Indeks Nasdaq 100 zyskał 3,49%. Nowe prognozy dla USA.

188
J2T Trade

Piątkową sesję handlową indeks Nasdaq 100 zamknął z wynikiem wzrostowym wynoszącym 3,49%. Obniżona została w piątek prognoza wzrostu gospodarczego USA. Rozpoczyna się jedna z ostatnich sesji czerwca.

Zdecydowany wzrost

Ubiegły tydzień zdominowany został przez siłę popytową. Najwięcej indeks Nasdaq 100 zyskał w ciągu ostatniej sesji. W piątek amerykański indeks technologiczny wzrósł o 3,49%. Przełożyło się to na wzrost indeksu o ponad 400 punktów. W całym ubiegłym tygodniu indeks zyskał aż 7,45%. Co ciekawe ten wynik został wykonany w cztery sesję. W gwoli przypomnienia zeszło poniedziałkowa sesja się nie odbyła ze względu święta narodowego.

Jedyna spółka

W piątek na indeksie dominowała spółka Okta. Przewodziła ona wzrostom, zwiększając jednocześnie swoje notowania o 8,42%. Ze wszystkich komponentów Nasdaq’a 100 tylko jedna spółka straciła. Było to przedsiębiorstwo Lucid Group, którego wycena osunęła się o 0,47%.

Perspektywy dla USA

Dyrektor Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) wypowiadała się w zeszły piątek (24.06). Kristalina Georgiewa skomentowała wydane przez MFW prognozy dla Stanów Zjednoczonych. Instytucja dostrzega w obecnych działaniach Rezerwy Federalnej ryzyko doprowadzenia do recesji. Georgiewa skomentowała, że powrót do stabilności cenowej będzie zależał od „szybkiego wycofania wsparcia monetarnego”. Międzynarodowy Fundusz Walutowy obniżył prognozę wzrostu gospodarczego USA z 3,7% do 2,9%.

FP Markets

Punkt widzenia – powyżej 12 100

Amerykański indeks Nasdaq 100 wykonał w piątek ruch wzrostowy. W analizie piątkowej indeksu, jako główny zakładany był właśnie ruch wzrostowy. Indeks podjął się tym samym w pewnym stopniu realizacji opisywanego scenariusza.

W związku z powyższym tamten scenariusz zakładał: „Dziś rynek kontynuować może ruch wzrostowy. Wzrost może dziś wyglądać następująco. Zakładam, że kluczowym założeniem na dziś jest utrzymanie strefy 11 700 (+-30 punktów). Opisaną strefę oznaczyłem na wykresie fioletowym prostokątem. Dziś pierwszy ruch polegać może na zejściu do wspomniane strefy. Następnie rynek może z niej generować ruchy wzrostowe. Target na dziś ustalam na poziom 11 950. Siła popytowa może być dziś znacząca, zatem drugim targetem będą rejony powyżej 12 000”. Najważniejszym w piątek było utrzymanie wyznaczonej strefy potencjalnej akumulacji. Indeks jednak utworzył, strefę akumulacji nieco wyżej niż zakładałem. Siła popytowa w piątek miała pokazać większy ruch, co faktycznie się stało. Oba targety zostały osiągnięte.

Obecnie rynek oscyluje powyżej poziomu 12 100. Na dziś przewidziane zostały dwa scenariusze. Poziomy uległy zmianie ze względu na ruch indeksu.

Scenariusz główny – wzrostowy

Dziś zakładam kontynuację ruchu wzrostowego. Przypuszczam, że może on zostać wykonany w następujący sposób. Na wykresie oznaczyłem nową strefę potencjalnego, rozpoczęcia dzisiejszego wzrostu. Oznaczony kolorem fioletowy został zakres ceny 12 100-12 060. Kluczowym założeniem na dziś będzie utrzymanie nowego poziomu TDP/strefy fioletowej. Zakładam, że sam poziom TDP może zostać nadbity. Ze wspominanej strefy wygenerowany może zostać ruch wzrostowy do poziomu 12 300.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 27.06.2022

Scenariusz poboczny – spadkowy

Scenariusz spadkowy może zostać wykonany w postaci utworzenia nowego oporu. W pierwszym ruchu rynek może zejść do poziomu TDP. Jednak to pierwsze zejście może spowodować chwilowe przebudzenie kupujących. Wzrostowy akcent zostanie jednak przerwany w okolicach 12 200, skąd rozpocznie się przecena. Targetem będzie poziom 11 900.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 27.06.2022

Konkluzja

Obserwować dzisiaj będę, jak rynek będzie zachowywał się już przed sesją. Przychylam się dziś w kierunku realizacji scenariusza wzrostowego. Kluczowe założenia dla obu scenariuszy zostały podane. Poniżej natomiast podaję poziomy na dzisiejszą sesję, które uległy zmianie względem poprzedniej sesji.

TTR : 12 777

TSR : 12 551

TFR : 12 327

TDP : 12 096

TFS : 11 866

TSS : 11 645

TTS : 11 427

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.