Piątkowe podsumowanie giełdy warszawskiej

GPW
J2T Trade

Za nami kolejny tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Tym razem niestety mieliśmy do czynienia z potężnymi spadkami – szczególnie podczas piątkowej sesji. Ostatecznie indeks WIG20 zakończył bieżący tydzień ze stratą rzędu 2,9%.

Wykres WIG20

Nie zmienia to faktu, iż przez minione pięć sesji można było wygenerować zarówno dodatnią jak i ujemną stopę zwrotu z inwestycji na największych spółkach – choć te drugie okazały się oczywiście o wiele silniejsze.

Akcje których spółek dały zarobić, a jakie podmioty, spośród tych o największej kapitalizacji, poradziły sobie zdecydowanie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Jakie spółki najmocniej wyróżniły się w minionym tygodniu?

PGE w końcu odbija

Dobiegający końca tydzień okazał się naprawdę udanym dla Polskiej Grupy Energetycznej. Wiąże się to oczywiście z publikacją przez tę spółkę Skarbu Państwa raportu finansowego za drugi kwartał 2022 roku, która miała miejsce we wtorkowy wieczór.

Okazało się bowiem, że Polska Grupa Energetyczna odnotowała w nim 2,27 miliarda złotych skonsolidowanego zysku netto przypisanego akcjonariuszom jednostki dominującej. Dla porównania rok wcześniej było to 1,88 miliarda PLN zysku. Zysk operacyjny wyniósł natomiast 2,7 miliarda złotych wobec 1,99 miliarda PLN zysku rok wcześniej.

Z kolei zysk EBITDA wyniósł 3,78 miliarda złotych wobec 3,05 miliarda PLN zysku rok wcześniej. Wyniki te okazały się nawet nieznacznie lepsze od prognoz i oczekiwań ekspertów, dzięki czemu przez kolejne dwie sesje akcje spółki PGE odnotowały wyraźne wzrosty. Ostatecznie, po piątkowej korekcie, podrożały one w tym tygodniu o 3,6%, co było najwyższym wzrostem spośród spółek indeksu WIG20.

Wykres PGE

Szokująca przecena mBanku

Najsłabszą spółką w tym tygodniu okazał się mBank. Dramatyczna przecena akcji tego podmiotu jest konsekwencją fatalnej piątkowej sesji dla spółki. Warto zaznaczyć, iż nie jest to ściśle związane z jakąś rynkową informacją.

Jedyne rynkowe doniesienia dotyczące mBanku miały bowiem miejsce w poniedziałek, kiedy to spółka ogłosiła, że ma wpłacić na rzecz Funduszu Wsparcia Kredytobiorców dodatkową składkę w wysokości 50,5 miliona złotych. Kwota ta zostanie zaksięgowana w ciężar kosztów mBanku w trzecim kwartale.

Jednak jak już zostało wspomniane to piątkowa sesja okazała się dopiero tragiczna w skutkach, a podczas niej cały indeks WIG20 radził sobie fatalnie. Z podobną tendencją mieliśmy jednak do czynienia na parkietach giełdowych w całej Europie. W efekcie mBank zakończył miniony tydzień aż 9,2% na minusie.

Wykres akcji mBank

Widmo recesji uderza w Dino Polska

Fatalnie w tym tygodniu poradziła sobie również spółka Dino Polska. Akcje tej polskiej sieci supermarketów również odnotowały szokujący spadek podczas piątkowej sesji. Według analityków przecena papierów wartościowych Dino Polska wynika z coraz bardziej poważnych obaw o recesję w naszym kraju.

Nic w tym dziwnego, gdyż spółka ta jest na dobrą sprawę uzależniona od dochodów rozporządzalnych konsumentów, czyli krótko mówiąc – od poziomu konsumpcji społeczeństwa w naszym kraju, a jak łatwo można się domyśleć, wystąpienie recesji będzie musiało skutecznie ją wyhamować.

W konsekwencji akcje spółki Dino Polska, po koszmarnej piątkowej sesji, przeceniły się przez minione pięć dni aż o niewiarygodne 8,7%.

Wykres akcji Dino Polska

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.