Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione cztery dni handlowe na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem silnych spadków. Ostatecznie, indeks WIG20, notując druzgocącą serię pięciu spadkowych sesji z rzędu, stracił w tym tygodniu aż 4,3%.

Wykres indeksu WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej i bardzo niekorzystnej sytuacji – akcje wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowały przez ostatnie cztery dni handlowe ujemną stopę zwrotu. Które podmioty w takim razie poradziły sobie najgorzej?

Akcje Cyfrowego Polsatu najtańsze od 2012 roku

Najsłabszą spółką trzeciego tygodnia sierpnia bez wątpienia okazał się Cyfrowy Polsat. Jakie są przyczyny tak drastycznej przeceny tej spółki świadczącej usługi cyfrowej telewizji satelitarnej?

FP Markets

Wszystko zaczęło się od tego, że w ubiegły piątek po południu Cyfrowy Polsat zakomunikował, że jego szacunkowy zysk netto za drugi kwartał 2023 roku wyniósł 8,1 miliona złotych, co oznacza spadek rok do roku o 97,1%. Wynik ten wywołał prawdziwą panikę wśród inwestorów, gdyż analitycy oczekiwali zysku netto rzędu 94,9 miliona PLN.

W środę wieczorem spółka zaprezentowała zaś swój pełny raport finansowy za drugi kwartał 2023 roku. Okazało się, że ostatecznie Cyfrowy Polsat odnotował w nim stratę netto. Sięgnęła ona 7,3 miliona złotych.

Zysk EBITDA Cyfrowego Polsatu wyniósł z kolei w drugim kwartale 798,5 miliona złotych i był o 1,9% niższy od rynkowego konsensusu, a także o 10,6% słabszy od wyniku zanotowanego rok wcześniej.

Zysk operacyjny spółki w okresie od początku kwietnia do końca czerwca sięgnął natomiast 329,8 miliona złotych, co oznacza spadek rok do roku o 22,5%. Ponadto, analitycy spodziewali się o zysku operacyjnego na poziomie 347 milionów PLN.

Przychody Cyfrowego Polsatu sięgnęły w opisywanym kwartale zaś 3,289 miliarda złotych i były o 0,3% niższe od prognoz analityków. Jednocześnie, w ujęciu rok do roku sprzedaż wzrosła o 1,9%.

Ponadto, na koniec czerwca Cyfrowy Polsat świadczył klientom indywidualnym 13,08 miliona usług jednostkowych w modelu abonamentowym. To o 2% mniej niż przed rokiem. Liczba abonentów zmniejszyła się zaś o 2,4%, do 5,85 miliona.

Dlaczego Cyfrowy Polsat odnotował stratę netto?

Cyfrowy Polsat wyjaśnił, że wygenerowanie straty netto spowodowane było z jednej strony utrzymującą się po stronie kosztowej presją inflacyjną, a z drugiej istotnie wyższymi kosztami obsługi zadłużenia.

Dodatkowo, na wynik netto w drugim kwartale wpływ miało ujęcie podatku dochodowego po wyższej niż ustawowa stopie podatkowej oraz czynniki o charakterze jednorazowym, w szczególności rozpoznanie udziału w stracie PAK-PCE i efekt jednorazowej spłaty kredytów.

Nie zmienia to faktu, że tak szokujący raport kwartalny Cyfrowego Polsatu wywołał wśród inwestorów prawdziwe przerażenie. W efekcie, akcje spółki zanotowały dotkliwą serię pięciu silnych spadkowych sesji z rzędu. Mało tego, w czwartek ich kurs osiągnął najniższą wartość od… października 2012 roku.

W piątek doszło natomiast do niewielkiego odreagowania. Ostatecznie więc akcje Cyfrowego Polsatu potaniały w tym tygodniu o 8,4%, co było najsłabszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji Cyfrowego Polsatu

Szokująca wyprzedaż Dino Polska po publikacji raportu kwartalnego

Fatalny tydzień ma za sobą również Dino Polska. Okazuje się jednak, że za dotkliwą przecenę akcji tej spółki odpowiada w zasadzie wyłącznie ostatnia sesja. Dlaczego inwestorzy w ten piątek masowo wyprzedawali papiery wartościowe tej polskiej sieci handlowej?

Wszystko dlatego, że w czwartek wieczorem Dino Polska opublikowała swoje wyniki finansowe za drugi kwartał 2023 roku. Wynika z nich, że zysk netto grupy w okresie od początku kwietnia do końca czerwca wyniósł 362,2 miliona złotych.

I choć wynik ten jest o 32,6% wyższy od zysku netto wypracowanego rok wcześniej, to jednocześnie okazał się on słabszy od oczekiwań analityków, które ukształtowały się na poziomie 386,9 miliona PLN.

Ponadto, zysk operacyjny Dino Polska w drugim kwartale 2023 roku wyniósł 482,1 miliona złotych, co również wyraźnie bije wynik rzędu 377,1 miliona PLN osiągnięty w analogicznym kwartale 2022 roku, ale jednocześnie jest wartością o 6,9% niższą od rynkowego konsensusu, który wynosił 518,1 miliona złotych.

Zysk EBITDA Dino Polska w opisywanym kwartale wyniósł zaś 571,4 miliona złotych, co przekłada się na wzrost rok do roku rzędu 26,8%, lecz także jest wynikiem znacznie niższym od prognoz analityków, które zakładały 604 miliony zysku EBITDA.

Przychody grupy Dino Polska w drugim kwartale 2023 roku wyniosły z kolei 6,549 miliarda złotych, co z jednej strony oznacza wzrost w ujęciu rocznym o 34%, jednak z drugiej wynik ten także przynosi rozczarowanie, ponieważ analitycy spodziewali się przychodów w wysokości 6,676 miliarda PLN.

Inwestorzy rozczarowani wynikami

W reakcji na kwartalne wyniki finansowe wyraźnie gorsze od rynkowego konsensusu, inwestorzy dali w piątek upust swojego niezadowoleniu i masowo zbywali akcje Dino Polska.

Ostatecznie papiery wartościowe spółki straciły podczas ostatniej sesji aż 8,4%, przez co zakończyły one cały ten tydzień 8,2% na minusie, osiągając tym samym najniższą wartość od 24 kwietnia.

Wykres akcji Dino Polska

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.