Podsumowanie GPW – w jakich nastrojach inwestorzy wkraczają w świąteczny czas?

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny, już ostatni przed Świętami Bożego Narodzenia, tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia ze wzrostem. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione 5 sesji z zyskiem rzędu 2,2%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

CCC pokazuje moc

Zwycięzcą tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się CCC. Ten polski gigant obuwniczy poinformował przed startem środowej sesji, iż podpisany został aneks do umowy kredytu z czerwca 2021 roku oraz umów finansowania bankowego, na podstawie którego zostanie zrefinansowana część istniejącego zadłużenia CCC.

FP Markets

Termin spłaty zrefinansowanej części zadłużenia finansowego ustalono na 24 miesiące od zawarcia aneksu. Jednocześnie CCC zredukowało zadłużenie o kwotę 50 milionów złotych.

CCC poinformowało również, że zawarcie nowych umów finansowych stanowi wykonanie etapu wdrożenia planu delewarowania, który przewiduje obniżenie do końca 2023 roku zadłużenia finansowego spółki o kwotę nie niższą niż 320 milionów złotych.

Inwestorów zdecydowanie ucieszyła ta wiadomość. W efekcie, przez ostatnie trzy sesje przed Świętami Bożego Narodzenia akcje CCC wyraźnie pięły się w górę. Ostatecznie zakończyły one ten tydzień z imponującym zyskiem rzędu 10,7%.

Wykres akcji CCC

LPP kontynuuje odbicie

Kolejny już niezwykle udany tydzień zaliczyła także druga spółka z sektora odzieży i obuwia wchodząca w skład indeksu WIG20 – LPP. Akcje właściciela takich marek, jak Reserved i Sinsay już w drugiej połowie października zdołały odwrócić niekorzystny trend i od tego czasu zyskują niemal każdego tygodnia.

W tym tygodniu akcje spółki drożały aż przez cztery dni – w poniedziałek, wtorek, środę i piątek. Jedynie w czwartek doszło do niewielkiej korekty, która jednak dziś została odrobiona z nawiązką.

W konsekwencji, spółka przez minione pięć sesji zyskała aż 9,6%. Mało tego, ostatnią sesję przed Świętami Bożego Narodzenia akcje LPP zakończyły powyżej poziomu 10 800 złotych. Po raz ostatni papiery wartościowe tego podmiotu były tak drogie 18 maja.

Wykres akcji LPP

Szokujący spadek Grupy Kęty po publikacji wstępnego raportu kwartalnego

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje Grupy Kęty. Mało tego, to właśnie ta spółka produkująca wyroby dla branży budowlanej i motoryzacyjnej przez minione pięć sesji zdecydowanie najmocniej przyciągała wzrok inwestorów. Przyczyną szokującej przeceny akcji tego podmiotu jest wtorkowa publikacja raportu ze wstępnymi wynikami finansowymi za czwarty kwartał 2022 roku.

Grupa Kęty podała bowiem, że spodziewa się, iż zysk netto w tym kwartale wyniesie 65 milionów złotych, co oznacza, że będzie aż o 49% niższy niż przed rokiem. Skonsolidowany zysk EBITDA, według opublikowanych szacunków, ma z kolei spaść o 35% rok do roku, do 131 milionów złotych.

Grupa Kęty wytłumaczyła, że trwająca na rynku korekta popytu wynikająca z wysokich stanów magazynowych po stronie odbiorców została dodatkowo pogłębiona przez wysokie koszty energii, rosnącą inflację oraz wysokie stopy procentowe. Ponadto, słabsza koniunktura spowodowała również presję na marże i ich obniżenie w porównaniu z poprzednimi kwartałami 2022 roku.

Inwestorzy przerażeni

Tak rozczarowujących wyników finansowych Grupy Kęty za czwarty kwartał bieżącego roku nie spodziewali się nawet najwięksi pesymiści. Nie powinno więc dziwić, że rynek zareagował na opublikowane wstępne dane prawdziwą paniką.

W efekcie, podczas wtorkowej i środowej sesji miała miejsce masowa i niepohamowana wyprzedaż akcji spółki. Przecena została jednak wyhamowana w czwartek, a podczas ostatniej sesji przed Świętami Bożego Narodzenia doszło nawet do niewielkiego odbicia. Nie zmienia to faktu, że akcje Grupy Kęty zakończyły ten tydzień z niewiarygodną stratą rzędu 12,2%.

Wykres akcji Grupy Kęty

Życzenia świąteczne dla inwestorów

Redakcja portalu Trader’s Area życzy wszystkim naszym Czytelnikom zdrowych spokojnych i radosnych świąt Bożego Narodzenia. Mamy nadzieję, że każdy inwestor będzie miał w tym czasie możliwość spędzenia tych wyjątkowych chwil w gronie najbliższych i naładowania akumulatorów przed kolejnym rokiem pełnym nowych, ambitnych wyzwań i wielu sukcesów.

Oby w tym wymagającym zawodzie, jakim bez wątpienia jest inwestowanie, wiodło się Wam coraz lepiej bez względu na to, czy dopiero zaczynacie, czy jesteście już weteranami, a portal Trader’s Area był dla Was cennym drogowskazem w drodze do kolejnych sukcesów.

Najpierw jednak, niech Święta będą dla Was cudownym czasem, spędzonym w gronie najbliższych i – co bardzo ważne – okresem należącego się wszystkim inwestorom odpoczynku po kolejnym nietuzinkowym, skomplikowanym i pełnym emocji roku na rynkach.

Wesołych Świąt życzy redakcja Trader’s Area!

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.