FTSE 100 ponownie w dół. Plan przejęcia brytyjskiej spółki.

London Stock Exchange
J2T Trade

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 środę zakończył na minusie. Notowania FTSE 100 ponownie poleciały w dół w tym tygodniu. Francuski konglomerat Schneider poinformował wczoraj, że rozważa przejęcie brytyjskiej spółki Aveva. Czy plan przejęcia powiedzie się w najbliższym czasie?

Indeks powiększa stratę

Podczas wczorajszej sesji handlowej brytyjski indeks FTSE 100 spadł o 0,22%. Co ciekawe w miniony poniedziałek, 22 sierpnia odnotowano taką samą procentową zmianę notowań. Indeks FTSE 100 środową sesją powiększa stratę z poprzednich sesji. Jak dotąd wszystkie sesje w tym tygodniu brytyjski indeks zamknął poniżej kreski.

Akcje spółki Aveva mocno w górę

Zerkając wewnątrz indeksu w oczy rzuca się wynik spółki Aveva. Spółka pod względem zmiany ceny całkowicie zdominowała pozostałe komponenty. Akcje firmy Aveva poszybowały mocno w górę, gdyż o 26,87%. Po stronie spadków opowiedziało się więcej składowych. Najwięcej straciła Centrica. Wycena tego przedsiębiorstwa spadła o 2,66%.

Aveva zostanie wykupiona ?

Francuska spółka Schneider poinformowała wczoraj, że rozważa wykupienie firmy Aveva. Ta informacja wpłynęła na mocny skok akcji firmy Aveva. Konglomerat z siedzibą we Francji posiada blisko 60% udziałów w Aveva i do 21 września zostanie rozstrzygnięte czy spółka zostanie w całości wykupiona. We wczorajszym komentarzu przeczytać można: „Schneider Electric wierzy, że pełne połączenie Aveva i biznesu oprogramowania Schneider Electric wzmocni Aveva i umożliwi szybszą realizację strategii wzrostu”.

FP Markets

Punkt widzenia – na FTSE zaczyna się dziać

Założenia dla wzrostów z środy: „Projekcja wzrostowa z wczoraj zostaje podtrzymana. Jeżeli utrzymywane będą okolice poziomu TDP, cena ma szansę powrócić powyżej 7 500. Obserwacji należy zatem poddać, zachowanie rynku wobec tego poziomu”.

Rynek po otwarciu sesji w Europie zerwał się i zleciał do 7 410. Jednak od razu zaczął odrabiać i powrócił w okolice TDP. Wyjście powyżej TDP pojawiło się dopiero wieczorem. W  nocy rynek utrzymywał ten zakres i dziś przed sesją rynek mocnym impulsem zaliczył target. Jednak nie można zaliczyć wczorajszego scenariusza do udanych. Obecnie rynek oscyluje powyżej 7 500.

Scenariusz główny – wzrostowy

Mocny impuls wykonany dziś po godzinie 8 wskazywać może, że rynek zamierza przeć do przodu. W takim wypadku dołączenie do ruchu nie jest najprostszym zadaniem. Rynek może niewiele cofnąć, gdyż tak silny ruch wykorzystany może zostać do budowy kolejnego impulsu. Celem na dziś ma szanse być powrót powyżej 7 550.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 25.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Dzisiejszy poranny wystrzał może być swego rodzaju wyładowaniem. Szybki powrót poniżej zakresu średniej, determinować będzie głębsze zejście. Wówczas przyglądać się będzie warto, czy wykonany zostanie re-test od dołu średniej. Targetem dla rynku będzie 7 450.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 25.08.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy wyciąga ruch i wydaje się, że wzrost może być kontynuowany w najbliższych godzinach. Poniżej podane zostały poziomy na dzień 25.08.2022

TSR : 7 654

TFR : 7 564

TDP : 7 472

TFS : 7 382

TSS : 7 289

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.