Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione pięć sesji przyniosło nam kontynuację wzrostów na polskim rynku akcji. W efekcie, indeks WIG20 zyskał w tym czasie 3,6%. Pokazał on prawdziwą moc w szczególności w poniedziałek i we wtorek.

 

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w przez minione pięć dni można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Allegro mocno w górę po wycofaniu się Shopee z Polski

Bezapelacyjnym zwycięzcą tego tygodnia, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się Allegro. Z czego wynika niezwykle spektakularna zwyżka akcji tego polskiego giganta e-commerce?

Inwestorów przede wszystkim ucieszyła podana w czwartek informacja, że Shopee – druga największa platforma handlu elektronicznego w Polsce z liczbą użytkowników w naszym kraju przekraczającą 10,8 miliona – zamierza wycofać się z naszego kraju.

Oto komunikat, jaki Shopee Polska opublikowało na swojej stronie internetowej: „Z żalem informujemy, że platforma Shopee kończy działalność. Od 13 stycznia od godz. 23.59 możliwość składania zamówień zostanie wstrzymana”.

Nie ma żadnych wątpliwości, że wycofanie się z polskiego rynku tak znaczącego konkurenta będzie stanowić dla Allegro istotne wsparcie – zwłaszcza że spółka w naturalny sposób przejmie część klientów Shopee.

Nie powinno zatem dziwić, że powyższy komunikat wywołał zdecydowaną reakcję na rynku. Inwestorzy wpadli w prawdziwą euforię, a kurs akcji Allegro wystrzelił. Ostatecznie spółka po serii pięciu wzrostowych sesji zakończyła miniony tydzień aż 17,7% na plusie.

Wykres akcji Allegro

Akcje KGHM drożeją wraz ze wzrostami na rynku miedzi

Niezwykle udany tydzień ma za sobą również KGHM Polska Miedź. Z czego wynika imponująca zwyżka kursu akcji tej spółki Skarbu Państwa? Przede wszystkim należy pamiętać, że akcji tej spółki jest w dużym stopniu skorelowany z cenami miedzi.

A kurs tego surowca rozpoczął 5 stycznia silny rajd wzrostowy. Obecnie ceny tego metalu są najwyższe od czerwca 2022 roku. Co więcej, wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec zwyżki tego towaru.

Okazuje się bowiem, że po trzech latach Chiny zdecydowały się na rozluźnienie jednego z najsurowszych na świecie systemów walki z pandemią COVID-19. W efekcie, Państwo Środka zdecydowało się na otwarcie granicy z Hongkongiem i zakończenie wymogu kwarantanny dla podróżnych.

W efekcie, rynek zakłada, że pojawiła się szansa na powrót do wzrostu gospodarczego Chin na normalnym poziomie. A biorąc pod uwagę fakt, iż Chiny są największym światowym konsumentem miedzi oraz jej wyjątkowo niskie zapasy, ceny tego surowca, przy dynamicznym wzroście chińskiej gospodarki, powinny nadal piąć się w górę.

Inwestorzy na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie błyskawicznie zareagowali na rajd wzrostowy na rynku miedzi. W efekcie, na akcjach spółki KGHM Polska Miedź w tym tygodniu zapanował szał zakupowy. Ostatecznie zakończyły one minione pięć sesji aż 12,7% na plusie.

Wykres akcji KGHM

Korekta ceny akcji CCC po trzech wzrostowych tygodniach

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazły się akcje CCC. Obniżka kursu papierów wartościowych tego polskiego obuwniczego giganta nie wynika jednak z żadnego komunikatu przez niego publikowanego, ani doniesień medialnych na jego temat.

Należy bowiem zauważyć, że w poniedziałek 19 grudnia akcje CCC, z okolic ceny 36.40 PLN, rozpoczęły niezwykle silny rajd wzrostowy. Ich kurs piął się w górę niemal codziennie aż do początku bieżącego tygodnia.

Kurs otwarcia w poniedziałek 9 stycznia wyniósł 47.50 PLN. Oznacza to, że w ciągu trzech tygodni akcje CCC zdrożały aż o 30,5%. Nie powinno zatem dziwić, że w ostatnich dniach doszło do realizacji zysków, której konsekwencję stanowi wyraźna korekta.

W efekcie, akcje CCC w tym tygodniu mocno taniały w poniedziałek, środę, czwartek i piątek. Przełożyło się to na łączną tygodniową przecenę papierów wartościowych spółki aż o 7,5%.

Wykres akcji CCC

LPP mocno w dół po trzech fatalnych sesjach

Także największa polska spółka branży odzieżowej – LPP, ma za sobą fatalny tydzień. Akcje właściciela marki Reserved w ciągu minionych pięciu sesji zachowywały się jednak nieco inaczej niż walory CCC.

Okazuje się bowiem, że w poniedziałek i we wtorek, wraz z resztą warszawskiej giełdy, akcje LPP mocno drożały. 10 stycznia ich kurs przekroczył nawet 12 600 złotych, co było najwyższą wartością od marca ubiegłego roku.

W środę jednak doszło do gwałtownego odwrócenia trendu. W czwartek natomiast wyprzedaż jeszcze przyspieszyła, co prawdopodobnie mogło wynikać z tego, iż tego dnia w godzinach porannych media obiegła informacja, że wiceprezesi LPP – Przemysław Lutkiewicz i Sławomir Łoboda w ostatnich dniach sprzedali łącznie 674 akcji akcji za łączną kwotę przekraczającą 7,6 miliona złotych.

Czy zatem menedżerowie spółki przestali wierzyć w jej potencjał i wolą upłynnić swoje papiery wartościowe? Do takiego wniosku z całą pewnością doszedł rynek, o czym świadczy spadek kursu akcji o 5,8% w ciągu minionych pięciu dni handlowych. Warto również zauważyć, że od wtorkowego zamknięcia cena obniżyła się aż o 15,9%.

Wykres akcji LPP

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.