Noworoczne podsumowanie tygodnia na GPW

GPW
J2T Trade

Za nami pierwszy w 2024 roku, liczący tylko 4 sesje, tydzień na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Minione cztery dni handlowe upłynęły pod znakiem wyraźnych  spadków. Finalnie indeks WIG20, po druzgocącej serii sześciu spadkowych sesji z rzędu, zakończył ten tydzień ze stratą rzędu 2,9%.

Wykres indeksu WIG20

W efekcie, doszło do rzadko spotykanej sytuacji – aż 17 spośród 20 spółek wchodzących w skład indeksu WIG20 wygenerowało przez ostatnie cztery dni handlowe ujemną stopę zwrotu.

Po drugiej stronie barykady znalazły się Orange Polska, Asseco Poland oraz Powszechny Zakład Ubezpieczeń. Ich wzrosty były jednak niewielkie – akcje tych spółek przez minione cztery sesje podrożały odpowiednio o 2,46%, 0,14% oraz 0,13%. Które podmioty zatem poradziły sobie najgorzej? Przekonamy się poniżej:

FP Markets

Allegro mocno w dół w związku z wygaśnięciem lock-upu kluczowych akcjonariuszy

Miano najsłabszej spółki pierwszego tygodnia 2024 roku, spośród podmiotów wchodzących w skład indeksu WIG20, należy do Allegro. Jaka jest przyczyna dotkliwej przeceny akcji tego giganta e-commerce?

Wydaje się, że uczestnicy rynku zbywają podczas pierwszych sesji stycznia papiery wartościowe Allegro w związku z lock-upem po sprzedaży pakietu akcji przez kluczowych akcjonariuszy i ich zobowiązaniu do niesprzedawania kolejnych akcji w okresie następnych 90 dni.

5 października bowiem Cidinan Sarl i Mepinan Sarl – dwóch dużych akcjonariuszy Allegro – oświadczyło, że chce sprzedać 42 miliony papierów wartościowych tego giganta e-commerce w procesie przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB).

Po zakończeniu tej transakcji sprzedający uzgodnili lock-up na okres 90 dni. Co więcej, fundusz Permira VI Investment Platform Limited, który nie uczestniczył w transakcji, również zobowiązał się do 90-dniowego lock-upu.

Jak łatwo policzyć, 90 dni od 5 października mija 3 stycznia. Ponadto, warto dodać, że przed transakcją fundusze te posiadały łącznie 55.28% akcji spółki. Nie powinno zatem dziwić, że uczestnicy rynku obawiają się kolejnego ABB na Allegro – zwłaszcza, że wspomniane fundusze przeprowadziły już trzy transakcje tego typu, w tym dwie w ubiegłym roku.

W efekcie, akcje Allegro, we wtorek – podczas pierwszej sesji 2024 roku – potaniały o 6,1%. Co więcej, w kolejnych dniach przecena ta była kontynuowana. Ostatecznie, po zanotowaniu fatalnej serii pięciu spadkowych sesji z rzędu, papiery wartościowe tego giganta e-commerce straciły w pierwszym tygodniu nowego roku aż 10,2%.

Wykres akcji Allegro

Pepco Group powraca do spadków

Powody do niepokoju na początku 2024 roku mają również posiadacze akcji Pepco Group. Co ciekawe, przecena papierów wartościowych tej sieci detalicznej nie wynika z żadnych komunikatów publikowanych przez spółkę, ani nawet doniesień medialnych na jej temat. Jaki mamy więc powód tej wyprzedaży?

Zacznijmy od tego, że już 20 grudnia na akcjach Pepco Group doszło do odwrócenia trendu. Przyczyny opisywanej reakcji podażowej należy upatrywać w tym, że dzień wcześniej po zamknięciu sesji w rejestrze krótkiej sprzedaży prowadzonym przez Komisji Nadzoru Finansowego ujawnił się fundusz Qube Research & Technologies, z pozycją netto w wysokości 0,5% akcji Pepco Group.

Qube Research & Technologies to fundusz hedgingowy o zasięgu globalnym, zarządzający aktywami o wartości 12 miliardów dolarów. Co ciekawe, już następnego dnia po zamknięciu sesji fundusz ten zniknął z rejestru krótkiej sprzedaży KNF, co oznacza, że musiał on wtedy odkupić akcje Pepco, by zmniejszyć swoją pozycję.

29 grudnia, po zamknięciu sesji Qube Research & Technologies jednak ponownie pojawił się w rejestrze krótkiej sprzedaży, z pozycją netto w wysokości 0,5% akcji Pepco Group. Co istotne, pozycja ta nadal widnieje w rejestrze Komisji Nadzoru Finansowego.

Wydaje się więc, że w tym tygodniu uczestnicy rynku przestraszyli się faktu, że wielki fundusz hedgingowy obstawia obecnie spadek ceny akcji Pepco Group i w konsekwencji też masowo sprzedawali swoje papiery wartościowe tej sieci detalicznej. Zaowocowało to spadkiem ich kursu w pierwszym tygodniu nowego  roku o 6,8%.

Wykres akcji Pepco Group

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Jakub Bandura
Redaktor portalu TradersArea.pl. Wiedzę z zakresu inwestowania oraz rynków finansowych zgłębiał na studiach ekonomicznych. Trader rynku OTC i Forex preferujący handel krótkoterminowy. Entuzjasta analizy technicznej oraz statystyki.