Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z wyraźnymi wzrostami. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył minione 5 sesji z łącznym zyskiem rzędu 2,8%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

Santander Bank Polska pokazuje moc

Tytuł najmocniejszej spółki wchodzącej w skład indeksu WIG20 w tym tygodniu niespodziewanie należy do Santander Bank Polska. Kurs akcji banku w tym tygodniu kontynuował zapoczątkowane we wrześniu odbicie.

FP Markets

Okazuje się bowiem, że po stracie, jaką miał sektor w trzecim kwartale tego roku, inwestorzy oczekują powrotu do wysokiej zyskowności bankowości. Co więcej, we wtorek 22 listopada Santander Bank Polska przekazał w oficjalnym komunikacie, że spółka zdecydowała o wcześniejszym wykupie bankowych papierów wartościowych serii 1/2021.

Wcześniejszy wykup nastąpi w dniu płatności odsetek 22 grudnia 2022 roku i obejmie wszystkie wyemitowane BPW, czyli 1500 sztuk według ich wartości nominalnej o łącznej kwocie 750 milionów złotych.

Inwestorzy odebrali tę decyzję jako sygnał, że bank, pomimo wszelkich przeciwności, znajduje się w dobrej kondycji finansowej. W efekcie kurs akcji Santander Bank Polska zyskał w tym tygodniu aż 8,7%.

Wykres akcji Santander

Grupa Kęty kontynuuje wzrosty

Doskonały tydzień ma za sobą również Grupa Kęty. Akcje tego przetwórcy aluminium produkującego wyroby dla branży budowlanej już od końcówki października notuje imponujące wzrosty, dzięki czemu trwająca od lipca 2021 roku tendencja spadkowa dobiegła końca.

Ten tydzień był kolejnym, w którym akcje Grupy Kęty imponowały. Inwestorzy konsekwentnie kontynuują zatem odbicie, korzystając przy tym z poprawy sentymentu na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, które także miało swój początek w drugiej połowie października.

W efekcie, w ciągu minionych pięciu sesji kurs akcji Grupy Kęty zdrożał łącznie o 8,3%.

Wykres akcji Kęty

Nieudany tydzień CD Projekt

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka CD Projekt, co również jest sporym zaskoczeniem. Akcje najsłynniejszego polskiego producenta gier od września znajdowały się bowiem w silnym trendzie wzrostowym.

Wydaje się jednak, że przecena akcji CD Projekt, z którą mieliśmy do czynienia w ostatnich dniach, to raczej nic innego, jak zwyczajna realizacja zysków po omawianym rajdzie kursu w górę.

Korekta po tak silnym wzroście wydaje się zupełnie naturalna, zwłaszcza że podsyca ją większa aktywność dużych funduszy hedgingowych posiadających pozycje krótkie na papierach wartościowych tej spółki. Według rejestru prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego funduszy, których pozycja wynosiła co najmniej 0,5% akcji spółki, było sześć – z łączną liczbą akcji wynoszącą 4,61%.

Nowelizacja przepisów o prawach autorskich uderzy w branżę gamingową?

Niektórzy analitycy wiążą także odwrót kursu z informacją o wdrożeniu przez Unię Europejską nowych zasad dotyczących praw autorskich. Reguła dotycząca transparentności, pozwalająca twórcom na regularne żądanie wynagrodzenia i informacji dotyczących ich wkładu w produkt końcowy, może stanowić poważną przeszkodę w funkcjonowaniu całej branży gamingowej.

Ostatecznie akcje CD Projekt przeceniły się w tym tygodniu o 3,5%, co było zdecydowanie najsłabszym wynikiem spośród wszystkich spółek wchodzących w skład indeksu WIG20. Wykres CD Projekt

 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.