Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny, tym razem liczący tylko cztery sesje, tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem na polskim rynku akcji mieliśmy do czynienia z umiarkowanymi wzrostami. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione cztery dni handlowe 1,6% na plusie.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez ostatni tydzień można było wygenerować zarówno dodatnią, jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Spektakularny wzrost LPP

Najmocniejszą spółką wchodzącą w skład indeksu WIG20 w minionym tygodniu okazało się LPP. Akcje tej polskiej grupy modowej zaliczyły właśnie imponującą serię sześciu sesji wzrostowych z rzędu i osiągnęły w piątek najwyższą wartość od 23 lutego 2022 roku, czyli podczas ostatniej sesji przed wybuchem wojny na Ukrainie.

FP Markets

Co ciekawe, zwyżka ta nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Akcje LPP kontynuują po prostu rozpoczęty w pierwszej połowie kwietnia. Wzrosty te w ostatnich tygodniach napędzane były przez wiele czynników.

Wyróżnić tutaj można między innymi rekordowe zyski wypracowane przez tę grupę modową w roku obrotowym 2022/2023, podwyższenie ceny docelowej w rekomendacji analityków Trigon DM, rekomendowanie przez zarząd wypłacania co najmniej 50% zysku netto na dywidendę w latach 2023-2026 oraz poprawę nastrojów na polskim rynku detalicznym.

W konsekwencji, akcje LPP zyskiwały podczas każdej sesji ostatniego tygodnia i ostatecznie zakończyły minione cztery dni handlowe 6,6% na plusie, co jest najlepszym wynikiem spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20.

Wykres akcji LPP

Akcje Santander Bank Polska kontynuują rajd wzrostowy

Bardzo udany tydzień ma za sobą również Santander Bank Polska, którego akcje podczas piątkowej sesji osiągnęły najwyższą wartość od stycznia 2022 roku. Warto zaznaczyć, że w tym przypadku również rajd ceny w górę nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez ten bank, ani doniesień medialnych na jego temat.

Spółka po prostu konsekwentnie kontynuuje trend wzrostowy, który na dobrą sprawę rozpoczął się już w drugiej połowie marca. Warto dodać, że poprawa sentymentu wobec całego sektora bankowego na naszym rynku akcji jest doskonale widoczna.

Co więcej, w pierwszej połowie maja okazało się, że Santander Bank Polska należy do grona tych instytucji, dla których pierwszy kwartał 2023 roku okazał się rekordowy pod względem zysków.

W efekcie, akcje spółki zaliczyły piąty wzrostowy tydzień z rzędu. Przez minione cztery sesje akcje Santander Bank Polska zyskały aż 6,2%.

Wykres akcji Santander Bank Polska

Wyprzedaż akcji Pepco po publikacji półrocznych wyników finansowych

Na drugim biegunie w minionym tygodniu znalazło się natomiast Pepco. Z czego wynika bolesna przecena kursu akcji tej sieci detalicznej , do której doszło podczas ostatnich trzech dni handlowych?

Otóż, przed rozpoczęciem wtorkowej sesji spółka opublikowała swój raport finansowy za pierwszą połowę roku obrotowego 2022/2023, która zakończyła się 31 marca. Okazało się, że przychody Grupy Pepco w tym okresie wyniosły 2.839 miliarda euro. To wynik lepszy niż rok wcześniej, kiedy to przychody ukształtowały się na poziomie 2.372 miliarda euro.

Bazowa EBITDA wyniosła z kolei 377 milionów euro, co jest wynikiem o 11% lepszym niż rok wcześniej, kiedy to przyjęła ona wartość 347 milionów euro. Pozostała część raportu nie była już jednak tak zadowalająca z perspektywy inwestorów.

Okazuje się bowiem, że raportowany zysk po opodatkowaniu wyniósł 81 milionów euro, co oznacza spadek o 14% rok do roku. Bazowy zysk przed opodatkowaniem spadł z kolei w ujęciu rocznym o 5,7% i wyniósł 134 milionów euro.

Pomimo słabszych od oczekiwań wyników w minionych sześciu miesiącach, spółka podtrzymała jednak swoje całoroczne prognozy i wskazała, że widzi poprawę trendów marży brutto w II półroczu, która powinna być kontynuowana również w 2024 roku.

Nie zmienia to jednak faktu, że opublikowany raport finansowy poważnie rozczarował inwestorów. Z tego powodu, akcje Pepco znacząco przeceniły się we wtorek, a następnie jeszcze wyraźnie pogłębiły spadki w środę i czwartek.

Ostatecznie papiery wartościowe tej sieci detalicznej zakończyły miniony tydzień aż 6,7% na minusie. Co gorsza, na koniec piątkowej sesji ustanowiły one nowe tegoroczne minima.

Wykres akcji Pepco

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.