Podpisana ustawa o redukcji inflacji. S&P 500 zyskuje 0,19%.

141
Wykres indeksu giełdowego
J2T Trade

Prezydent USA Joe Biden podpisał wczoraj ustawę o redukcji inflacji. Indeks giełdowy S&P 500 kończy wtorek, 16 sierpnia na plusie. S&P 500 zyskało 0,19%. Jak wyglądać może środowa sesja handlowa?

Indeks przedłuża zyski

Wczoraj indeks S&P 500 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie S&P 500 podniosło kurs swoich notowań o 0,19%. Tym samym amerykański indeks spółek dużych przedłuża serię zysków. Wtorkowa sesja była trzecią zakończoną powyżej kreski.

Strona wzrostowa wypadła lepiej

Komponenty indeksu S&P 500 podzieliły się wczoraj. Jednak w ogólnym rozrachunku to strona wzrostowa wypadła lepiej. To właśnie po stronie wzrostowej stanęła składowa, która osiągnęła we wtorek najwyższy poziom zmienności. Była to spółka Take-Two, której akcje wzrosły o 7,22%. Ponadto właśnie za wzrostami opowiedziało się więcej komponentów indeksu spółek dużych. Na czele spadków stanęła firma Moderna. Wycena przedsiębiorstwa uległa niekorzystnej zmianie o 4,99%.

Jedna z najbardziej znaczących ustaw?

Joe Biden, czyli 46. Prezydent Stanów Zjednoczonych podpisał wczoraj ustawę o redukcji inflacji. Po podpisaniu Biden zauważył, że jest to „jedna z najbardziej znaczących ustaw” w historii tego kraju. Nowa regulacja przewiduje jednak w głównym stopniu, że USA zwiększą inwestycje do 369 mld dolarów na walkę z kryzysem klimatycznym. Nowe przepisy przyczynić mają się również do zmniejszenia deficytu federalnego „o ponad 300 mld dolarów”.

FP Markets

Punkt widzenia – testowanie poziom TDP

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza wzrostowego. Wtorkowe założenie dotyczyło: „Przebicie nowego TDP odbyć się może na zasadzie sprawdzenia czy w tej okolicy siła popytowa pokaże siłę. Jeżeli szybkim ruchem cena powróci powyżej TDP, otworzy to możliwość wzrostową. Re-test od góry poziomu TDP stanowić może podstawę ruchu wzrostowego. Ten sięgnąć mógłby 4 340”.

Weryfikując wtorkową projekcję warto zacząć od spostrzeżenia, iż do nadbicia poziomu TDP rzeczywiście doszło. Rynek szybkim ruchem powrócił powyżej TDP i dokładnie testowany był ten zakres około godziny 17. Ruch wzrostowy został utworzony, cena dotarła jednak najwyżej w okolice 4 330, zatem niewiele zabrakło do pełnego wypełnienia ruchu. Cena nie utrzymała się jednak powyżej 4 300 i obecnie rynek oscyluje na zakresie średniej kroczącej SMA 88.

Scenariusz główny – spadkowy

Przełamanie średniej kroczącej SMA 88 otworzyć może drogę spadkom. Jeżeli po przebiciu tego zakresu, rynek wykona re-test od dołu strefy (średnia krocząca – poziom TDP), pojawić się będzie mógł ruch spadkowy. W takim układzie targetem dla sesji będą okolice ceny 4 230-4 200. 

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 17.08.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Zakres średniej może zostać jedynie nadbity. Cena szybkim ruchem ma szansę powrócić najpierw powyżej średniej, a następnie powyżej TDP. Wyjście ponad poziom TDP i utrzymywanie się powyżej niego świadczyć będzie z korzyścią dla kupujących. Potencjalnym celem będzie powrót do 4 300.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 17.08.2022

Konkluzja

Dziś uwaga inwestorów skupiona będzie na publikacji protokołu z ostatniego posiedzenia FOMC. Jednak do tego czasu rynek wykonać może któryś z opisanych wyżej ruchów. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dzień 17.08.2022.

TSR : 4 377

TFR : 4 332

TDP : 4 284

TFS : 4 238

TSS : 4 191

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.