Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem minione pięć sesji upłynęło pod znakiem niewielkich wzrostów. Ostatecznie indeks WIG20, pomimo fatalnej czwartkowej sesji, zakończył ten tydzień z zyskiem rzędu 1,9%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

KGHM mocno w górę – podobnie jak kurs miedzi

W tym tygodniu miano najmocniejszej spółki wchodzącej w skład indeksu WIG20 należy do firmy KGHM Polska Miedź. Z czego wynika imponująca zwyżka kursu akcji tej spółki Skarbu Państwa?

FP Markets

Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi. A w tym tygodniu kurs tego metalu zyskuje już 3,5%. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec zwyżki tego towaru.

Okazuje się bowiem, że opublikowany w środę indeks PMI, określający koniunkturę w sektorze przemysłowym Chin, w lutym wyniósł 52,6 punktu, co jest najwyższą wartością od 2012 roku. A jak wiadomo, mocne dane PMI w Chinach skutecznie wzmacniają globalne perspektywy popytu na miedź w najbliższych miesiącach.

Ponadto, należy również zwrócić uwagę na fakt, że w ubiegłym tygodniu, KGHM okazało się zdecydowanie najsłabszą spółką, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20 – jej akcje straciły wtedy aż 7%.

Co gorsza, był to już czwarty spadkowy tydzień papierów wartościowych KGHM z rzędu. W ostatnich dniach inwestorzy zabrali się więc po prostu do odrabiania strat. W efekcie akcje KGHM przez pięć minionych sesji zanotowały imponujący łączny wzrost rzędu 5,6%.

Wykres akcji KGHM

PKN Orlen prezentuje nową strategię i zapowiada rekordową dywidendę – inwestorzy zachwyceni

Do wyjątkowo udanych ostatnie pięć sesji zaliczyć może również największa firma notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie – PKN Orlen. Dlaczego akcje tego państwowego koncernu zaliczyły spektakularny wzrost?

Wiąże się to z zaprezentowaniem przez niego swojej zaktualizowanej strategii rozwoju. W tym celu PKN Orlen zorganizował konferencję zatytułowaną “Strategiczne kierunki rozwoju połączonego koncernu multienergetycznego”. Czego się z niej dowiedzieliśmy?

Rekordowa dywidenda za 2022 rok

Przede wszystkim PKN Orlen przygotował nową politykę dywidendową. Zgodnie z nowymi zasadami będzie wypłacać co roku dywidendę odpowiadającą wysokości 40% skorygowanych wolnych przepływów pieniężnych.

Mało tego – spółka zadeklarowała, że coroczna wypłata nie będzie mogła być niższa od dywidendy „bazowej gwarantowanej”, której poziom został ustalony na 4,00 PLN na jedną akcję dla roku 2022 i będzie sukcesywnie rósł o 15 groszy co roku, aż do poziomu 5,20 PLN na jedną akcję w roku 2030. Oznacza to wzrost dywidendy bazowej gwarantowanej w skali dekady o 49%.

Co więcej, zarząd PKN Orlen podjął decyzję w ramach aktualizacji Strategii, by wstępnie zarekomendować wypłatę dywidendy z zysku osiągniętego w 2022 roku w wysokości 5,50 PLN na jedną akcję. Jeśli taka dywidenda rzeczywiście w tym roku zostanie wypłacona, będzie zdecydowanie najwyższa, jaką kiedykolwiek otrzymali akcjonariusze spółki.

Na dodatek, stopa takiej dywidendy według kursu z poniedziałku 27 lutego – czyli ostatniej sesji przed prezentacją aktualizacji strategii PKN Orlen – wyniesie 8,7%. W sumie na opisywaną dywidendę zarząd chce przeznaczyć 6,4 miliarda złotych. Będzie to zatem najwyższa wypłata zysku w historii spółki, zarówno w ujęciu nominalnym jak i procentowym.

Wzrost EBITDA i ambitne plany inwestycyjne

To jednak nie był koniec dobrych informacji dla akcjonariuszy. Zarząd PKN Orlen poinformował również, że w swojej zaktualizowanej strategii spółka zakłada wzrost EBITDA w 2030 roku do poziomu około 60 miliardów złotych z poziomu 30 miliardów PLN w 2021 roku.

Natomiast skumulowany zysk operacyjny EBITDA w latach 2023-2030 ma wynieść ponad 400 miliardów złotych. Ponadto, PKN Orlen planuje przeznaczyć na inwestycje w latach 2023-2030 około 320 miliardów PLN, z czego aż 120 miliardów złotych ma zostać przeznaczone na inwestycje w zieloną energię.

Do 2030 roku PKN Orlen planuje też osiągnąć moce przerobowe rafinerii w grupie do około 42 milionów ton ropy naftowej rocznie.

Wtorkowa euforia na akcjach Orlenu

Nikogo nie powinno zatem dziwić, że zaktualizowana strategia rozwoju wywołała prawdziwą euforię wśród inwestorów. Zdecydowana większość zapowiedzianych w niej działań jest oceniania przez ekspertów jednoznacznie pozytywnie.

W efekcie, kurs akcji PKN Orlen zaliczył we wtorek niezwykle spektakularny wzrost, przekraczający 5,7%. W następnych dniach na akcjach spółki rządziły jednak już zmienne nastroje, doszło nawet do lekkiego odreagowania. Z tego powodu ostatecznie akcje PKN Orlen zakończyły ten tydzień 4,9% na plusie.

Wykres akcji PKN Orlen

Potężna obniżka PGE po rozczarowujących wynikach kwartalnych

Na drugim biegunie w tym dobiegającym końca tygodniu znalazły się akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Warto zauważyć, że papiery wartościowe tej spółki Skarbu Państwa gwałtownie traciły podczas czwartkowej i piątkowej sesji. Jakie są przyczyny tej obniżki?

Sasin znów zapowiada podatek od zysków nadzwyczajnych

W pierwszej kolejności odpowiadał za nie… wicepremier i Minister Aktywów Państwowych Jacek Sasin. Okazuje się, że w czwartek rano poinformował on, iż rząd pracuje nad podatkiem od nadmiarowych zysków od spółek górniczych i paliwowych.

Jacek Sasin oznajmił nawet, że danina ta prawdopodobnie obejmie także nadmiarowe zyski wygenerowane przez spółki ze wspomnianych sektorów w 2022 roku. Ostatecznie rozwiązania będą wkrótce podane do wiadomości, projekt może być gotowy w marcu. Więcej szczegółów na ten temat możemy przeczytać tutaj.

Jak nietrudno się domyślić, wypowiedź Jacka Sasina wywołała panikę na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 najgorzej poradziła sobie wtedy Jastrzębska Spółka Węglowa, ale w piątek jej akcje zdołały nadrobić sporą część strat. W przypadku PGE było zupełnie inaczej.

Rozczarowujący wstępny raport finansowy za IV kwartał

Okazuje się bowiem, że jeszcze w czwartek po zakończeniu sesji giełdowej, Polska Grupa Energetyczna opublikowała szacunkowe wyniki finansowe za czwarty kwartał 2022. Z raportu wynika, że skonsolidowany zysk netto spółki, przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej, wyniósł w całym 2022 roku 3,36 miliarda złotych, co oznacza spadek rok do roku o 15%.

Co gorsza, w czwartym kwartale 2022 roku EBITDA raportowana PGE wyniosła 378 milionów złotych, podczas gdy analitycy oczekiwali wyniku EBITDA na poziomie 1,056 miliarda PLN. Dla porównania, w czwartym kwartale 2021 roku raportowany wynik EBITDA wynosił 2,171 miliarda złotych.

W efekcie, wstępny raport kwartalny spółki PGE jednoznacznie rozczarował inwestorów i z tego powodu w piątek przecena akcji tego należącego do Skarbu Państwa podmiotu była kontynuowana. Ostatecznie papiery wartościowe Polskiej Spółki Energetycznej zakończyły ten tydzień 4% na minusie.

Wykres akcji PGE

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.