Optymizm na początku roku. FTSE 100 ze wzrostem o 1,37%.

J2T Trade

Najpopularniejsze indeksy giełdowe w Europie zyskiwały podczas wtorkowej sesji, 3 stycznia. Zamknięcie dnia pokazało, że najlepiej wypadł indeks FTSE 100. Główny brytyjski indeks wykazał wzrost o 1,37%. Inwestorzy optymizm czerpali z danych, które publikowane były dla najważniejszych, europejskich gospodarek. W Wielkiej Brytanii aktywność w sektorze przemysłu okazała się wyższa niż zakładano. Czego spodziewać się w środę, 4 stycznia?

Zysk na początku roku

Wczorajszą sesją handlową londyńskie FTSE 100 otworzyło nowy rozdział. Popularny brytyjski indeks giełdowy wykazał zysk na początku roku. Podsumowanie sesji ujawniło, że notowania FTSE 100 wzrosły ogólnie o 1,37%. Przełożyło się to na zysk rzędu 100 punktów.

Rolls-Royce pchnął indeks wyżej

Spółki tworzące indeks FTSE 100 opowiedziały się wczoraj w przeważającej większości za wzrostami. Największy zysk wykazało przedsiębiorstwo Rolls Royce. Notowania tej spółki wzrosły o 6,13% i największym stopniu pchnęły indeks wyżej. Po stronie strat opowiedziało się dwanaście składowych. Najgorzej wypadła Centrica, której akcje spadły o 4,75%.

Dalszy spadek sektora produkcyjnego

Podczas wtorkowej sesji opublikowany został raport dotyczący wskaźnika PMI dla przemysłu. Biura statystyczne odpowiedzialne za raport wskazały, że odczyt wskaźnika w grudniu wylądował na 31-miesięcznym minimum i wyniósł 45,3. Tym samym był to dalszy spadek brytyjskiego sektora produkcyjnego. Jednak tak jak wspomnieliśmy na wstępie, odczyt okazał się wyższy niż oczekiwano.

FP Markets

W raporcie przeczytać można również: „tendencja spadkowa w ciągu ostatnich kilku miesięcy w wyniku wysokiej inflacji i spadku zamówień wpływających na poziom produkcji i zatrudnienia była kontynuowana w przyspieszonym tempie w grudniu, a indeks odnotował jeden z najniższych poziomów od czasu ostatniej recesji”. Jest to komentarz głównego ekonomisty z instytucji zajmującej się sprawą.

Punkt widzenia – wystrzał indeksu i powrót powyżej 7 600

Indeks FTSE 100 zdecydował się wczoraj na po otwarciu giełd na mocny wystrzał. Błyskawicznie przełamany został zakres średniej kroczącej SMA 55 oraz poziom TDP (7 520). Notowania w ciągu godziny przebiły się przez poziom 7 600. Był to powrót do poziomów z początku grudnia minionego już roku. Następnie rynek walczył o utrzymanie się powyżej 7 600 jednak w godzinach po południowych nieco cofnął. Dziś, w środę 4 stycznia w godzinach europejskiego pre-marketu notowania indeksu oscylują powyżej rejonów ceny 7 580. Spójrzmy na jaki ruch rynek może zdecydować się w najbliższych godzinach.

Scenariusz główny –  wzrostowy

Teraz rynek ma szansę kontynuować ruch wzrostowy. Warto będzie obserwować jednak, czy indeks zdecyduje się najpierw na zejście, aby z nieco niższych (od obecnych) zakresów rozpocząć wzrost. Strefą akumulacji okazać się może przedział cenowy: 7 540-7 560. Z tych rejonów notowania mogłyby zostać wyniesione ponownie powyżej 7 600. Wówczas doszłoby do próby przebicia się przez TFR (7 612).

Wykres FTSE H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 04.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak liczyć się z tym, że notowania mogą najpierw podejść do poziomu TFR, i z niego wygenerować mocniejszy spadek. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek ma sposobność cofnąć w okolice 7 520.

Wykres FTSE H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 04.01.2023

Konkluzja

Niebawem rozpocznie się kolejny dzień handlu w przypadku głównego brytyjskiego indeksu giełdowego. Jak wypadnie dziś FTSE 100? Poziomy wyznaczane na co dzień nie uległy zmianie. Prezentują się następująco.

TSR : 7 700

TFR : 7 612

TDP : 7 520

TFS : 7 430

TSS : 7 335

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.