Oczekiwanie na wyrok TSUE i rozczarowujące dane ciążą złotemu

853
tsue
J2T Trade

Wtorkowy poranek na krajowym rynku walutowym upłynął pod znakiem nieznaczne osłabienia złotego do głównych walut. O godzinie 10:12 euro drożało o 0,6 gr do 4,3770 zł, a dolar o 1 gr do 4,0205 zł. W kolejnych godzinach to osłabienie polskiej waluty może jeszcze się pogłębić.

Złotemu, podobnie jak warszawskiej giełdzie, w ostatnim czasie ciąży oczekiwanie na wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) ws. kredytów frankowych. Ten zostanie ogłoszony w czwartek, 3 października, i – jak się oczekuje – będzie niekorzystny dla polskich banków udzielających kredytów frankowych, co wg niektórych wyliczeń może kosztować sektor nawet 60 mld zł.

Cieniem na notowaniach złotego kładą się dziś również dane z rodzimej gospodarki. We wrześniu indeks PMI dla polskiego sektora przemysłowego, wzorem wielu innych europejskich indeksów, spadł i miał wartość 47,8 pkt, pozostając już prawie rok poniżej granicy 50 pkt, która oddziela rozwój przemysłu od jego kurczenia się. Dane zasygnalizowały też, że spadek nowych zamówień w przemyśle jest najniższy od dekady. To poważne ostrzeżenie, że spowolnienie wzrostu gospodarczego obserwowane na zachodzie Europy, coraz mocniej przesiąka do Polski.

Niespodziewanie złoty otrzymał cios ze strony danych o inflacji. We wrześniu, w następstwie spadających cen żywności i paliw, inflacja w Polsce obniżyła się do 2,6 proc. rok do roku z 2,9 proc. w sierpniu. To wprawdzie wciąż wpisuje się w scenariusz skoku inflacji do 3,5 proc. na początku przyszłego roku, ale ryzyko dalszego znaczącego jej przyspieszenia spadło. Dlatego jakiekolwiek szanse na przyszłe podwyżki stóp procentowych jeszcze bardziej się oddaliły. A to informacja negatywna z punktu widzenia złotego.

FP Markets

Sama Rada Polityki Pieniężnej o stopach będzie decydować już w środę. Rynek nie oczekuje jednak ani ich zmian, ani zmiany retoryki Rady. Dlatego dla złotego będzie to wydarzenie neutralne, a jego notowania wciąż będą kształtowane przez oczekiwania na wyrok TSUE i nastroje na rynkach globalnych.

Marcin Kiepas

analityk Tickmill

Warszawa, 01.10.2019 (ISBnews)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.