Obniżka prognozy wzrostu gospodarczego. Mieszanie w USA.

Profesjonalny trader
J2T Trade

Indeksy giełdowe z USA zamknęły się we wtorek przeważnie niżej. Główne amerykańskie indeksy notowały mieszane wyniki. Z całej trójki głównych indeksów, zyskał jedynie Dow Jones 30. Amerykańskie S&P 500 przedłużyło stratę. Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniżył prognozę dla globalnego wzrostu gospodarczego na 2023 rok. Co czeka inwestorów w środę?

Jeden z indeksów zyskuje

Na Wall Street ponownie przeważyły negatywne nastroje. Jednak spoglądając na trzy główne amerykańskie indeksy, zauważyć można, że wyniki były mieszane. Indeks S&P 500 stracił 0,65% i pod tym względem wypadł lepiej niż Nasdaq 100. Niemniej jednak inny indeks – Dow Jones 30 jako jedyny zyskał. Notowania Dow Jonesa 30 wzrosły, co prawda niewiele, gdyż o jedyne 0,12%.

Trzy spółki wyróżniają się zmianą ceny

Wczoraj, we wtorek 11 października ponownie to większość spółek opowiedziała się za spadkami. Co ciekawe, trzy spółki wyróżniły się, zmieniając cenę o więcej niż 7%. Dwie z nich straciły i były to  Wynn Resorts (strata 7,02%) oraz Las Vegas Sands (strata 7,46%). Natomiast spółka Viatris zyskała wczoraj 7,31% na kursie akcji.

MFW obniża prognozy globalnego wzrostu

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) obniża prognozę globalnego wzrostu gospodarczego na 2023 rok do 2,7 proc. Instytucja przy tym zauważyła, że „najgorsze dopiero przed nami, a dla wielu ludzi rok 2023 będzie odczuwalny jak recesja„. Raport pokazał, że globalna inflacja ma osiągnąć szczyt pod koniec bieżącego roku na poziomie 8,8%.

FP Markets

Wskaźnik PPI, da obraz przed CPI ?

Dziś, w środę 12 września w godzinach amerykańskiego pre-marketu podany zostanie odczyt wskaźnika PPI. Jest tzw. inflacja producentów, która może dać obraz przed jutrzejszymi danymi o inflacji CPI. Analitycy szacują, że miesiąc do miesiąca wartość wskaźnika wzrośnie. Czy rzeczywiście tak się stanie?

Punkt widzenia – szybkie zejście

Na wtorkową sesję podaliśmy dwa scenariusze. Rynek podjął się po części realizacji głównego, który opisywał spadek. Dokładnie pisaliśmy o ruchu tak: „Teraz rynek znów może pokazać zejście. Ponownie schemat rozpatrywać można po podbiciu. Tym razem jednak, taki ruch może mieć miejsce do poziomu 3 610. To ten obszar cenowy stanowić będzie w najbliższych godzinach opór dla rynku. Każdorazowy re-test od dołu tego poziomu determinować będzie mógł zejście do 3 550”.

Indeks S&P 500 wykonał szybkie zejście, gdyż w amerykańskim pre-markecie podbił w okolice 3 610, skąd wygenerował zejście. W nieco ponad dwie godziny rynek zszedł poniżej poziomu 3 570. Target nie został tym samym w pełni zaliczony. Warto zwrócić uwagę, że rynek zebrał się następnie do wzrostu i sięgnął wczoraj najwyżej okolic 3 645. Wyższe poziomy nie zostały utrzymane i cena ponownie zeszła poniżej 3 600. Aktualnie w środę (przed godziną 8 rano) cena oscyluje właśnie przy 3 610.

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek może postawić na stabilizację powyżej zakresu 3 610. Gdy kupujący przeważać będą na tym zakresie, cena może wystrzelić. Warto będzie obserwować, czy pojawi się re-test od góry poziomu TFS. Prawdopodobnym celem wydaje się na dziś 3 670.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 12.10.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Jednak rynek może tylko chwilowo podbić, żeby ponownie z wyższych zakresów wygenerować zejście. Wówczas obserwacji poddać warto zachowanie rynku wobec zakresu średniej kroczącej SMA 88. Ruchem w stylu impuls-korekta-impuls cena zeszłaby wówczas do 3 550.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 12.10.2022

Konkluzja

Istnieje szansa na to, że rynki dziś postawią na odreagowanie. Warto będzie spojrzeć na to, jak rozkładać się będą rynkowe siły. Poziomy nie ulegają zmianie, a rozpisane zostały poniżej.

TSR : 3 750

TFR : 3 705

TDP : 3 657

TFS : 3 611

TSS : 3 564

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.