Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem, już drugi tydzień z rzędu mieliśmy do czynienia ze spektakularnym wzrostem. Indeks WIG20 zyskał łącznie przez minione cztery sesje aż 6,1% i po raz pierwszy od 26 sierpnia powrócił powyżej poziomu 1600 punktów.

Wykres WIG20

Mało tego – w tym tygodniu doszło do bardzo niespodziewanej – i zarazem dającej mnóstwo powodów do optymizmu – sytuacji. Okazuje się bowiem, że wszystkie spółki indeksu WIG20 zakończyły minione cztery sesje na plusie. Które podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, w takim razie wzrosły najmocniej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki odnotowały największy wzrost w tym tygodniu?

Akcje PGE mocno w górę po komunikacie o planie budowy elektrowni jądrowej

Kolejny niezwykle udany tydzień ma za sobą Polska Grupa Energetyczna. Zwyżka akcji tej spółki jest przede wszystkim konsekwencją poniedziałkowego komunikatu z Seulu.

FP Markets

List intencyjny dotyczący budowy elektrowni jądrowej w Polsce

Okazuje się bowiem, że na początku tego tygodnia w stolicy Korei Południowej spółki PGE i ZE PAK podpisały z koreańskim KHNP list intencyjny dotyczący budowy elektrowni jądrowej w Polsce – konkretnie w Pątnowie.

Konkretnie rzecz biorąc strony zdecydowały się podjąć współpracę mającą na celu opracowanie planu rozwoju elektrowni jądrowej w oparciu o koreańską technologię APR1400, w tym w szczególności wykonanie analizy danych dotyczących warunków geotechnicznych, sejsmicznych i środowiskowych, opracowanie szacunkowego budżetu dla prac przygotowawczych, etapu budowy oraz etapu produkcji wraz z proponowanym modelem finansowania projektu oraz opracowanie oczekiwanego harmonogramu projektu wraz ze zdefiniowaniem dat dla kluczowych kamieni milowych.

Równolegle memorandum o współpracy podpisali także przedstawiciele rządów obu państw – ze strony Polski podpis złożył wicepremier i minister aktywów państwowych Jacek Sasin i minister handlu, przemysłu i energii Korei Południowej – Lee Chang-Yang. Plan rozwoju projektu ma być gotowy do końca 2022 roku.

Te informacje rozpaliły wyobraźnię inwestorów giełdowych, którzy rzucili się na akcje Polskiej Grupy Energetycznej. Poza poniedziałkiem, ich kurs wyraźnie drożał w środę i piątek. W konsekwencji, PGE okazało się najsilniejszą spółką z indeksu WIG20 w tym tygodniu – jej akcje zakończyły minione cztery sesje aż 16,1% na plusie.

Wykres akcji PGE

Akcje JSW wyraźnie drożeją po najnowszej rekomendacji DM BOŚ

Już kolejny bardzo udany tydzień z rzędu ma za sobą Jastrzębska Spółka Węglowa. Za spektakularny wzrost kursu akcji tego węglowego giganta Skarbu Państwa w ostatnich dniach odpowiada przede wszystkim raport Łukasza Prokopiuka – analityka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska z 25, który został ujawniony w tym tygodniu, przed środową sesją.

Analityk podtrzymał rekomendację kupuj dla akcji Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Ich cena docelowa na najbliższe 12 miesięcy uległa jednak podwyższeniu z 70 do 100 złotych. Ekspert ocenił wyjątkowo niskie poziomy wyceny walorów spółki jako “szokujące” i “niezasłużenie tanie”.

Łukasz Prokopiuk podwyższył prognozy finansowe z powodu korzystniejszych, niż zakładał wcześniej warunków makroekonomicznych oraz oczekiwania wyraźnej poprawy bilansu spółki. Zakłada on również, że pozycja gotówkowa netto na koniec bieżącego roku przekroczy poziom bieżącej kapitalizacji rynkowej Jastrzębskiej Spółki Węglowej.

Jak zareagował rynek?

Opisana rekomendacja wyraźnie wpłynęła na nastroje inwestorów. Okazuje się bowiem, że akcje JSW zamknęły październik po kursie 41.54 PLN. Następne trzy sesje – środa, czwartek i piątek – upłynęły natomiast pod znakiem silnych wzrostów.

W konsekwencji akcje Jastrzębskiej Spółki Węglowej zakończyły miniony tydzień aż 15,4% na plusie. Ich cena nadal jednak nie przekracza nawet 48 złotych, dlatego – biorąc pod uwagę rekomendację analityka Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska – mamy nadal potencjał do kontynuacji rajdu wzrostowego.

Wykres akcji JSW

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.