Nasdaq 100 spadł 1,15%. Oczekiwania na odczyt inflacji!

Rekomendacje i prognozy
J2T Trade

Amerykański indeks Nasdaq 100 stracił we wtorek. Notowania Nasdaq’a 100 spadły o 1,15%. Inwestorzy przygotowywali się wczoraj do dzisiejszych danych. W godzinach pre-marketu podany zostanie dziś odczyt inflacji za lipiec. Spodziewany jest spadek inflacji.

Obawa przed danymi?

Technologiczny indeks giełdowy Nasdaq 100 tracił trzecią sesję z rzędu. Nasdaq 100 obniżył kurs swoich notowań we wtorek o 1,15%. Była to również pierwsza tak mocna strata indeksu w tym miesiącu (sierpniu). Wczorajszy spadek indeksu determinowany mógł być obawami inwestorów przed dzisiejszymi istotnymi danymi.

Dominacja komponentów spadkowych

Pod względem zmienności wyróżniła się wczoraj spółka Zoom Video. Przedsiębiorstwo odnotowało najwyższą, procentową zmianę ceny, jednocześnie przewodząc stronie stratnej. Kurs akcji Zoom Video obniżył się o 8,24%. Komponenty spadkowe zdominowały wczoraj indeks. Zysk odnotowało nieco ponad dwadzieścia składowych. Wzrostom przewodziła firma Vertex, której wycena wzrosła o zaledwie 1,66%.

Wzrok na dane dotyczące inflacji

Inwestorzy oczekują dziś na wynik inflacji w Stanach Zjednoczonych za lipiec. Wzrok inwestorów szczególnie przykują odczyty o godzinie 14:30. W tym czasie amerykańskie biuro statystyczne poda raport dotyczący wskaźnika CPI. Analitycy szacują, że lipcowy odczyt okaże się niższy od czerwcowego.

FP Markets

Inflacja osiągnęła szczyt ?

Prezes Banku Rezerwy Federalnej w St. Louis, James Bullard udzielił we wtorek wywiadu. Bullard zauważył wczoraj, że jest jak na razie „za wcześnie” na to, aby ocenić czy inflacja osiągnęła szczyt.

W wywiadzie członek FED powiedział, że dobrze byłoby sprowadzić inflację do poziomu między 3,75% a 4% do końca tego roku. Taka sytuacja pozwoliłaby monitorować sytuację na początku 2023 roku, aby ustalić konieczność podwyżek stóp procentowych.

Punkt widzenia – niewiele zabrakło do 12 900

We wczorajszej analizie Nasdaq’a 100 rozważany był wariant spadkowy. Treść założeń dla spadków brzmiała: „Ruch spadkowy natomiast oprzeć się może dziś o zachowanie sił rynkowych na zakresie średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli rynek podejdzie pod zakres średniej i nie podejmie się prób jej przełamania, stanowić będzie to mogło pierwszy sygnał dla zejścia. Re-test od dołu średniej wywołać może impuls spadkowy, który przebije poziom TDP. Nieutrzymanie tego poziomu, czyli jednoczesna negacja kluczowego założenia dla wzrostów, da potencjał kolejnemu impulsowi spadkowemu. Rynek powrócić może w stronę 12 900”.

Rynek nie podszedł co prawda do zakresu średniej kroczącej, jednak spełnił inny warunek. Nieutrzymany został poziom TDP, co negować miało wzrost. Tak też się stało i rynek zszedł najniżej w okolice 12 940. Obecnie cena ponownie oscyluje wokół TDP.

Scenariusz główny – wzrostowy

Kluczowe założenie dla wzrostów wiąże się dziś z przełamaniem i utrzymaniem najpierw poziomu TDP, a następnie zakresu średniej kroczącej SMA 55. Jeżeli tak się wydarzy, rynek będzie mógł powrócić ponad 13 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 10.08.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Ruch spadkowy natomiast rozpocząć się może w okolicach zakresu średniej kroczącej SMA 55. Rynek może chcieć przetestować ten zakres od dołu, aby odnaleźć większą siłę dla spadków. Następnie w myśl zasady impuls-korekta-impuls zejście sięgnąć może 12 850.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 10.08.2022

Konkluzja

Tak jak wspomniałem, dziś główne zainteresowanie obracać się może wokół najnowszego odczytu inflacji. Pozytywny wydźwięk dałby perspektywę powrotu rynku ponad 13 300. Zejście natomiast  może być gwałtowne. Obserwacja może okazać się dziś kluczowa. Poziomy na dziś 10.08.2022

TTR : 13 764

TSR : 13 538

TFR : 13 314

TDP : 13 083

TFS : 12 852

TSS : 12 632

TTS : 12 414

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.