Optymizm po protokole Fed. Notowania Nasdaq’a 100 wzrosły.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

Technologiczny indeks Nasdaq 100 przedłużył zyski przed przerwą świąteczną w USA. W środę, 23 listopada notowania Nasdaq 100 wzrosły finalnie o 0,97%. Optymizm pojawił się jednak dopiero pod koniec sesji, a spowodowany był publikacją protokołu Fed. Co dokładnie pokazał raport z listopadowego posiedzenia Rezerwy Federalnej? Analiza amerykańskiego indeksu Nasdaq 100 na piątkową, skróconą sesję handlową.

Zyski pod koniec sesji

Początek poprzedniej, czyli środowej sesji handlowej pokazał mieszane nastroje na rynku amerykańskim. Taki stan utrzymywał się aż do godzin wieczornych. Zyski pojawiły się pod koniec sesji. Zamknięcie pokazało, że notowania Nasdaq’a 100 wzrosły o 0,97%. Dziś, w piątek 25 listopada sesja w USA będzie skrócona. Amerykańska giełda zamknie się o godzinie 19 (czas w Polsce).

Środowe zyski spółek technologicznych

Spółki wchodzące w skład indeksu technologicznego w większości opowiedziały się za wzrostami. Środowym zyskom przewodziła Tesla, której akcje wzrosły o 7,82%. Zaledwie kilkanaście spółek technologicznych wykazało stratę, a najgorzej wypadło przedsiębiorstwo Autodesk. Notowania przedsiębiorstwa obniżyły się o 5,66%.

Kolejne doniesienia o problemach Tesli

Jedna z chińskich państwowych administracji poinformowała dziś o wycofaniu ponad 80 tysięcy samochodów Tesli w Chinach. Organ państwowy zauważył, że elektrycznych pojazdów występują różne błędy. W Modelach S i X wyprodukowanych w latach 2013-2020 problem dotyczy systemu zarządzania bateriami w samochodach. Chińska, państwowa instytucja wskazała również na wadliwe pasy bezpieczeństwa w pojazdach Tesli Model 3.

FP Markets

Na doniesienia zareagowali już stosowni przedstawiciele Tesli. Gigant motoryzacyjny zapewnił, że bezpłatnie naprawi problemy w samochodach. Warto dodać, że są to kolejne doniesienia o wycofaniu pojazdów Tesli. Wcześniej odpowiednie organy państwowe w Australii poinformowały o wycofaniu ponad 15 tysięcy pojazdów sprzedanych w tym kraju.

Protokół Fed wyraźnie wskazuje na spowolnienie

Większość uczestników listopadowego posiedzenia Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC) opowiedziała się za spowolnieniem tempa podwyżek stóp procentowych od przyszłego miesiąca. Według ujawnionego w środę protokołu takie rozwiązanie może pozwolić instytucji dokonać lepszego przeglądu postępów w zwalczaniu wysokiej inflacji.

Warto dodać, że podczas listopadowego posiedzenia wszyscy uczestnicy zgodzili się na podwyżkę o 75 punktów bazowych. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli Fed pokazały, że powszechna jest zmiana nastawienia. Wczorajsza publikacja protokołu zdaje się utwierdzać w tym przekonaniu. Raport wyraźnie wskazuje, że istnieją duże szanse na podniesienie stóp procentowych o 50 punktów bazowych w grudniu.

Punkt widzenia – indeks nieco ponad 11 825

Podczas ostatniej sesji (środowej) indeks od razu po otwarciu giełd w USA zdecydował się na ruch wzrostowy. Jednak zyski nie były długo widoczne, gdyż po godzinie 17 rynek zaczął je wymazywać. Następnie wyszedł na zero i walczył o kierunek. Tak jak wspomnieliśmy na wstępie, dopiero w godzinach wieczornych rynek postawił na wzrost. Notowania najwyżej sięgnęły w środę okolic 11 880.

Wczoraj, w czwartek giełdy w Stanach Zjednoczonych były zamknięte, a dziś sesja zostanie skrócona. Na sytuację technologicznego indeksu patrzymy w piątek o godzinie 12. Indeks oscyluje obecnie nieco ponad poziomem 11 825.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek ma sposobność do tego, aby dziś przedłużyć zyski z poprzednich sesji. Jednak ruch wzrostowy poprzedzony może zostać, sprawdzeniem zapału kupujących na nieco niższych zakresach. Tym samym cena zejść mogłaby najpierw do okolic 11 750. Z tego zakresu Nasdaq 100 mógłby poderwać się do wzrostu. Przełamanie najpierw poziomu TFR (11 825), a następnie rejonów ostatnich szczytów nadałoby impetu takiemu ruchowi. Potencjalnym celem dla rynku będzie przebicie 12 000.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 25.11.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Natomiast zejście do 11 750 opisane w scenariuszu głównym wiązać się może również z inną możliwością. W takim przypadku, po zejściu rynek faktycznie podbiłby, ale jedynie do zakresu poziomu 11 825, gdzie odnalazłby siłę do dalszego spadku. Wówczas należałoby liczyć się z powrotem notowań Nasdaq’a 100 w rejony 11 500.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 25.11.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny ma sposobność do tego, aby dziś kontynuować ruch wzrostowy. Warto będzie obserwować zachowanie rynku wobec opisanych wyżej zakresów. Utrzymanie poziomu 11 825 wiązać się będzie zapewne z próbami podejścia do 12 000. Poziomy nie ulegają zmianie i prezentują się następująco.

TTR : 12 275

TSR : 12 050

TFR : 11 825

TDP : 11 590

TFS : 11 365

TSS : 11 140

TTS : 10 925

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.