S&P 500 niewiele niżej. Oświadczenie spółki Johnson&Johnson.

139
Wykres giełdowy
J2T Trade

Amerykański indeks giełdowy S&P 500 stracił w czwartek. Notowania S&P 500 zaświeciły się na czerwono pod koniec sesji. Indeks zakończył dzień podobnie jak Nasdaq 100, czyli poniżej kreski. Jednak w przypadku S&P 500 była to delikatna strata. Dziś oświadczenie opublikowała spółka Johnson&Johnson (J&J), która zmienia skład jednego ze swoich produktów.

Spadek notowań o jedyne 0,07%

W czwartek indeks S&P 500 stracił w ogólnym rozrachunku. Sesję handlową indeks zakończył ze spadkiem notowań 0,07%. Odpowiada to spadkowi kursu rzędu jedynie 3 punktów. Jednak warto podkreślić, że była to trzecia w tym tygodniu, a siódma w sierpniu sesja spadkowa dla tego indeksu. Przed kończącą tydzień, piątkową sesją wynik indeksu za ten tydzień to +1,50%. Czy rynek podciągnie dziś ten wynik?

Wyższa zmienność po stronie wzrostowej

Żadna ze stron nie zdominowała wczoraj indeksu. Podobna ilość komponentów stanęła po stronie wzrostowej, jak i spadkowej. Jednak wyższy poziom zmienności został odnotowany po stronie składowych zyskujących. Najsilniejszą spośród spółek okazało się Devon Energy. Akcje spółki wzrosły o 7,34%. Na czele stratnych komponentów stanęło przedsiębiorstwo Enphase. Wycena tej firmy zmieniła się niekorzystnie o 3,41%.

J&J zmienia skład swojego produktu

Spółka Johnson&Johnson (J&J) ogłosiła dziś, że poprzestaje z produkcją proszków dla niemowląt na bazie talku. Firma wreszcie decyduje się na zmianę składu tego produktu. Blisko dwa lata temu firma dostała nakaz zapłaty 2,12 miliarda dolarów dla powodów, którzy domagali się odszkodowania za cierpienia na raka po użyciu produktów firmy. W dzisiejszym oświadczeniu podano, że firma podjęła decyzję handlową „o przejściu do portfolio proszków dla niemowląt opartych w całości na skrobi kukurydzianej”.

FP Markets

Punkt widzenia – schemat zejścia prawie wypełniony

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się realizacji scenariusza spadkowego. Czwartkowe założenie dotyczyło: „Ruch spadkowy wykonany może zostać po budowie schematu podwójnego szczytu na poziomie TFR. Jeżeli rynek skory będzie podchodzić najpierw do TFR, może to pobudzić siłę podażową na tym zakresie. Celem dla zejścia będzie 4 170”.

Oceniając wczorajszą projekcję, warto zauważyć, że rynek rzeczywiście potraktował poziom TFR jako opór. Co prawda idealnego schematu podwójnego szczytu nie było, gdyż rynek mocniej nadbił TFR. Jednak indeks potwierdził chęć zejścia re-testem od dołu poziomu TFR. Target nie został osiągnięty, ponieważ rynek dotarł jedynie w okolice poziomu 4 200. Obecnie rynek znajduje się w okolicach 4 220.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma szasnę dziś podchodzić pod wyższe zakresy. Jednak dobrze by było, aby najpierw potwierdził apetyt kupujących. Oznacza to, że cena w pierwszym ruchu zejść może w okolice poziomu TDP, aby sięgnąć zakresu średniej kroczącej SMA 88. Jeżeli indeks zbierze siłę popytową na tym zakresie, szybki powrót powyżej TDP, otworzyć może drogę do wzrostów. W takim przypadku celem na dziś będzie 4 260.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 12.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Przecena dziś odbyć się może natomiast na poniższych warunkach. Ponowne podejście pod poziom TFR, tym razem pobudzić może większe pokłady siły podażowej. Nadbicie poziomu TFR i szybki powrót poniżej niego (tak jak wydarzyło się wczoraj), dać mogą większy potencjał spadkom. Targetem może być 4 170.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 12.08.2022

Konkluzja

Indeks S&P 500 znajduje się powyżej pełnego, psychologicznego poziomu 4 200. Zdaje się, że kupujący nie będą chcieli tak łatwo go oddać. Zejście zatem w okolice poziomu TDP, stanowić może preludium do dzisiejszego wzrostu. Poniże poziomy na dzień 12.08.2022.

TSR : 4 293

TFR : 4 247

TDP : 4 200

TFS : 4 152

TSS : 4 105

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.