Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z umiarkowanymi wzrostami. Ostatecznie, indeks WIG20 zakończył minione pięć dni handlowych 1,4% na plusie.
Nie zmienia to faktu, iż w przez ten tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jaki podmiot, spośród tych o największej kapitalizacji, poradził sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:
Akcje PGE zyskują w oczekiwaniu na raport kwartalny
Zdecydowanym zwycięzcą tego tygodnia spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 okazało się Polska Grupa Energetyczna. Zwyżka akcji tego podmiotu ta nie wynikała jednak z żadnego komunikatu opublikowanego przez tę spółkę Skarbu Państwa, ani z powodu doniesień medialnych na jej temat.
Wydaje się, że popyt na akcje PGE pojawił się w związku z publikacją szacunkowych wyników finansowych za pierwszy kwartał 2023 roku przez inną spółkę energetyczną – TAURON Polska Energia. Miało to miejsce po zakończeniu wtorkowej sesji.
Okazuje się bowiem, że w przez pierwsze trzy miesiące tego roku przychody jej ze sprzedaży wyniosły 15,863 miliarda złotych, a zysk netto – 988 milionów PLN zysku netto. Wyniki te okazały się znacznie lepsze od tych notowanych w poprzednich kwartałach, a także wyraźnie przewyższyły zakłady przez analityków konsensus rynkowy.
W efekcie, wszystko wskazuje, iż w związku z tak pozytywnym raportem kwartalnym konkurencji, inwestorzy zaczęli mieć nadzieję, że wyniki finansowe Polskiej Grupy Energetycznej także przewyższą prognozy analityków. Spółka swój raport za pierwszy kwartał bieżącego roku opublikuje we wtorek 23 maja.
Ostatecznie, akcje PGE zanotowały w tym tygodniu spektakularny wzrost rzędu 8,2%. Ponadto, podczas czwartkowej sesji kurs papierów wartościowych tej spółki Skarbu Państwa był najwyższy od 2 lutego.
Allegro debiutuje w Czechach – akcje mocno w górę
W tym tygodniu bardzo pozytywnie wyróżniły się również akcje Allegro. Z czego wynikał silny wzrost kursu akcji tego polskiego giganta e-commerce?
W środę media obiegł komunikat prasowy Allegro, z którego wynikało, że spółka uruchomiła w Czechach platformę zakupową. Według spółki, start Allegro w Czechach to – kolejny po przejęciu Grupy MALL i WE|DO – krok w międzynarodowej ekspansji firmy i ambicjach Allegro, by stać się wiodącą platformą e-commerce w regionie Europy Środkowo-Wschodniej.
Start platformy w Czechach to istotna zmiana także dla polskich sprzedających, którzy mogą rozszerzyć sprzedaż na nowy rynek, korzystając z dobrze znanych sobie narzędzi i mając pełną kontrolę nad lokalną ofertą – asortymentem, cenami i metodami dostaw.
Nowa platforma działa bowiem w oparciu o zasadę “wystaw raz, sprzedawaj wszędzie”. Oznacza to, że sprzedający zarejestrowany na allegro.pl nie musi rejestrować się w nowej domenie – wszystko zrobi z dobrze znanego sobie panelu do zarządzania sprzedażą.
Co więcej, Allegro pomoże w tłumaczeniu ofert, przeliczeniu cen oraz – co najważniejsze – w budowaniu popytu na lokalnym rynku. Firma zapewnia również gotową ofertę logistyczną w ramach “Wysyłam z Allegro” dając możliwość dostaw realizowanych przez znanych przewoźników – DHL, DPD oraz Packetę.
Mało tego – Allegro przygotowało też dla sprzedających szereg udogodnień takich jak międzynarodowa usługa “Smart!” czy obsługa zamówień z Czech w ramach One Fulfillment by Allegro.
Jak szacują eksperci firmy, lokalna baza klientów spółek należących do firmy w tej części Europy daje Allegro i jej partnerom nawet kilkuletnią przewagę w budowaniu pozycji na nowym rynku.
Analityk BM mBank podwyższa cenę docelową Allegro
To jednak nadal nie był koniec dobrych informacji dla akcjonariuszy Allegro w tym tygodniu. W czwartek bowiem agencja Bloomberg poinformowała, że Paweł Szpigiel, analityk Biura Maklerskiego mBanku w swoim najnowszym raporcie utrzymał dla Allegro rekomendację “kupuj”, a cenę docelową podwyższył z 30 złotych do 40,7 PLN za akcję.
Paweł Szpigiel uważa, że brak negatywnego efektu podwyżek opłat za usługę “Smart!” i zmiana zasad darmowej przesyłki zachęci Allegro do dalszych zmian w warunkach dla kupujących. Analityk podkreśla także, iż słabo w Polsce radzi sobie konkurent – Amazon, a Shopee w ogóle wycofało się znad Wisły.
Jak nietrudno się domyślić, tak pozytywne doniesienia na temat Allegro nie mogły przejść bez echa na rynku akcji. W efekcie, po serii trzech sesji wzrostowych z rzędu – a zwłaszcza bardzo silnej czwartkowej zwyżce – akcje Allegro podrożały w tym tygodniu aż o 7,2%.
Jednocześnie kurs papierów wartościowych polskiego giganta e-commerce był podczas piątkowej sesji najwyższy od ponad roku – konkretnie od 1 kwietnia 2022.
KGHM liderem spadków
Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się dobrze znana spółka wydobywcza – KGHM Polska Miedź. Jakie są przyczyny obniżki kursu akcji tej spółki Skarbu Państwa?
Przede wszystkim należy pamiętać, że cena papierów wartościowych KGHM jest w dużym stopniu skorelowana z kursem miedzi. A w tym tygodniu, we wtorek, środę i czwartek, metal ten wyraźnie się przeceniał.
Warto również wiedzieć, że KGHM jest także największym globalnym wytwórcą srebra. A w środę i czwartek mieliśmy do czynienia także z dotkliwą obniżką kursu tego metalu szlachetnego, co z całą pewnością również zaszkodziło akcjom tej spółki Skarbu Państwa.
Propozycja symbolicznej dywidendy rozczarowała inwestorów
To jednak nie koniec złych informacji dla akcjonariuszy KGHM w tym tygodniu. Z całą pewnością inwestorów rozczarował również fakt, że w czwartek zarząd spółki zaproponował przekazanie akcjonariuszom symbolicznej części zysku z 2022 roku w formie dywidendy.
Na wypłatę zostanie przeznaczona kwota 200 milionów złotych, co przekłada się na dokładnie złotówkę na każdą akcję w postaci dywidendy. Wartość tegorocznej dywidendy stanowi więc zaledwie 5,67% całego zysku netto. Zatrzymanie znaczącej części zysku w KGHM wynika z planowanych nakładów inwestycyjnych.
Nie należy ukrywać, że nie jest to ani trochę pozytywna wiadomość dla inwestorów, skoro wypłacona w zeszłym roku dywidenda była trzykrotnie większa – wyniosła 600 milionów złotych, czyli 3 PLN na akcję. Stopa dywidendy, liczona przy kursie zamknięcia z czwartkowej sesji 11 maja, wyniosła tym razem zaledwie 0,9%.
W świetle powyższych niekorzystnych dla akcjonariuszy spółki informacji, z powodu fatalnej serii czterech spadkowych sesji z rzędu, akcje KGHM zakończyły ten tydzień 3,3% na minusie.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!