Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny, ostatni już w 2022 roku, tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Na koniec tych burzliwych dwunastu miesięcy mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami i dość niskim poziomem zmienności.

Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione pięć sesji z minimalnym zyskiem rzędu 0,7%. W całym 2022 roku ten najistotniejszy w naszym kraju indeks stracił jednak aż 21,6%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż w ostatnim tygodniu 2022 roku można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Jednak, z racji ograniczonej zmienności akcje tylko jednego podmiotu wchodzącego w skład WIG20 odnotowały w ciągu minionych pięciu sesji ruch o zasięgu przekraczającym 3%.

FP Markets

Z tego powodu, w dalszej części tekstu przedstawimy, które spółki o największej kapitalizacji zaprezentowały się najlepiej i najgorzej w całym 2022 roku.

CCC drugi tydzień z rzędu najmocniejszą spółką

Bezapelacyjnym zwycięzcą ostatniego tygodnia 2022 rok – a w zasadzie również całej drugiej połowy grudnia – spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, okazało się CCC. Od 21 grudnia akcje tego obuwniczego giganta zaliczyły bowiem serię sześciu wzrostowych sesji z rzędu. Dopiero dziś doszło na ich kursie do korekty.

Ten rajd wzrostowy jest w największej mierze spowodowanymi publikacją danych dotyczącymi produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej w Polsce za listopad. Oba te odczyty z 20 grudnia wyraźnie przewyższyły prognozy analityków.

Produkcja przemysłowa była bowiem wyższa o 4,6% w porównaniu z analogicznym miesiącem przed rokiem, a w porównaniu z październikiem 2022, wzrosła o 2,9%. Z kolei sprzedaż detaliczna w cenach stałych w Polsce w listopadzie 2022 roku wzrosła o 1,6% rok do roku.

Zaskakująco wysoki poziom konsumpcji w naszym kraju sprawił, że wśród inwestorów wzrosło zainteresowanie akcjami CCC. W efekcie, w ostatnim tygodniu 2022 roku papiery wartościowe tego obuwniczego giganta odnotowały imponujący wzrost rzędu 6,9%.

Najsłabsza spółka 2022 roku

Cały 2022 rok nie był natomiast dla CCC tak udany. Okazuje się bowiem, że przez minione dwanaście miesięcy akcje obuwniczego giganta potaniały aż o 59,3%. W konsekwencji, to właśnie do spółki CCC okazało się zarazem najmocniejszą spółką drugiej połowy grudnia, jak i najsłabszym podmiotem wchodzącym w skład indeksu WIG20 w 2022 roku.

Wykres akcji CCC

JSW zwycięzcą 2022 roku

Niekwestionowanym liderem wzrostów, spośród spółek wchodzących w skład indeksu WIG20, w 2022 roku okazały się akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Papiery wartościowe największego w Polsce producenta węgla koksowego przez minione dwanaście miesięcy charakteryzowały się iście ekstremalną zmiennością, a najwięcej zyskały na rynkowej niepewności po wybuchu wojny na Ukrainie.

Później, od końcówki marca, akcje JSW powróciły do długoterminowego trendu spadkowego, lecz na przełomie października rozpoczął się nowy rajd wzrostowy. Jak nietrudno się domyślić, motorem napędowym wzrostu akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej był kryzys węglowy w Europie i zwyżka cen tego surowca.

Ostatecznie, akcje JSW zakończyły 2022 rok z imponującym zyskiem rzędu 65,7%. Co więcej, wydaje się, że inwestorzy nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Pod koniec listopada spółka poinformowała bowiem, że po raz pierwszy w historii posiada ona w 100% pokrytą sprzedaż węgla na bazie umów wieloletnich, długoterminowych sięgających horyzontu 2028 roku.

Ponadto, analitycy jednogłośnie twierdzą, że Jastrzębska Spółka Węglowa wciąż jest wyceniana ekstremalnie nisko. Mało tego – paru z nich w grudniu wydało rekomendacje “kupuj”, których ceny docelowe wahają się od 69 do nawet 130 złotych za akcję.

Wykres akcji JSW

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.