Pewny skok notowań FTSE 100. Brytyjski indeks zyskał 1,72%.

Indeks FTSE 100
J2T Trade

Notowania głównego indeksu giełdowego w Londynie wzrosły w środę. FTSE 100 odnotowało pewny skok notowań. Brytyjski indeks zyskał wczoraj ogólnie 1,72%. Dziś, w czwartek 22 grudnia inwestorzy przygotowują się do odczytu PKB dla Wielkiej Brytanii. Dane wydają się niesłychanie ważne w obecnym kontekście gospodarczym. Jak na dane zareagują inwestorzy na brytyjskim parkiecie? Analiza indeksu FTSE 100 na czwartek.

Zdecydowany wzrost notowań

Środowa sesja handlowa upływała w pozytywnych nastrojach. Inwestorzy już po pierwszym dzwonku zabrali się do wzrostów.  Zamknięcie giełd pokazało, że brytyjski indeks zyskał aż 1,72%. W przypadku indeksu FTSE 100 oznacza to zdecydowany wzrost notowań, gdyż przełożyło się to na skok o 130 punktów. Tym samym londyński indeks odnotował trzeci zyskowny dzień z rzędu. Warto dodać, że podczas środowej sesji odnotowano jak dotąd najwyższą zmianę ceny w grudniu. Ponadto wczoraj indeks FTSE 100 wypadł najlepiej od ponad miesiąca.

Dominacja strony wzrostowej

Spółki zyskowne pokazały wczoraj siłę. Osiągnęły one kompletną dominację. Tablica notowań pokazała, że najwięcej zyskało przedsiębiorstwo Ocado. Notowania tej firmy wzrosły o 4,83%. Warto dodać, że sporo zyskiwały spółki o największym wpływie na indeks. Szczególnie z tej grupy wyróżniło się ITV, którego akcje skoczyły o 3,47%. Zysku nie osiągnęły jedynie 4 składowe z całego indeksu. Najgorzej wypadło Bunzl tracące 0,96%.

Co pokaże odczyt PKB?

Po zeszłotygodniowych decyzjach banków centralnych nastroje na rynkach akcji pogorszyły się. Inwestorzy trwali w obawach o możliwą recesję. Dziś o tym, w którą stronę zmierza brytyjska gospodarka, poinformuje raport dotyczący Produktu Krajowego Brutto (PKB). Podane zostaną odczyty za trzeci kwartał. Raportu należy oczekiwać o godzinie 8 rano (czas w Polsce).

FP Markets

Punkt widzenia – mocniejszy ruch wykonany, FTSE powyżej 7 500!

We wczorajszej analizie indeksu FTSE 100 zakładaliśmy, że rynek bliższy jest wygenerowania ruchu wzrostowego. O takiej możliwości pisaliśmy: „Rynek w najbliższych godzinach zdecydować się może potencjalnie na mocniejszy ruch wzrostowy. Taki mógłby rozpocząć się od drobnego cofnięcia do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Wówczas byki zebrałby się w tych okolicach i wyniosły notowania powyżej poziomu 7 425 (TDP). Stabilizacja rynku na tym zakresie mogłaby pokazać, jak chętni na dalsze wzrosty są inwestorzy. Drugim targetem mógłby być poziom 7 450”.

Rzeczywiście rynek przed wzrostem nieco cofnął. Jednak sięgnięcia zakresu średniej zabrakło niecałych 10 punktów. Niemniej notowania wyniesione zostały powyżej 7 425. Z tego miejsca, zgodnie z założeniami, generowany był kolejny ruch wzrostowy. Po dokładnym re-teście od góry indeks strzelił target w postaci 7 450. Przed zamknięciem giełd w Europie londyńskie FTSE 100 sięgnęło znacznie wyższych zakresów, gdyż 7 500. Przypuszczany mocniejszy ruch wzrostowy został tym samym wykonany.

Dziś na wykres indeksu FTSE 100 patrzymy na dwie godziny przed otwarciem rynku. Obecnie notowania utrzymują się powyżej 7 500. Jak wyglądają perspektywy ruchu na dziś?

Scenariusz główny – wzrostowy

Wzrost ma szansę być w kolejnych godzinach kontynuowany. Kluczowym założeniem dla takiego ruchu staje się utrzymanie poziomu 7 520. Dopóki byki przeważają na tym zakresie, generowane mogą być dalsze podbicia. Rynek ruchem schodkowym może zdecydować się na powrót w okolice 7 570.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 22.12.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak pamiętać, że dziś rynek nadać może kierunek już w godzinach przedsprzedaży europejskiej. Rozczarowanie ze strony ekonomicznych danych wywołać może negatywne nastroje. W takim wypadku warto będzie obserwować, jak rynek budować będzie spadek. Gwałtowne zejście do 7 500 wiązałoby się z próbą jego przełamania. Na zasadzie szybkiego re-testu tych okolic od dołu indeks mógłby cofnąć nawet do 7 460.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 22.12.2022

Konkluzja

Na który z wariantów zdecyduje się dziś indeks. Warto dodać, że dzisiejsza sesja jest ostatnią pełną w tym tygodniu. Jutro giełda w Londynie zamknie się szybciej. Poziomy zaznaczone na wykresach (aby otworzyć okno wykresu należy kliknąć) rozpisane zostały poniżej.

TSR : 7 607

TFR : 7 520

TDP : 7 425

TFS : 7 335

TSS : 7 242

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.