Piątkowe podsumowanie GPW

J2T Trade

Za nami kolejny szalenie interesujący tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. W ostatnich dniach lipca na rynku zdecydowanie dominowały zmienne nastroje. Doskonale widać to w zachowaniu indeksu WIG20, który przez pierwsze trzy sesje w tym tygodniu notował wyraźne straty, w czwartek udało mu się w końcu zanotować niewielki wzrost, a w piątek jego kurs poszedł w górę o ponad 50 punktów. W efekcie WIG20 zakończył ostatni tydzień lipca 1,1% na plusie.

Wykres WIG20

Jak nietrudno się domyślić przy tak zmiennych nastrojach, przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno ujemną, jak i dodatnią stopę zwrotu z inwestycji. Które spółki dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

PGNiG znów pokazuje moc po uzgodnieniu planu połączenia z PKN Orlen

Grupa Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo ma za sobą kolejny wyjątkowo spektakularny tydzień. Tym razem o wszystkim zadecydowała wprost nieprawdopodobna piątkowa sesja. Okazuje się bowiem, iż tuż przed startem ostatniej sesji w tym tygodniu dwa państwowe koncerny – PGNiG i PKN Orlen, poinformowały, że podpisały plan połączenia, który zakłada przejęcie gazowego giganta, polegające na przeniesieniu całego majątku PGNiG na PKN Orlen w zamian za akcje paliwowego koncernu przyznawane akcjonariuszom PGNiG.

FP Markets

Przyznawane akcje będą akcjami nowej emisji, emitowanymi w drodze podwyższenia kapitału zakładowego PKN Orlen. W zamian za jedną akcję PGNIG akcjonariusze spółki otrzymają 0,0925 akcji połączeniowej, przy czym liczba przyznanych akcji będzie stanowić liczbę naturalną, a w zamian za nieprzyznane ułamki akcji połączeniowych akcjonariusze PGNiG otrzymają dopłaty na zasadach określonych w planie połączenia.

W wyniku fuzji Orlenu, Grupy Lotos oraz PGNiG udział Skarbu Państwa w połączonym koncernie wzrośnie do ok. 50 proc., co oznacza, że kontrola nad powstałym w ten sposób koncernem multienergetycznym zostanie wzmocniona.

PKN Orlen przeprowadzi ofertę publiczną akcji połączeniowych skierowaną do akcjonariuszy PGNiG, na podstawie prospektu, po jego zatwierdzeniu przez Komisję Nadzoru Finansowego. Orlen spodziewa się, że walne zgromadzenie spółki odbędzie się we wrześniu, a PGNiG w październiku. Finalizacja transakcji przewidywana jest na październik lub listopad bieżącego roku.

Inwestorzy zachwyceni

Na powyższe informacje dotyczące uzgodnienia planu fuzji PGNiG z PKN Orlen, inwestorzy zareagowali wprost euforycznie. Po pierwszych czterech sesjach tego tygodnia akcje grupy PGNiG znajdowały się na niewielkim minusie. W piątek jednak zdrożały o szokujące 15,2%, co przełożyło się na spektakularny tygodniowy wzrost rzędu 14,2%.

Akcje PGNiG

Imponujący tydzień Dino Polska

W dobiegającym końca tygodniu do silnych wzrostów powróciła również spółka Dino Polska. Spółka ma za sobą cztery sesje z rzędu, podczas których kurs jej akcji konsekwentnie piął się w górę. Według analityków bycze nastawienie inwestorów do tej spółki to efekt prognoz i analizy trendów konsumpcyjnych przedstawionych przez Walmart, który poinformował o rosnącym popycie na artykuły spożywcze, kosztem innych dóbr.

Jeśli dodamy do tego bardzo dobre wyniki finansowe właściciela Biedronki – portugalskiego koncernu Jeronimo Martins, który osiągnął 173 miliony euro zysku netto w drugim kwartale bieżącego roku – to prognozy finansowe dla spółki Dino Polska wyglądają dziś bardzo optymistycznie. Czy rzeczywiście raport finansowy polskiej sieci handlowej za kwiecień, maj i czerwiec okaże się tak dobry?

Przekonamy się dopiero 18 sierpnia. Warto jednak dodać, że według analityków Domu Maklerskiego Banku Ochrony Środowiska spółka może nawet bardzo pozytywnie zaskoczyć swoimi wynikami. Inwestorzy prawdopodobnie również zakładają taki scenariusz, gdyż w tym tygodniu akcje Dino Polska wzrosły aż o 8,4% i znacząco zbliżyły się do swoich tegorocznych szczytów.

Akcje Dino Polska

CD Projekt walczy o utrzymanie się powyżej 90 PLN

Na drugim biegunie w tym tygodniu znalazła się spółka CD Projekt. Zacznijmy od tego, że w silnym trendzie spadkowym znajduje się ona już od 7 grudnia 2020 roku, czyli od premiery gry Cyberpunk 2077. W tym czasie kurs akcji spółki spadł już o… 80,6% od szczytu.

Co gorsza warto zwrócić uwagę, że pomimo tak gigantycznej przeceny fundusze hedgingowe mające otwarte krótkie pozycje na akcjach CD Projekt, nadal nie decydują realizować zysków. Mało tego, według rejestru krótkiej sprzedaży prowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego, w drugiej połowie lipca takie fundusze jak AQR Capital Management i Point72 Asset Management nawet zwiększyły swoje krótkie pozycje do odpowiednio 0,61% i 0,82% akcji spółki. Dodatkowo w rejestrze widnieją fundusze Eminence Capital i Kintbury Capital.

Warto zaznaczyć, że obowiązek zgłoszenia krótkiej sprzedaży obowiązuje od przekroczenia progu 0,5%, dlatego poniżej tego poziomu może znajdować się co najmniej kilka innych funduszy hedgingowych. Wartość wszystkich krótkich pozycji na akcjach CD Projekt z dużym prawdopodobieństwem przekracza już 5%.

Z powyższego wynika, że sentyment jest w tym przypadku skrajnie negatywny i raczej należy spodziewać się dalszych spadków niż silnego odbicia. Dobiegający końca tydzień okazał się dla CD Projekt bardzo kiepski – akcje spółki zakończyły go ze stratą rzędu 7,8%. Jedyny pozytyw stanowi fakt, że podczas piątkowej sesji kurs zdołał powrócić powyżej poziomu 90 złotych za akcję.

Akcje CD Projekt

Allegro powraca do spadków

Dobiegającego końca tygodnia do udanych zaliczyć na pewno nie może również spółka Allegro. W tym przypadku wyraźny spadek kursu akcji od poniedziałku do czwartku wydaje się niczym innym, jak kontratakiem niedźwiedzi po obronie kluczowego poziomu oporu.

Od połowy czerwca akcje Allegro znajdowały się bowiem w średnioterminowym trendzie wzrostowym. Został on jednak po raz pierwszy wyhamowany 7 lipca na poziomie 28 złotych za akcję. W połowie lipca byki wygenerowały jednak kolejny impuls wzrostowy i już w środę 20 lipca znów zaatakowały poziom 28 PLN za akcję.

Następnie, przez trzy ostatnie sesje poprzedniego tygodnia sprzedający skutecznie studzili zapędy kupujących, a w poniedziałek już przejęli kontrolę nad rynkiem. W konsekwencji pierwsze cztery dni bieżącego tygodnia upłynęły pod znakiem potężnej wyprzedaży.

Skrajnie pesymistyczne nastroje zdołała jednak zanegować piątkowa sesja, podczas której kurs akcji wspiął się w górę aż o 7%. Nie zmienia to jednak faktu, że był to bardzo nieudany tydzień dla spółki Allegro. Ostatecznie jej akcje potaniały przez minione pięć dni aż o 6,9%.

Co więcej, trudno orzec, w którą stronę kurs podąży dalej. W zasadzie cały miesiąc porusza się on w strefie konsolidacji między poziomami 22.70 i 28 PLN. Wydaje się zatem, że dopiero wybicie jednego z nich będzie mogło wywołać początek silniejszej tendencji średnio- lub długoterminowej.

Wykres akcji Allegro

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.