Dalsza wyprzedaż akcji Tesli. Nasdaq 100 stracił 1,48%.

Indeks Nasdaq z mocnymi spadkami
J2T Trade

Technologiczny indeks Nasdaq 100 tonął we wtorek, 27 grudnia. Ten amerykański indeks wypadł najgorzej na Wall Street. Nasdaq 100 stracił na notowaniach łącznie 1,48%. Na rynku nadal przewodzą negatywne nastroje. Wczoraj trwała dalsza wyprzedaż akcji Tesli. Akcjonariusze spółki ostatnio pesymistycznie spoglądają na giganta motoryzacyjnego. Tym razem zareagowali na doniesienia o planowanym ograniczeniu produkcji. Jak wygląda sytuacja indeksu technologicznego w środę, 28 grudnia?

Kolejna słaba sesja

Wielkimi krokami rynki zbliżają się do zakończenia handlu w tym roku kalendarzowym. Ostatni miesiąc szczególnie słabo wygląda w przypadku indeksu Nasdaq 100. Wtorkowa sesja z 27 grudnia upłynęła pod znakiem kolejnej istotnej straty. Notowania amerykańskiego indeksu technologicznego obniżyły się wczoraj ogólnie o 1,48%. Był to dwunasta sesja w tym miesiącu, kiedy indeks lądował poniżej kreski.

Spółki znów cierpiały

Składowe indeksu Nasdaq 100 opowiedziały się wczoraj w znacznej większości za stratami. Spółki znów cierpiały, a największą procentową obniżkę odnotowała Tesla. Ponownie widoczna była dalsza wyprzedaż akcji spółki Elona Muska, czyli Tesli. Akcje motoryzacyjnego giganta osunęły się o 11,41%. Warto dodać, że po stronie spadkowej odnotowano wczoraj znacznie wyższą, ogólną zmienność. Przed stratami uchroniło się trzydzieści spółek. Najlepiej z nich wypadło przedsiębiorstwo JD.com. Notowania tej firmy wzrosły o 4,18%.

Problemy Tesli narastają

Amerykański gigant branży motoryzacyjnej – spółka Tesla w ostatnim czasie nie radzi sobie na giełdzie najlepiej. Inwestorzy ostrożnie podchodzą do przedsiębiorstwa kierowanego przez miliardera Elona Muska. Firma boryka się z wieloma problemami, a te narastają. Wczoraj poinformowano, że Tesla przygotowuje się do ograniczenia produkcji w swojej gigafabryki w Szanghaju w styczniu 2023 roku. Zakład rzekomo pracować ma tylko przez 17 dni.

FP Markets

Punkt widzenia – urwanie bez zastanowienia

Inwestorzy do handlu podeszli wczoraj w sposób prozaiczny. Nastawienie w godzinach przedsprzedaży było spadkowe i nic nie zmieniło się po otwarciu giełd. Indeks urwał bez większego zastanowienia i przed godziną 17 znalazł się w okolicach 10 800. Nieco powyżej tego pełnego poziomu oscylował do końca sesji amerykańskiej.

Dziś od rana na indeksie technologicznym jest spokojnie. Rynek nie wykonuje większych ruchów i zdaje się, że tak będzie wyglądać dzisiejszy handel. Tuż przed amerykańskim pre-marketem notowania oscylują nieco powyżej 10 850. Spójrzmy na perspektywy indeksu.

Scenariusz główny – spadkowy

Zasadnym wydaje się przypuszczać kontynuacje obecnej zależności spadkowej. Dobrze byłoby jednak tym razem zobaczyć podbicie przed zejściem. Taki ruch mógłby polegać na podejściu do zakresu średniej kroczącej SMA 55. Oscyluje ona obecnie w rejonach 11 000. Na zasadzie podejścia rynek zgasić mógłby popyt, i  w dół mógłby zostać skierowany przez podaż. Przełamanie pełnego poziomu 10 800 utwierdzi w przekonaniu o możliwości zejścia. Notowania mają potencjał cofnąć w najbliższych godzinach nawet do 10 700.

Wykres NQ H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 28.12.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Natomiast może wydarzyć się tak, że poziom 10 800 zostanie nadbity. Warto będzie zatem obserwować nastawienie rynku wobec poziomu TFS. Utrzymanie tego poziomu może dać szansę podbicia do obszaru średniej. Z kolej przebicie się przez ten zakres skutkowałoby powrotem do 11 050.

Wykres NQ H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 28.12.2022

Konkluzja

Amerykański indeks technologiczny Nasdaq 100 może dziś ponownie stracić. Warto będzie przyglądać się temu, na jaki wariant zdecyduje się ten indeks. Poziomy aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.