Podsumowanie tygodnia na giełdzie w Warszawie

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie po tegorocznych wyborach parlamentarnych. Tym razem minione pięć dni handlowych na polskim rynku akcji upłynęło pod znakiem zmiennych nastrojów.

Przez pierwsze dwie sesje mieliśmy do czynienia ze spektakularnymi wzrostami. Według ekspertów, uczestnicy rynku oczekują, że w wyniku zmiany władzy w Polsce dojdzie do odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy i uruchomienia szeregu nowych inwestycji. W efekcie, we wtorek indeks WIG20 osiągnął najwyższą wartość o 7 sierpnia.

Następne trzy dni upłynęły jednak pod znakiem dotkliwych spadków, spowodowanych pogorszeniem nastrojów na największych światowych rynkach akcji z Wall Street na czele. Ostatecznie, indeks WIG20 i tak zdołał zakończyć ten tydzień z zyskiem rzędu 2,8%.

Wykres indeksu WIG20

FP Markets

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

WIG-Banki mocno w górę po wyborach parlamentarnych

Przez pierwsze dwie sesje tego tygodnia Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie była najsilniejszym rynkiem w Europie. Co bardzo istotne, zwyżce na GPW towarzyszyły bardzo wysokie obroty.

Mocny sygnał do wzrostów na początku tego tygodnia z największych banków inwestycyjnych na świecie – Morgan Stanley. Stratedzy amerykańskiego banku zwiększyli przeważanie polskich akcji – preferując przy tym banki i spółki Skarbu Państwa – po niedzielnych wyborach.

Spodziewają się oni bowiem lepszego zachowania polskiego rynku w związku z perspektywą zmniejszonej presji na spółki Skarbu Państwa, potencjalnego odblokowania środków z Krajowego Planu Odbudowy, reform sądownictwa i bardziej proeuropejskiej polityki.

Ponadto, wielu polskich ekspertów zakłada, że odsunięcie partii PiS od władzy może oznaczać brak wakacji kredytowych w 2024 roku, co oczywiście zwiększy zyski polskich banków.

W efekcie, to właśnie polski sektor bankowy okazał się w tym tygodniu “największym wygranym” wyborów parlamentarnych w kontekście Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Mało tego – we wtorek kurs indeksu WIG-Banki osiągnął najwyższą wartość od listopada 2021 roku.

Kolejne trzy sesje upłynęły jednak pod znakiem silnej korekty na akcjach, które znacząco drożały przez poniedziałek i wtorek. Dotkliwa przecena nie ominęła także akcji spółek z sektora bankowego.

W konsekwencji, w piątek kurs indeksu WIG-Banki spadł poniżej wtorkowej ceny otwarcia. Nie zmienia to faktu, że i tak WIG-Banki zdołał zakończyć ten tydzień z zyskiem rzędu 3,7%.

Wykres indeksu WIG-Banki

mBank najmocniejszy

Największą moc, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, pokazał mBank, którego akcje zakończyły minione pięć dni handlowych aż 6,2% na plusie. Warto przy tym dodać, że we wtorek kurs papierów wartościowych mBanku osiągnął najwyższą wartość od stycznia 2022 roku.

Wykres akcji mBanku

Szokująca przecena Pepco po prezentacji nowej strategii

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Pepco Group. Za potężną przecenę akcji tej sieci detalicznej odpowiedzialne były przede wszystkim trzy ostatnie sesje. Jaka była przyczyna tych spadków?

Otóż, w środę Pepco Group zorganizowała w Warszawie prezentację dla inwestorów z okazji Dnia Rynków Kapitałowych. Podczas tego wydarzenia przewodniczący wykonawczy, Andy Bond, przedstawił nowe informacje na temat strategii grupy, obejmujące kluczowe obszary, na których grupa skupi się w najbliższym czasie, a także odnowioną wizję osiągnięcia pozycji wiodącego europejskiego detalisty dyskontowego.

Pepco Group poinformowała, że planuje odbudowę rentowności podstawowej działalności Pepco w Europie Środkowo-Wschodniej oraz bardziej zdyscyplinowane podejście do wzrostu i nakładów inwestycyjnych w ramach całej grupy.

Pepco Group stawia między innymi na bardziej ukierunkowane podejście w zakresie otwierania nowych sklepów na istniejących rynkach, z planami otwarcia co najmniej 400 nowych sklepów netto w całej grupie w roku obrotowym 2024 (wobec 668 w roku obrotowym 2023).

Ponadto, Pepco Group planuje poddanie przeglądowi programu odnowy sklepów w Europie Środkowej i Wschodniej. Celem grupy obecnie jest bowiem wzmocnienie pozycji grupy na kluczowych rynkach, w tym: kontynuacja postępów Pepco na istniejących rynkach Europy Zachodniej, obejmująca zwiększenie skali działalności we Włoszech i Hiszpanii oraz skupienie się na Wielkiej Brytanii jako największym rynku grupy.

Główny akcjonariusz Pepco będzie sprzedawać udziały w ABB

Co jednak jeszcze bardziej istotne, podczas Dnia Rynków Kapitałowych Pepco Group ujawniło również, że Ibex Retail Investment – główny akcjonariusz Pepco, zamierza stopniowo sprzedawać akcje grupy w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB). Ibex zadeklarował jednak, że nie będzie to robione po każdej cenie.

Obecnie do Ibex Retail Investment należy 72% akcji Pepco Group, przejętych od upadłego Steinhoff International Holdings. Po cenie rynkowej pakiet ten jest wart około 9 miliardów złotych.

Jak nietrudno się domyślić, informacje o zamiarze stopniowego sprzedawania akcji Pepco Group przez głównego akcjonariusza, a także bardziej konserwatywne podejście grupy do rozwoju, wywołały prawdziwe przerażenie wśród akcjonariuszy mniejszościowych.

W efekcie, akcje Pepco Group potaniały w środę 7,5%. W czwartek, gdy większa część uczestników rynku zapoznała się z powyższymi informacjami, papiery wartościowe spółki straciły aż 13,4%. W piątek zaś spadki były kontynuowane – akcje Pepco przeceniły się o 8,6%, osiągając tym samym nowe historyczne minimum.

Ostatecznie papiery wartościowe Pepco Group zakończyły ten tydzień z zatrważającą stratą rzędu 20,3%.

Wykres akcji Pepco Group

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.