Podsumowanie pierwszych dni lutego na amerykańskiej giełdzie

Flaga USA
J2T Trade

Nie da się ukryć, że ten tydzień jest bardzo pozytywny na amerykańskim rynku. Udowadnia on nam, że Hossa na Wall Street trwa w najlepsze, a byki nie powiedziały jeszcze ostatniego słowa. Indeksy giełdowe S&P 500 i NASDAQ 100 zdołały nawet osiągnąć swoje nowe historyczne szczyty. Duża w tym zasługa spółki Alphabet (dawniej Google), która przez pierwsze 4 sesje tego tygodnia wzrosła o ponad 10%.

Na drugim biegunie znajduje się z kolei GameStop – szalony short squeeze na akcjach tej spółki musiał kiedyś się zakończyć, i tak też się stało, teraz w błyskawicznym tempie traci ona na wartości. Jakie spółki charakteryzowały się największą zmiennością w tym tygodniu? Co wydarzy się dalej, czy możemy się spodziewać dalszych wzrostów w drugim tygodniu lutego? Na jakie dane makroekonomiczne publikowane w następnych dniach należy zwrócić szczególną uwagę? Na te wszystkie pytania odpowiedzi zostaną udzielone poniżej:

Te spółki rozgrzały Wall Street do czerwoności na początku lutego

Zacznijmy od spółki Alphabet. Amerykański gigant IT, właściciel Google i YouTube ma za sobą absolutnie historyczny tydzień. Wiąże się on z publikacją wyników za ostatni kwartał minionego roku. Zostały one opublikowane we wtorek po zakończeniu amerykańskiej sesji. Zysk netto spółki wyniósł 15,2 miliarda dolarów, czyli 22,30 USD na akcję. Rok wcześniej było to 10,7 miliarda dolarów, czyli 15,35 USD na akcję. Z kolei przychody sięgnęły 46,43 miliarda dolarów, a prognozy rynkowe zakładały przychody w maksymalnej wysokości 44,2 miliarda USD. Głównymi źródłami przychodu spółki była oczywiście wyszukiwarka Google oraz reklamy na YouTube. W konsekwencji cena akcji spółki Alphabet osiągnęła nowy historyczny szczyt i przekroczyła 2 tysiące dolarów. Na ten moment kurs akcji spółki wzrósł w tym tygodniu o 10,8%.

Alphabet wykres

FP Markets

Na drugim biegunie znajduje się z kolei spółka GameStop. To, co działo się na jej akcjach w ciągu ostatnich dwóch tygodni absolutnie nie było zjawiskiem spotykanym na co dzień. Jeszcze w trzecim tygodniu stycznia kurs akcji tej spółki nie przekraczał 40 dolarów za akcję. W ostatnim tygodniu minionego miesiąca poszybował on do 483 USD. Był to short squeeze wywołany przez portal społecznościowy Reddit, a konkretnie forum znajdujące się na nim o nazwie WallStreetBets. Sytuacja jednak uległa zmianie już w czasie sesji 28 stycznia. Wtedy ogromnie popularna aplikacja do tradingu RobinHood oraz kilku innych brokerów zablokowały możliwość zakupu akcji niektórych spółek, w tym GameStop. Od tego momentu trend się odwrócił. Podczas czwartkowej sesji cena spadła do okolic 53,5 dolara za akcję. To i tak wzrost o ponad 200% od początku roku, jednak tygodniowy spadek w wysokości 72,37%.

GameStop wykres

Kto zyskał a kto stracił najwięcej od poniedziałku do czwartku?

W ostatnich dniach najmocniej w górę poszła spółka Lizhi. To chińska firma notowana na amerykańskiej giełdzie NASDAQ. Posiada ona własną interaktywną internetową platformę audio umożliwiającą tworzenie podcastów na urządzeniach mobilnych. W czwartek rano firma ogłosiła zawarcie umowy z Pop Mart – czołowym producentem i sprzedawcą zabawek w Chinach. Firma stworzy własny podcast na tej platformie. Inwestorzy na te wieści zareagowali bardzo entuzjastycznie i w konsekwencji akcje tej spółki wzrosły w tym tygodniu o 330%.

Lizhi wykres

Z drugiej strony mamy spółkę New Concept Energy. Sytuacja na jej akcjach jest w zasadzie identyczna, co w przypadku GameStop. New Concept Energy to niewielka spółka wydobywcza, zatrudniająca 5 osób i wydobywająca 70 baryłek ropy dziennie. W ostatnim tygodniu stycznia forum WallStreetBets na Reddit wywołało bańkę spekulacyjną na tej spółce. W konsekwencji cena jej akcji poszybowała z okolic 2,6 dolara do 30,99 USD – takie maksimum zostało osiągnięte 28 stycznia. Następnie trend się odwrócił. Podczas czwartkowej sesji cena spadła do okolic 6,9 dolara za akcję. To i tak wzrost o ponad 200% od początku roku, jednak tygodniowy spadek w wysokości 72,5%.

New Concept Energy wykres

Co nas czeka w następnym tygodniu?

W poniedziałek przed startem amerykańskiej sesji swoje wyniki finansowe za IV kwartał publikuje spółka Hasbro. Jak dobrze wiemy, to gigant w branży sprzedaży zabawek dla dzieci. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 1,14 USD na akcję. Z kolei po zakończeniu amerykańskiej sesji giełdowej wyniki za III kwartał 2020 opublikuje spółka Take-Two Interactive Software. Zysk netto ma wynieść 0,96 USD za akcję.


Just2Trade

Uzyskaj dostęp do akcji, opcji, futures i obligacji z całego świata poprzez platformę MT5 od brokera Just2Trade. Szczegóły znajdziesz klikając tutaj.

*Od 74% do 89% rachunków detalicznych CFD odnotowuje straty.


We wtorek po amerykańskiej sesji giełdowej gigant branży sieciowej Cisco opublikuje raport za II kwartał roku obrotowego 2020/2021. Oczekuje się, iż wykaże on zysk netto w wysokości 0,75 USD na akcję. Z kolei wyniki za IV kwartał 2020 opublikuje wtedy znana spółka z branży zabawek dla dzieci Mattel (oczekuje się zysku netto w wysokości 0,23 USD na akcję) oraz gigant mediów społecznościowych Twitter (oczekuje się zysku netto w wysokości 0,31 USD na akcję).

W środę przed startem amerykańskiej sesji wyniki za IV kwartał 2020 opublikuje producent najpopularniejszego napoju na świecie The Coca-Cola Company (oczekuje się zysku netto w wysokości 0,42 USD na akcję) oraz słynna spółka z branży motoryzacyjnej General Motors (oczekuje się zysku netto w wysokości 1,63 USD na akcję).

W czwartek przed startem amerykańskiej sesji wyniki za IV kwartał 2020 opublikuje drugi największy gigant branży napojów gazowanych – PepsiCo. Oczekuje się zysku netto w wysokości 1,45 USD na akcję. Z kolei po sesji wyniki za I kwartał roku obrotowego 2020/2021 opublikuje legendarna firma z branży rozrywkowej Walt Disney. Oczekuje się, iż wykaże ona stratę netto w wysokości 0,42 USD na akcję.

W piątek przed startem amerykańskiej sesji giełdowej wyniki za IV kwartał 2020 opublikuje potężna amerykańska spółka energetyczna Dominion Energy. Oczekuje się, iż wykaże ona zysk netto w wysokości 0,8 USD na akcję.

Czy możemy spodziewać się załamania tendencji wzrostowej na amerykańskim rynku giełdowym w przyszłym tygodniu? Wydaje się, że nie, o ile nie wydarzy się nic gwałtownego i niespodziewanego, to amerykańskie indeksy, a co za tym idzie największe spółki, powinny kontynuować osiąganie swoich nowych maksimów, ponieważ na tym rynku wciąż obowiązuje silna hossa.


Powyższe analizy i komentarz mają wyłącznie charakter informacyjny i prezentują opinie własne autorów. Treści te sporządzone zostały rzetelnie, z należytą starannością i nie stanowią podstawy do podejmowania decyzji inwestycyjnych, porady inwestycyjnej ani rekomendacji w rozumieniu rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005 r. w sprawie informacji stanowiących rekomendacje dotyczące instrumentów finansowych, ich emitentów lub wystawców (Dz. U. z 2005 r., Nr 206, poz. 1715). Autor, Parter oraz Portal nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie transakcje, szkody, poniesione wydatki oraz utracone korzyści powstałe w związku z decyzjami inwestycyjnymi podejmowanymi w oparciu o powyższe treści.

Inwestowanie i trading wiążą się z ryzykiem. Kontrakty CFD są złożonymi instrumentami i wiążą się z dużym ryzykiem szybkiej utraty środków pieniężnych z powodu dźwigni finansowej. Od 74% do 89% rachunków inwestorów detalicznych odnotowuje straty pieniężne w wyniku handlu kontraktami CFD. Zastanów się, czy rozumiesz, jak działają kontrakty CFD, i czy możesz pozwolić sobie na wysokie ryzyko utraty twoich pieniędzy.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Just2Trade
Just2Trade jest wiodącą międzynarodową firmą inwestycyjną, zapewniającą swoim klientom bezpośredni dostęp do głównych światowych rynków akcji i walut. Zespół analityczny Just2Trade przygotowuje analizy, raporty poświęcone rynkowi akcyjnemu, walutowemu oraz towarowemu.