Jak doskonale wiadomo, trading jest doskonałym sposobem na pomnażanie swojego kapitału. Nie da się jednak ukryć, że nie jest to takie łatwe, jak wielu osobom się wydaje. Aby skutecznie zarabiać w ten sposób, należy nie tylko zrozumieć przedstawione zagadnienia, ale co ważniejsze trzeba nauczyć się wykorzystywać je w codziennym handlu. Mało tego, należy również przyjąć odpowiedni system handlowy, który w pełni odpowiada naszym preferencjom, jeśli chodzi o czas, akceptowalny poziom ryzyka, ale i oczekiwaną stopę zwrotu.
To oczywiście nie koniec wyzwań dla początkującego tradera. Musi on również znaleźć właściwy rynek, na którym handel będzie dla niego optymalny. W końcu zupełnie inaczej handluje się na spółkach giełdowych niż na parach walutowych. Jeszcze inną specyfikę mają również rynki towarowe oraz kryptowalutowe. Jak zatem znaleźć odpowiedni rynek do handlu dla siebie? W poszukiwaniach warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników. Niektóre z nich zostały już wymienione powyżej, lecz wszystkie zostaną dokładnie opisane w dalszej części tekstu. Zacznijmy od tak istotnej kwestii dotyczącej naszej preferencji, jak:
Zwróć uwagę na płynność i zmienność
Czym jest płynność?
Termin płynność (lub wolumen) odnosi się do tego, jak szybko lub łatwo można na rynku coś kupić albo sprzedać. Jest to więc sposób mierzenia głębokości rynku. Na rynku o dużej płynności nie dochodzi do nagłych, ekstremalnych skoków cen. Wynika to z faktu, że zakup i sprzedaż danej waluty realizowane są błyskawicznie, po pożądanych cenach przez obie strony transakcji, dzięki czemu spread powinien być bardzo niski.
Co więcej, im większą płynnością cechuje się dany instrument finansowy, tym bardziej wiarygodnie mogą być jego techniczne aspekty, które dostrzegliśmy w naszej analizie. Każda transakcja jaka się na nim dokonuje jest przecież czyjąś opinią. To, co “steruje” określonymi walorami, to przekonania jakie budują się wśród inwestorów i traderów. Każdy tak naprawdę opowiada się po jednej ze stron i decyduje, czy jego zdaniem cena podąży w górę, czy w dół. Im silniejsze przekonanie, tym bardziej pewny i godny zaufania może być wynik. Jeżeli przełożymy to na realny handel, wnioski mogą nasunąć się same.
Czym jest zmienność?
Zmienność to natomiast tempo, w którym cena rynkowa zmienia się w określonej jednostce czasu. Jeżeli chodzi o największe wahania, to niewątpliwie na rynku walutowym mają one miejsce podczas publikacji ważnych danych makroekonomicznych, takich jak choćby popularne nonfarm payrolls (NFP) – zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym w USA, czy decyzja o zmianie stóp procentowych, którą podejmuje bank centralny odpowiedzialny za politykę monetarną dotyczącą danej waluty. Natomiast, w przypadku rynku ropy naftowej, jest to cotygodniowa informacja dotycząca zmiany poziomu jej zapasów.
Zależności pomiędzy płynnością a zmiennością
Płynność i zmienność są ze sobą powiązane i jedna zależność może oddziaływać na drugą. Jeżeli mamy już nieco większe doświadczenie w tradingu, to na pewno zaobserwowaliśmy pewne momenty, w których dochodzi do wzrostu zmienności. Zazwyczaj są to sytuacje, gdy na świecie pojawia się jakaś ważna wiadomość, która z reguły jakiegoś zewnętrznego wydarzenia spoza rynku i wpływa na postrzeganie danego instrumentu. Ewentualnie, jak już zostało wspomniane dochodzi do publikacji kluczowych danych makroekonomicznych.
Kupujący i sprzedający znikają wtedy z rynku i dany walor gwałtownie zmienia się z płynnego w zmienny. Potrzeba po prostu mniejszego wolumenu, aby poruszyć ceną i wyraźnie popchnąć rynek w jedną ze stron – w górę bądź w dół.
Co bardzo ważne, zmienność może oddziaływać na wiarygodność analizy. Im jest większa, tym więcej na rynku pojawia się szumu spekulacyjnego. Jeżeli w swoim tradingu wykorzystujemy dla przykładu maksimum i minimum świecy, która powstała na bardzo dużej zmienności (i jakiekolwiek inne wskaźniki, które uwzględniają te dane), należy zachować ostrożność. Co gorsza, jest również prawdopodobne, że ceny u poszczególnych brokerów mogą się nieco różnić, podczas gwałtownych zmian, przez co może się tak zdarzyć, że podczas takiego nagłego ruchu cena osiągnie nasz poziom Stop Loss i zamknie nam pozycję, choć u innego brokera ekstremum świecy nie osiągnęło tej wartości, tylko minimalnie niższą/wyższą.
Jak znaleźć odpowiedni rynek dla siebie biorąc pod uwagę płynność i zmienność? 
Jak zatem powyższe informacje odnoszą się do poszukiwania właściwego rynku do handlu? Otóż na tym etapie musimy zdecydować na czym nam tak naprawdę zależy. Jeśli nasz styl tradingowy bazuje na szczegółowej, dopracowanej analizie technicznej, lepiej postawić na rynek o większej płynności i handlować w godzinach o największym wolumenie – czyli w przypadku większości instrumentów między 9:00 a 17:30.
Największą płynnością zdecydowanie cechują się główne pary walutowe i największe światowe indeksy giełdowe. W przypadku rynku walutowego trzeba jednak uważać na wspomniane już kluczowe publikacje danych makroekonomicznych, natomiast jeśli chodzi o indeksy giełdowe, to warto wstrzymać się od handlu w ciągu pierwszych minut po otwarciu sesji (9:00 w przypadku indeksu DAX 40 i 15:30 w przypadku amerykańskich indeksów giełdowych) – wtedy często dochodzi do ekstremalnej i nieprzewidywalnej zmienności. Na rynek spływają zlecenia z całego poranka, na wykresie widać dużo emocji, często niezdecydowanie kierunku ceny, a co gorsza nie ma wtedy jeszcze jasno określonych poziomów wsparcia i oporu.
Jeżeli natomiast mamy zależy nam na ponadprzeciętnych stopach zwrotu do osiągnięcia w krótkim czasie, a także charakteryzuje nas naprawdę wysoka tolerancja na ryzyko i zdecydowanie wolimy analizę fundamentalną od technicznej, warto się skupić na tych najbardziej zmiennych rynkach. Mowa tutaj o kryptowalutach czy akcjach niektórych spółek. Dobrym pomysłem może być także handel na tych typowo płynnych rynkach, lecz w czasie publikacji danych ekonomicznej, kiedy to dochodzi do ponadprzeciętnej zmienności, a zachowanie kursu danego waloru często wynika właśnie z czynników fundamentalnych.
Zwróć uwagę na spready i swapy
Spread, swap i prowizje na realnym rynku 
Spread w przypadku tradingu na realnym rynku (choćby handlu akcjami lub kontraktami futures) to nic innego, jak różnica między ceną Ask a ceną Bid. Cena Ask to wyższa cena z podanych podczas kwotowania, ta po której zawarte są transakcje kupna. Analogicznie cena Bid to niższa cena z podanych podczas kwotowania, ta po której zawarte są transakcje sprzedaży. Swap na realnym rynku to natomiast naliczana o północy opłata dzienna wynosząca różnicę stóp procentowych krajów z których pochodzą waluty.
Na realnym rynku opłaty swapowe dotyczą więc par walutowych, a spread zależy od płynności – im wyższy wolumen, tym niższy spread. W przypadku innych rynków – jak choćby podczas handlu akcjami czy kryptowalutami na giełdzie – opłaty swapowe nie są pobierane. Ponosimy natomiast wtedy prowizje za każdą transakcję. Jest to po prostu opłata naliczana przez brokera za wykonanie naszego zlecenia – zarówno kupna, jak i sprzedaży – na rynku.
Spread i swap u brokerów CFD
Inaczej wygląda sytuacja w przypadku pochodnych instrumentów inwestycyjnych, takich jak kontrakty na różnice kursowe (CFD). W ich przypadku zarówno spread jak i opłaty swapowe są praktycznie zawsze pobierane. Co ważne, ich wysokości znacząco różnią się w zależności od instrumentu bazowego, ale i od brokera. W końcu to broker, jako market maker, sam wyznacza te wartości na swojej platformie.
Swap dodatni
Na niektórych parach walutowych zdarza się nawet swap dodatni – zarówno w przypadku realnego rynku, jak i pochodnych instrumentów finansowych. Jak już zostało wspomniane wynika to ze stóp procentowych w danych krajach. Istnieją więc pary walutowe, na których pozycja short lub long przetrzymana na kolejny dzień roboczy, generuje nam zysk z opłat swapowych.
Jak znaleźć odpowiedni rynek dla siebie biorąc pod uwagę spread, swap i prowizje?
Jaka jest zależność między opłatami typu swap, spread i prowizjami a poszukiwaniem przez nas rynku do handlu? Wszystko zależy od tego jaką technikę tradingu przyjmiemy. Jeśli najlepiej czujemy się w scalpingu lub handlu intraday, swapy praktycznie nas nie interesują. Warto zatem skupić się na rynkach o jak najniższych spreadach i/lub prowizjach za zawarcie transakcji.
Jeżeli natomiast preferujemy handel średnio- i długoterminowy, spready i prowizje nie będą dla nas już tak istotne, bowiem będziemy wtedy zawierać znacznie mniej transakcji. Kluczowym aspektem takiego stylu tradingowego są zatem opłaty swapowe. Powinno nam zależeć, aby nie zmniejszały one naszych zysków, więc należy poszukiwać rynków z bardzo niskim lub zerowymi opłatami swapowymi. Natomiast w przypadku rynku Forex, warto wtedy rozważyć trading długoterminowy na swapach dodatnich – oczywiście jedynie w przypadku, w którym otwarcie takiej pozycji wydaje się opłacalne w ujęciu średnio- lub długoterminowym po przeprowadzeniu uprzedniej analizy.
Teraz już wiesz jakie aspekty musisz w pierwszej kolejności brać pod uwagę, gdy poszukujesz odpowiedniego rynku do handlu.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!