Pewna kontynuacja podwyżek BoE. Niewielki zysk FTSE 100.

Podwyżka stóp procentowych
J2T Trade

Podczas wczorajszej sesji przemawiał główny ekonomista Banku Anglii (BoE). Instytucja zdaje sobie sprawę z powagi obecnej sytuacji. Pewna jest kontynuacja podwyżek stóp procentowych w Wielkiej Brytanii. Wtorek zakończył się dla brytyjskiego indeksu FTSE 100 niewielkim zyskiem. Indeksy handlują dziś w środku tygodnia. Co przyniesie środowa sesja?

FTSE i drobny zysk

Brytyjski indeks giełdowy FTSE 100 czasami wykazuje niewielką, finalną zmianę w ciągu jednej sesji. Podobnie było we wtorek, 8 listopada. Dzień zakończył się drobnym zyskiem, a notowania FTSE 100 skoczyły w ogólnym rozrachunku o 0,08%.

Większość za wzrostami

Spółki tworzące indeks FTSE 100 w większości opowiedziały się wczoraj za wzrostami. Najwięcej zyskało przedsiębiorstwo Samsung Electronics. Akcje tej spółki skoczyły o 4,44% podczas wtorkowych zmagań rynkowych. Jednak najwyższa, procentowa zmiana odnotowana została przez spółkę DCC. Notowania tej firmy spadły o 8,23%.

Stopy procentowe będą rosły

Główny ekonomista Banku Anglii Huw Pill zaznaczył we wtorek, że tempo podwyżek stóp procentowych nie jest ustalone z góry. Bank centralny Wielkiej Brytanii przy podejmowaniu przyszłych decyzji weźmie pod uwagę szersze perspektywy gospodarcze. Bankier BoE zauważył, że obecnie jest wiele do zrobienia w kwestii zepchnięcia inflacji do poziomu 2%. Z tego powodu stopy procentowe będą dalej rosły.

FP Markets

Pill zauważył, że inflacja zasadnicza w Wielkiej Brytanii spadnie w 2023 roku. Ponadto urzędnik wskazał na dobrą kondycję rynku pracy w Wielkiej Brytanii.

Punkt widzenia – indeks „przyklejony” do średniej

Londyńskie FTSE 100 postawiło we wtorek na stabilizację nad poziomem TDP, czyli 7 275. Co prawda, wczoraj po otwarciu sesji w Europie indeks na początku postawił na zejście, jednak szybko zorientował się w sytuacji i powrócił powyżej 7 275. Następnie rynek podchodząc do zakresu średniej kroczącej SMA 55, kilka godzin oscylował w jej sąsiedztwie. Indeks pokazał wczoraj, że chęć do wzrostów jeszcze jest. Dziś, w środę 9 listopada cena znajduje się również w rejonach średniej, oscylując przy poziomie 7 300.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek odwiódł wczoraj od myśli spadkowej i dziś postawić może na wzrost. Taki upatrywać można przy następujących warunkach. Konieczne jest utrzymanie poziomu TDP, czyli okolic 7 275. Również dziś ma szansę pojawić się najpierw zejście do tego zakresu. Miejscem jednak potwierdzenia chęci wzrostowych jest średnia krocząca SMA 55. Oscylowanie powyżej średniej dawać będzie perspektywę podejścia do 7 360.

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 09.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Warto rozważyć inną możliwość. Negacja kluczowego założenia dla wzrostów, czyli brak utrzymania TDP, determinować będzie zejście. W takim wypadku każdorazowy re-test od dołu tego zakresu (TDP) stanowiłby o okazji do cofnięcia. Prawdopodobnym celem będzie 7 200.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 09.11.2022

Konkluzja

Brytyjski indeks giełdowy, za nieco ponad dwie godziny rozpocznie handel w sesji europejskiej. Do tego czasu warto obserwować zachowanie rynku w godzinach przedsprzedaży. Poniżej rozpisane zostały poziomy na dziś, 9 listopada.

TSR : 7 460

TFR : 7 370

TDP : 7 275

TFS : 7 190

TSS : 7 095

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.