Notowania złota poruszają się w okolicach 1510-1515 USD za uncję

Złote monety na wykresie
J2T Trade

Złote monety na wykresieW bieżącym tygodniu sytuacja na rynku złota jest mało wyrazista. Notowania kruszcu tąpnęły w poniedziałek, jednak w kolejnych dniach odrobiły straty. Po wtorkowej zwyżce, wczorajsze i dzisiejsze ruchy są jednak mniej dynamiczne. Na plus można odczytać fakt, że ceny złota utrzymują się w ostatnich dniach powyżej psychologicznej bariery na poziomie 1500 USD za uncję (na przełomie września i października na krótki czas spadły poniżej niej). Jednak strona popytowa nie jest jednocześnie na tyle silna, aby ceny złota wypracowały istotne wzrosty. W konsekwencji, zarówno wczoraj, jak i dzisiaj rano, widzimy poruszanie się notowań tego kruszcu w okolicach 1510-1515 USD za uncję.

Wczorajsza publikacja minutes z posiedzenia FOMC niewiele zmieniła: wprowadziła na rynek trochę większą zmienność, ale bez wyrazistych ruchów cenowych w którąkolwiek stronę. Można oczekiwać, że większy wpływ na ceny będą miały wydarzenia polityczne.

Dzisiaj rozpocznie się kolejna runda negocjacji pomiędzy przedstawicielami Stanów Zjednoczonych i Chin na temat relacji handlowych. Rozmowy na ministerialnym szczeblu mogą jednak potrwać zaledwie jeden dzień, a nie dwa dni, jak wcześniej planowano. Te informacje, podane przez chińskie media, wprowadziły na globalny rynek finansowy dodatkową nerwowość.

Na niepewności związanej z rezultatami rozmów handlowych zyskuje złoto, traktowane przez wielu inwestorów jako tzw. bezpieczna przystań. Wielu inwestorów (w tym inwestorów instytucjonalnych) zdecydowało się na zakupy złota w obawie przed rozwojem sytuacji politycznej na świecie. Znaczącym kupującym w tym roku są także banki centralne. W kontekście sporu handlowego USA i Chin inwestorzy obawiają się przede wszystkim przedłużającej się walki na cła, która negatywnie wpłynęłaby na całą światową gospodarkę. To właśnie na fali tych obaw w tym roku zyskiwały notowania złota, a jeśli niepewność lub gorsze dane będą się utrzymywać, to cena złota powinna pozostawać na wysokich poziomach.

FP Markets

Paweł Grubiak – prezes zarządu, doradca inwestycyjny w Superfund TFI

Warszawa, 10.10.2019 (ISBnews/ Superfund TFI)

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

ISBnews
Agencja informacyjna ISBnews od lat dostarcza najistotniejszych informacji o życiu gospodarczym zarówno dla inwestorów indywidualnych oraz instytucjonalnych. Szeroki przekój depesz ISBnews pozwala każdemu znaleźć interesujący go temat.