Oczekiwanie na decyzję FED. Nasdaq 100 zyskał 0,21%

286
FED
J2T Trade

Inwestorzy oczekują na dzisiejszą decyzję FED. Rezerwa Federalna podniesie stopy procentowe, pytanie jednak jak duża będzie podwyżka. Wczorajszą sesję handlową indeks Nasdaq 100 zakończył zyskując 0,21%. 

Przerwana passa

We wtorek Nasdaq 100 zakończył sesję ze wzrostem. Finalnie indeks Nasdaq 100 podniósł kurs swoich notowań o jedynie 0,21%. Dla amerykańskiego indeksu oznaczało to zmianę ceny o nieco ponad 20 punktów. Jednocześnie rynek przerwał ostatnią serię strat dziennych.  

Chiński Nasdaq

Kolejny raz w tym miesiącu na amerykańskim indeksie technologicznym dominują chińskie spółki. Wczoraj trzy chińskie przedsiębiorstwa odznaczyły się największą zmiennością na indeksie Nasdaq 100. Przewodziło im Pinduoduo, które zwiększyło wycenę akcji o 11,96%. 

Stopy procentowe FED

Dziś zostanie podjęta decyzja dotycząca podwyżki stóp procentowych. Inwestorzy oczekiwali na dzisiejsze posiedzenie od decyzji, podjętej na poprzednim, majowym posiedzeniu. W ostatnich dniach pojawiały się hasła dotyczące podwyżki w postaci 75 punktów bazowych. Spowodowane jest to ostatnimi danymi dotyczącymi inflacji.  

FP Markets

Na temat podwyżki wypowiedział się były Prezes Banku Rezerwy Federalnej w Nowym Jorku, William Dudley. Były członek FED zasugerował, że prawdopodobnie dzisiejsza podwyżka stóp procentowych wynosić będzie 75 punktów bazowych. Dudley zauważył, że taka podwyżka pozwoli szybciej osiągnąć zakładany cel – zmniejszenie poziomu inflacji. 

Miliarder zarządzający funduszem hedgingowym, Bill Ackman również odniósł się do wysokości podwyżki. Zdaniem Ackmana to Rezerwa Federalna dopuściła do tego, że inflacja jest obecnie na takim poziomie. Zdaniem miliardera zaufanie rynków powróci, jeżeli podwyżka wyniesie wspominane 75 punktów bazowych. 

Szansa dla gospodarki  

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden powiedział wczoraj, że deficyt federalny zostanie zmniejszony w najbliższym czasie. Administracja Bidena pracuje nad tym aby osiągnąć „największy spadek deficytu w historii USA”. Joe Biden często wspomina o tym, że jego celem jest odbudowanie gospodarki w taki sposób, aby wszystkie klasy były w to zaangażowane.  

Punkt widzenia – (opinia autora) 

Na wczorajszą sesję przewidywane były dwa scenariusze. Rynek podjął się zejścia, które zostało opisane w scenariuszu wzrostowym. Mowa o pierwszym ruchu, który opisałem podczas analizy. Przypominając wczorajsze słowa: ,,Kluczowym założeniem jest, aby poziom TSS został utrzymany. Poziom TSS nie może zostać zatem wybity”. Rynek faktycznie zszedł poniżej tego poziomu, jednak szybkim powrotem utrzymał finalnie TSS. Oznaczyłem również zakres, który miał służyć jako strefa akumulacji. Rzeczywiście z tej strefy wygenerowany został ruch wzrostowy pod zakres średniej kroczącej SMA. 

Obecnie rynek znajduje się pomiędzy średnią krocząca a poziomem TSS. Na dziś przypuszczone zostały dwa scenariusze. Poziomy wyznaczane na co dzień nie ulegają zmianie. 

Scenariusz główny – wzrostowy 

Wykonane wczorajsze zejście przyczynić może się do dzisiejszego ruchu wzrostowego. Wzrost może się dziś odbyć na dwa sposoby. Po pierwsze, ponownie inwestorzy mogą być świadkami zejścia w okolice poziomu TSS. Wygenerowany z tego poziomu wczorajszy ruch wzrostowy nie tak silny jak zakładałem. Z okolic poziomu TSS może zostać wykonany tym razem silnym impuls wzrostowy determinowany decyzją podjęta przez Rezerwę Federalną. Jeżeli indeks podejmie się realizacji tego scenariusza, celem może być poziom 11 600. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość pierwsza indeks Nasdaq 100 15.06.2022

Jednak ruch wzrostowy może towarzyszyć rynkowi już od godzin sesji europejskiej i pre-marketu. W pierwszym ruchu indeks może podjąć się wybicia zakresu średniej SMA 55. Następnie po re-teście zakresu średniej od góry wygenerowany może zostać impuls wzrostowy. Targetem w przypadku realizacji będzie poziom 11 700 bądź wyższy. 

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy – możliwość druga indeks Nasdaq 100 15.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy 

Średnia krocząca SMA 55 może posłużyć jedna, jako zakres oporu. Gdyby faktycznie rynek najpierw podbił do jej zakresu, w godzinach późniejszych rynek może się przeceniać. Celem będzie utworzenie nowych minimum rocznych. 

Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 15.06.2022

Konkluzja

Dziś po godzinie 20 podana zostanie informacja dotycząca decyzji o podwyżce stóp procentowych w USA. Uważam, że dziś rynek pozytywnie zareaguje na dane. Spodziewam się, że Nasdaq 100 wykona dziś ruch opisany w scenariuszu wzrostowym w możliwości drugiej. Poniżej podaje poziomy na dzisiejsza sesję. 

TTR : 12 442 

TSR : 12 215

TFR : 11 992

TDP : 11 760

TFS : 11 530

TSS : 11 309

TTS : 11 092

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.