Podsumowanie pierwszego tygodnia 2023 na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy w 2023 roku tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Nowy rok rozpoczęliśmy w jednoznacznie pozytywnych nastrojach – przez minione cztery sesje indeks WIG20 zyskał aż 3,6%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Subindeks WIG-Banki mocno w górę, mBank z największym wzrostem

Motorem napędowym indeksu WIG20 w pierwszym tygodniu 2023 roku bezdyskusyjnie okazały się banki. Co ciekawe, odbicie sektora finansowego na początku stycznia możemy zaobserwować na giełdach w całej Europie.

FP Markets

Wzrosty akcji tych instytucji na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie należy właśnie przypisać ogólnemu sentymentowi w sektorze bankowym na największych europejskich rynkach akcji.

W pierwszych dniach 2023 roku nie pojawiły się bowiem żadne istotne informacje dotyczące polskiego sektora finansowego. Aktualna zwyżka jest zatem odbiciem tego, co się dzieje na indeksie Euro Stoxx Banks. Akcje polskich banków po prostu korzystają na tych dużych przepływach kapitału.

Z kolei, jednym z czynników, które mogą tłumaczyć pęd do kupowania akcji banków w całej Europie, były ich niskie wyceny oraz znacznie bardziej korzystne niż się spodziewano odczyty inflacji.

Tempo wzrostu cen w ujęciu rocznym w Niemczech czy Polsce wyraźnie spada, co mogło zachęcić inwestorów do rozgrywania scenariusza z uniknięciem recesji na Starym Kontynencie.

Co ciekawe, subindeks WIG-Banki ostatecznie poradził sobie znacznie lepiej niż Euro Stoxx Banks. Subindeks największych europejskich banków od początku roku zyskał bowiem łącznie 4,8%, zaś WIG-Banki – aż 10,5%. Subindeks notowany na GPW osiągnął dzięki temu najwyższą wartość od ostatniego tygodnia kwietnia 2022 roku.

Wykres WIG-Banki

mBank pierwszym tegorocznym liderem

Z kolei, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, najlepiej poradziły sobie akcje mBanku. Zakończyły one minione cztery sesje aż 13,7% na plusie.

Wykres akcji mBanku

Akcje Dino Polska kontynuują korektę

Na drugim biegunie w pierwszym tygodniu 2023 roku znalazły się akcje Dino Polska. Zacznijmy od tego, że w połowie października papiery wartościowe tej polskiej sieci supermarketów rozpoczęły silny rajd wzrostowy. Trwał on niemal do końca roku.

W efekcie 21 grudnia akcje Dino Polska ustanowiły swój nowy historyczny szczyt, a dzień później zdołały jeszcze go poprawić. Ostatecznie maksimum wyniosło 390.30 PLN. Następnie, jeszcze przed Świętami Bożego Narodzenia, inwestorzy zaczęli masowo realizować zyski i rozpoczęła się korekta.

W pierwszym tygodniu 2023 roku przecena nie tylko była kontynuowana, a nawet przyspieszyła. W konsekwencji, akcje Dino Polska zakończyły minione cztery sesje z potężną łączną stratą rzędu 6%.

Wykres akcji Dino Polska

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.