Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem wzrostów. Ostatecznie indeks WIG20 przez ostatnie pięć sesji zyskał 1,3%.

Wykres indeksu WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Akcje PGE wystrzeliły po propozycji Skarbu Państwa dotyczącej NABE

Niekwestionowanym zwycięzcą tego tygodnia, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, okazała się Polska Grupa Energetyczna. Za spektakularny wzrost akcji spółki odpowiada przede wszystkim poniedziałkowa sesja. Jaka była przyczyna tej zwyżki na początku tygodnia?

FP Markets

Okazuje się, że PGE oraz trzy inne spółki energetyczne otrzymały w sobotę od Skarbu Państwa, reprezentowanego przez Ministra Aktywów Państwowych, propozycję niewiążącego dokumentu podsumowującego warunki transakcji przejęcia aktywów węglowych celem utworzenia Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego (NABE).

Zgodnie z propozycją kwota ceny sprzedaży 100% akcji PGE Górnictwo i Energetyka Konwencjonalna (Equity Value) wynosi 849 milionów złotych w oparciu o wartość przedsiębiorstwa ustaloną na dzień 30 września 2022 roku (rozliczenie według mechanizmu locked-box) skorygowaną o wartość długu netto.

Dokument przewiduje, że zadłużenie PGE GiEK wobec PGE w kwocie 5,4 miliarda złotych podlegać będzie spłacie przez okres 8 lat od momentu zawarcia transakcji, a spłata 70% długu zostanie objęta gwarancją ze strony Skarbu Państwa.

Ewentualne pozostałe zadłużenie istniejące na dzień nabycia przez Skarb Państwa akcji PGE GiEK (o ile wystąpi) zostanie spłacone przez Narodową Agencję Bezpieczeństwa Energetycznego z kredytu udzielonego NABE przez banki w ramach transakcji.

Sobotni komunikat Polskiej Grupy Energetycznej wywołał prawdziwą euforię wśród inwestorów. W efekcie, w poniedziałek akcje spółki zyskały aż 14,9%. To jednak nie wszystko. We wtorek zwyżka ta była kontynuowana, tym razem napędzała ją inna jednoznacznie pozytywna informacja dla PGE.

NSA uchylił postanowienie o wstrzymaniu wykonalności decyzji środowiskowej dla Turowa

Otóż, we wtorek przed południem Naczelny Sąd Administracyjny uchylił wydane przez Wojewódzki Sąd Administracyjny postanowienie o wstrzymaniu wykonalności decyzji środowiskowej dla Turowa.

Spór ten dotyczył wydobycia węgla brunatnego przez Polską Grupę Energetyczną w kopalni Turów w Bogatyni. Prezes PGE Wojciech Dąbrowski oznajmił, że “postanowienie NSA to bardzo dobra wiadomość, przede wszystkim dla Polaków, którzy mają prawo oczekiwać stabilności energetyki i utrzymania bezpieczeństwa energetycznego”.

W efekcie, we wtorek akcje PGE podrożały o kolejne 3,3%. Kolejne trzy dni handlowe upłynęły jednak pod znakiem korekty. Nie zmienia to jednak faktu, że Polska Grupa Energetyczna była zdecydowanie najmocniejszym spośród blue chipów w tym tygodniu, jej akcje zakończyły minione pięć sesji 15,2% na plusie.

Wykres akcji PGE

Akcje Orlenu mocno w górę

Bardzo udany tydzień mają za sobą również akcje Orlenu. Zwyżka papierów naftowych największej spółki notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie nie wynika jednak z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat.

Wydaje się, że podstawową przyczyną wzrostu popytu na akcje Orlenu może być zbliżający się dzień ustalania prawa do dywidendy, wyznaczony na 10 sierpnia. Walne Zgromadzenie koncernu uchwaliło rekordową kwotę do podziału pomiędzy akcjonariuszy.

Mowa tutaj o kwocie wynoszącej niemal 6,4 miliarda złotych. W efekcie na każdy walor przypadnie zatem po 5,5 PLN na akcję. Dla porównania – rok i dwa lata temu dywidenda wynosiła po 3,5 PLN.

W konsekwencji, akcje Orlenu w ciągu minionych pięciu dni handlowych zyskały 5,3%, osiągając w środę najwyższą wartość od połowy sierpnia ubiegłego roku.

Wykres akcji Orlen

Akcje KGHM w dół wraz z przeceną miedzi

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje KGHM Polskiej Miedzi. Jakie są przyczyny przeceny papierów wartościowych tej wydobywczej spółki Skarbu Państwa?

Po pierwsze, należy pamiętać, że akcji KGHM jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w tym tygodniu na rynku tego metalu mieliśmy do czynienia z wyraźnymi spadkami – zwłaszcza w poniedziałek. Łącznie w tym tygodniu miedź potaniała o ponad 2,5%.

Przecenę kursu tego metalu przemysłowego – i co za tym idzie wyprzedaż akcji KGHM wywołały bardzo rozczarowujące poniedziałkowe dane z Chin – największego na świecie konsumenta miedzi.

Produkt krajowy brutto w Państwie Środka, w drugim kwartale tego roku wzrósł tylko o 0,8% w porównaniu z poprzednim kwartałem i o 6,3% w ujęciu rocznym. Analitycy prognozowali natomiast wzrost rok do roku PKB na poziomie co najmniej 7,3%.

Dodatkowo, inne dane ekonomiczne, takie jak słabe wyniki w handlu zagranicznym, rekordowo wysoka stopa bezrobocia wśród młodych oraz ryzyko deflacji, tylko zwiększyły niepewność dotyczące kondycji chińskiej gospodarki.

W efekcie, po bardzo kiepskiej poniedziałkowej sesji i dalszych obniżkach we wtorek, w środę i piątek, akcje KGHM Polskiej miedzi straciły łącznie w tym tygodniu 3,9%.

Wykres akcji KGHM

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.