Podsumowanie GPW

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem mieliśmy do czynienia z mieszanymi nastrojami. W poniedziałek i czwartek na rynku dochodziło do silnych spadków, lecz dzięki piątkowemu odbiciu indeks WIG20 zakończył ten tydzień tylko 0,6% na minusie.

Wykres WIG20

Jak nietrudno się domyślić przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach. Akcje których podmiotów dały najlepiej zarobić, a jakie spółki, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

FP Markets

Subindeks WIG-Banki w górę, najmocniejszy Santander Bank Polska

Znajdujące się w silnym trendzie spadkowym banki notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie mają za sobą zaskakująco udany tydzień. Okazuje się bowiem, iż subindeks WIG-Banki wzrósł przez minione 5 sesji o 2,8%. Największą moc pokazał Santander Bank Polska, którego akcje zdrożały o 6,4%.

Z czego wynika ta zwyżka? Wydaje się, że absolutnie nie mamy w tej chwili do czynienia z odwróceniem trendu, tylko chwilowym odreagowaniem. W ujęciu długoterminowym trudna sytuacja sektora bankowego na giełdzie z całą pewnością nie ulega zmianie.

Wykres Wig-Banki

Dramatyczna wyprzedaż PGE

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się Polska Grupa Energetyczna. Nie jest żadną tajemnicą, że w sektor energetyczny uderzają ostatnie działania rządu. Choć rząd ostatecznie zrezygnował z podatku od nadmiarowych zysków, to w spółkę PGE z całą pewnością boleśnie uderzył projekt ustawy o maksymalnej cenie prądu dla odbiorców wrażliwych oraz małych i średnich firm oraz gospodarstw domowych.

Z całą pewnością nałożenie takich limitów cenowych – choć korzystne dla odbiorców indywidualnych i niemal wszystkich przedsiębiorców – stanowi silny cios dla sektora energetycznego dla przedsiębiorstw obrotu.

Co prawda rząd zapowiedział, że przewidziano dla nich wprowadzenie systemu odpowiednich rekompensat, lecz z całą pewnością ich zyski będą w ten sposób wyraźnie ograniczone.

Nic więc dziwnego, że Polska Grupa Energetyczna znajduje się od lipca w silnym trendzie spadkowym, a teraz miała za sobą kolejny fatalny tydzień. Ostatecznie zakończyła go z gigantyczną stratą rzędu 12,9%.

Wykres akcji PGE

Przecena Grupy Kęty

Bardzo nieudany tydzień ma za sobą również Grupa Kęty. Warto zaznaczyć, że spółka już od lipca znajduje się w trendzie spadkowym. Jako, że mówimy tutaj o przetwórcy aluminium produkującym wyroby dla branży budowlanej, to spowolnienie w budownictwie bardzo boleśnie w nią uderza. Co gorsza, wydaje się, że w najbliższej przyszłości nie ma szans na poprawę sentymentu i ten tydzień jest na to najlepszym dowodem.

W praktyce kurs akcji Grupy Kęty przez minione pięć sesji spadł łącznie o 6,1% – i to pomimo silnego piątkowego odbicia, którego doświadczyły niemal wszystkie spółki na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, co było konsekwencją imponujących piątkowych wzrostów na amerykańskim rynku akcji.

Wykres akcji Grupy Kęty

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.