Los złotego uzależniony od decyzji RPP

polski-zloty
J2T Trade

polski-zlotyWydarzeniem środy na krajowym rynku walutowym jest jednodniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP), podczas którego rozstrzygnie się kwestia stóp procentowych w Polsce. Od tego rozstrzygnięcia będzie zależało, czy złoty zakończy dzień umocnieniem czy osłabieniem. Pierwszy raz od dłuższego czasu, decyzja może też mieć wpływ na zachowanie rodzimej waluty w kolejnych tygodniach.

Środowy poranek upłynął pod znakiem ograniczonych wahań złotego, co wpisywało się w podobne zachowanie innych walut regionu i korelowało z ograniczonymi zmianami kursu EUR/USD. O godzinie 09:30 kurs EUR/PLN kształtował się na poziomie 4,5265 zł, czyli zaledwie o 0,4 gr wyższym niż we wtorek na koniec dnia, gdy zmiany euro były również niewielkie. W tym samym czasie za dolara trzeba było zapłacić 3,7120 zł (+0,7 gr), a szwajcarski frank kosztował 4,1870 zł (+0,8 gr).

Poranne dość ograniczone wahania złotego, nawet przy zmieniającym się otoczeniu rynkowym, mogą utrzymać się aż do czasu publikacji decyzji ws. stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Oczekiwanie na tę decyzję, w sytuacji gdy intencje Rady nie do końca są jasne, będzie bowiem powstrzymywać inwestorów od wykonywania większych ruchów.

Jeszcze pod koniec grudnia, gdy prezes Adam Glapiński (przy użyciu serwisu Obserwator Finansowy) i cześć członków RPP przeprowadziło ofensywę medialną, wydawało się, że na styczniowym posiedzeniu RPP stopy procentowe w Polsce zostaną ścięte do zera.

FP Markets

Przed tygodniem rynek poznał jednak pełną opinię prezesa NBP na kwestię stóp i te oczekiwania się zmieniły. Szanse na cięcie kosztu pieniądza w I kwartale br. wciąż są, ale już znacznie mniejsze. I póki co to jest obowiązująca wytyczna. Większość analityków i uczestników rynku nie zakłada dziś zmiany kosztu pieniądza, spodziewając się pozostawienia głównej stopy na poziomie 0,1%.

To przekonanie o niezmienności stóp burzą jednak grudniowe zaskakujące dane o silnym spadku inflacji w Polsce (z 3% do 2,3% r/r), zmiksowane z decyzją rządu o przedłużeniu 'narodowej kwarantann’ do końca stycznia. Szczególnie, że wiele wskazuje na to, że pandemiczne ograniczenia zostaną utrzymane również w lutym, a większość z nich ma szanse być zniesiona dopiero na przełomie marca i kwietnia. To zaś już wyraźnie odbiłoby się na wynikach gospodarki, co z pewnością jest już poważnym argumentem dla RPP za poluzowaniem polityki monetarnej. Pytanie tylko czy nastąpi to dziś?

Historia ostatniego półrocza uczy, że decyzji RPP ws. stóp procentowych należy oczekiwać po godzinie 14:00. Na ostatnim posiedzeniu została ona ogłoszona nawet o 16:15. Ewentualne cięcie stóp procentowych w sposób bezpośredni osłabi złotego. Jego brak go wzmocni. Skala tego umocnienia będzie jednak warunkowana treścią komunikatu RPP. W tym odniesień wprost do notowań polskiej waluty.

Marcin Kiepas
analityk Tickmill


tickmill

Sprawdź ofertę brokera Tickmill na bezpłatnym rachunku demonstracyjnym. Konto demo otworzysz klikając tutaj.

*75% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.