Za nami kolejny pełen wrażeń tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione 5 sesji bez wątpienia można zaliczyć do wyjątkowo udanych – indeks WIG20 zanotował w tym tygodniu wzrost rzędu 5% i w piątkowe popołudnie zdołał ostatecznie powrócić powyżej poziomu 1700 punktów.
Choć w tym tygodniu także można było wygenerować zarówno dodatnie, jak i ujemne stopy zwrotu z inwestycji na największych spółkach, to te drugie nie były ani odrobinę spektakularne – w skrajnych przypadkach przekraczały 2% i dotyczyły spółek, które kolejny tydzień z rzędu znajdują się w wyraźnym trendzie spadkowym.
W efekcie tym razem skoncentrujemy się na akcjach, które dały zarobić, ponieważ w tym tygodniu w grę wchodziły nawet zyski o dwucyfrowej wartości procentowej. Które podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najlepiej? Przekonamy się poniżej:
Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?
PGNiG imponuje po publikacji raportu za II kwartał i fuzji Orlen-Lotos
Fuzja Orlenu z Lotosem zatwierdzona przez akcjonariuszy. PGNiG następny w kolejce
Grupa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma za sobą wyjątkowo udany tydzień. Spektakularny wzrost kursu jej akcji wynika z dwóch powodów. Po pierwsze, w czwartek akcjonariusze PKN Orlen i Grupy Lotos prawie jednogłośnie zgodzili się na połączenie obu firm, co w ocenie prezesa Orlenu Daniela Obajtka stanowi ważny krok w budowie koncernu multienergetycznego.
Co więcej, Obajtek zapowiedział, że kolejnym ruchem będzie fuzja właśnie z PGNiG, co ma nastąpić już w czwartym kwartale tego roku.
Imponujące wydobycie i sprzedaż gazu w ostatnich miesiącach
Po drugie, w czwartek po zamknięciu sesji giełdowej PGNiG zaprezentowało szacunkowe dane finansowe za drugi kwartał 2022. Okazały się one wyjątkowo zadowalające. Wolumen sprzedaży w tym kwartale wyniósł 7,08 miliarda metrów sześciennych, co stanowi wzrost o 2,6% w stosunku do 6,9 miliarda metrów sześciennych zanotowanych rok wcześniej.
Z kolei, w całym pierwszym półroczu 2022 wolumen sprzedaży gazu wyniósł 18,62 miliarda metrów sześciennych, co także jest lepszym wynikiem niż 18,18 miliarda metrów sześciennych zanotowane rok wcześniej.
Mało tego, także wydobycie gazu ziemnego przez grupę PGNiG wyniosło w drugim kwartale 2022 aż 1,7 miliarda metrów sześciennych, co jest znaczącą poprawą w stosunku do 1,09 miliarda metrów sześciennych odnotowanych rok wcześniej. Mamy tutaj więc do czynienia ze wzrostem rzędu 36%.
Natomiast w całym pierwszym półroczu 2022 wydobycie 3,48 miliarda metrów sześciennych, co także stanowi duży wzrost wobec 2,34 miliarda metrów sześciennych rok wcześniej. Warto dodać, że wzrost wydobycia gazu polska spółka zanotowała dzięki przejęciu koncesji firmy Ineos.
Obecnie spółka ma 62 koncesje, a w zeszłym roku zanotowała trzykrotny wzrost wydobycia norweskiego gazu. Ponadto, kluczowym elementem dla dalszego rozwoju działalności spółki na norweskich złożach ma być gazociąg Baltic Pipe. Umożliwi on szybki transport zarówno gazu wydobytego przez PGNiG, jak i kupionego w ramach kontraktów z innymi firmami eksploatującymi tamtejsze złoża.
Wydobycie i sprzedaż ropy i ciepła również w górę
To jednak nie koniec dobrych danych. Otóż, wolumen wydobycia ropy naftowej przez PGNiG w drugim kwartale 2022 wyniósł 366,2 tysiąca ton wobec 279,6 tysiąca ton rok wcześniej; a w całym półroczu było to 738,6 tysiąca ton w 2022 wobec 608,1 tysiąca ton rok wcześniej.
Z kolei wolumen sprzedaży w drugim kwartale 2022 wyniósł 348,7 tysiąca ton wobec 366,3 tysiąca ton rok wcześniej; a w całym półroczu 2022 było to 666,1 tysiąca ton wobec 616,9 tysiąca ton rok wcześniej.
Wolumen sprzedaży ciepła wyniósł natomiast w drugim kwartale 2022 aż 6,89 petadżuli wobec 6,54 petadżuli w drugim kwartale 2021. A w całym pierwszym półroczu 2022 wynik sprzedaży wyniosł 23,92 petadżuli wobec 23,54 petadżuli rok wcześniej.
W efekcie, dzięki tak wielu pozytywnym informacjom, grupa PGNiG zanotowała najwyższy wzrost spośród wszystkich spółek wchodzących w skład WIG20 w tym tygodniu. Jej akcje podrożały w ciągu minionych pięciu sesji aż o niewiarygodne 14%.
Grupa LOTOS w górę po decyzji o fuzji z PKN Orlen
Drugą spółką, której akcje w tym tygodniu osiągnęły niezwykle spektakularny wzrost, jest Grupa Lotos. Wynika to z prostego faktu – w środę jej akcjonariusze wyrazili podczas walnego zgromadzenia zgodę na połączenie z PKN Orlen. Za przyjęciem uchwały połączeniowej głosowało 98,89% akcjonariuszy.
Następnie w czwartek zgodę na fuzję, podczas walnego zgromadzenia, wyrazili również akcjonariusze PKN Orlen. Za podjęciem uchwały o połączeniu opowiedziało się 98,3% akcjonariuszy. We wtorek natomiast zgodę na połączenie wydała Rada Ministrów.
Formalne połączenie Orlenu z Lotosem nastąpi po rejestracji przez sąd. PKN Orlen ma następnie pół roku, do połowy grudnia 2022 roku, na spełnienie warunków zaradczych uzgodnionych z Komisją Europejską.
Co istotne, parytet wymiany akcji wyniesie 1,075 akcji PKN Orlen za każdą akcję Grupy Lotos. Warto dodać, że Grupa Lotos skierowała już w czwartek do zarządu Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie wniosek o zawieszenie od 29 lipca bieżącego roku obrotu akcjami spółki. Tego dnia ma bowiem dojść do wpisania połączenia spółki z PKN Orlen do rejestru właściwego według siedziby PKN Orlen.
Nowe popandemiczne maksima
W tym tygodniu akcje Grupy Lotos zanotowały jednak jeszcze niezwykle imponujący wzrost. Konkretnie rzecz biorąc podrożały one o 11,2% i osiągnęły dzięki temu nowe tegoroczne maksimum – a nawet znalazły się na najwyższym poziomie od połowy lutego 2020 roku, czyli ostatnich dni przed wybuchem pandemii COVID-19. Nie ma zatem wątpliwości, że zwycięzcami minionego tygodnia są energetyczne spółki Skarbu Państwa.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!