymanie rentowności”.

Grupa LPP podtrzymała w raporcie, że jej plan sprzedażowy na rok finansowy 2023/2024 zakłada możliwość osiągnięcia około 18 miliardów złotych sprzedaży (czyli wzrostu o około 20% rok do roku), z czego 25% wzrost rok do roku w kanale sprzedaży stacjonarnej oraz stabilny poziom w kanale internetowym. Ponadto, LPP zakłada zwiększenie powierzchni o 20% rok do roku, priorytetowo traktując rozwój salonów marki Sinsay.

Jak podano, grupa spodziewa się w roku finansowym 2023/2024 poprawy rok do roku marży brutto na sprzedaży (51-53%), wynikającej z korzystniejszego kursu USD do PLN, niższych kosztów transportu (frachtu) oraz normalizacji stanu zapasów. Marżę operacyjną grupa zakłada powyżej 10%.

Na reakcję inwestorów nie trzeba było długo czekać. Akcje LPP zyskały w piątek aż 5,4%, dzięki czemu cały ostatni tydzień papiery wartościowe grupy zakończyły ze wzrostem rzędu 6,1%, co było najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji LPP

Akcje Grupy Kęty mocno w górę po publikacji szacunkowych wyników kwartalnych

Bardzo udany tydzień ma za sobą również Grupa Kęty. Z czego wynika zwyżka akcji tej spółki zajmującej się przetwórstwem aluminium? Za ten spektakularny wzrost odpowiada przede wszystkim środowa sesja, w trakcie której Grupa Kęty pokazała szacunkowe wyniki finansowe za trzeci kwartał bieżącego roku.

Okazuje się, że Grupa Kęty szacuje, iż zysk netto przypadający na akcjonariuszy jednostki dominującej w trzecim kwartale 2023 roku wyniesie 161 milionów złotych, co oznacza spadek o 6% rok do roku. EBITDA w omawianym okresie ma natomiast wynieść 245 milionów PLN, co przekłada się na spadek rzędu 3% w ujęciu rocznym.

Ponadto, Grupa Kęty szacuje, że w trzecim kwartale osiągnęła 1,33 miliarda złotych przychodów, czyli o 12% mniej niż rok wcześniej. Zysk operacyjny ma zaś ukształtować się na poziomie 201 milionów PLN, co oznacza spadek rok do roku o 5%.

W ocenie zarządu koniunktura na rynku w trzecim kwartale nie odbiegała znacząco od sytuacji obserwowanej w kwartale drugim i utrzymuje się krótki horyzont zamówień (od 2 do 4 tygodni) oraz presja na marże handlowe.

Spadek przychodów w obecnym kwartale ma według spółki być przede wszystkim konsekwencją spadku cen podstawowego surowca oraz spadku cen surowców z tworzyw sztucznych (granulat LDPE i PP).

Mimo wszystko inwestorzy bardzo pozytywnie odebrali wstępny raport finansowy Grupy Kęty za trzeci kwartał bieżącego roku. W efekcie, akcje spółki w środę podrożały aż o 5,7%. W czwartek i piątek mieliśmy jednak do czynienia z wyraźną korektą, przez co ostatecznie papiery wartościowe spółki zakończyły ten tydzień 4,6% na plusie.

Wykres akcji Grupy Kęty

 

Fatalny tydzień Allegro

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Allegro. Co ciekawe, przecena papierów wartościowych tego giganta e-commerce nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.

Warto natomiast zauważyć, że akcje Allegro od 11 sierpnia znajdują się w silnym trendzie spadkowym. Co prawda obniżka ta została początkowo wyhamowana 6 września, ale żaden impuls wzrostowy nie został wtedy wygenerowany.

Przez następne sesje na akcjach Allegro dominował mieszany sentyment, dochodziło po prostu do akumulacji, po której w ostatni poniedziałek rozpoczęła się kolejna fala spadków. W efekcie, papiery wartościowe spółki potaniały w tym tygodniu aż o 6,8%. Mało tego – podczas piątkowej sesji ich kurs osiągnął najniższą wartość od kwietnia.

Wykres akcji Allegro

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.