Notowania FTSE 100 powyżej 7 800! Czas na brytyjskie PKB.

London Stock Exchange
J2T Trade

Główny brytyjski indeks giełdowy przebił wczoraj kolejną barierę punktową. W czwartek, 12 stycznia notowania FTSE 100 przekroczyły poziom 7 800. Indeks oscyluje tym samym obecnie na najwyższych poziomach od 2018 roku i niewiele brakuje do historycznych szczytów. Dziś pojawią się istotne dane dotyczące gospodarki Wielkiej Brytanii. Czy odmienią one ostatnio pozytywne nastawienie inwestorów? Spójrzmy, jak wygląda sytuacja FTSE 100 w ostatnim dniu tygodnia handlowego.

Trzeci dzień zysku indeksu FTSE 100

Podczas wczorajszej sesji główny indeks z londyńskiego parkietu giełdowego postawił na wzrosty. Brytyjskie FTSE 100 kolejny raz w tym roku zyskało. Zamknięcie giełd w Europie ujawniło, że wynik za czwartek opiewa na +0,89%. Był to trzeci dzień zysku tego indeksu w tym tygodniu handlowym (09.01-13.01). Czy FTSE 100 przedłuży dobre nastroje w piątek?

Spółki pokazały siłę

Składowe brytyjskiego indeksu FTSE 100 kolejny raz w ostatnich dniach opowiedziały się za generowaniem zysków. Ponownie zdecydowana większość spółek zyskiwała na wycenie. Jednak tablica notowań z czwartku ujawniła, że tym razem spółki pokazały siłę. Najlepiej wypadło Tui, które zyskało 8,48%. Warto przy tym dodać, że spółki o największym udziale w indeksie również mocniej wzrosły. Notowania akcji firmy Vodafone wzrosły o 4,82%. Po stronie strat opowiedziało się kilkanaście spółek, a najgorzej wypadła firma Sage. Kurs akcje tej spółki spadł o blisko 2%.

Rynki patrzą na odczyt PKB Wielkiej Brytanii

Dziś nastroje na giełdzie w Londynie determinować może odczyt PKB dla Wielkiej Brytanii. Tradycyjnie o godzinie 8 (czas w Polsce) podany zostanie raport o wzroście gospodarczym. Analitycy szacują, że odczyt Produktu Krajowego Brutto (PKB) w ujęciu rocznym będzie nieznacznie wyższy od 0.

FP Markets

Punkt widzenia – indeks FTSE 100 powyżej 7 800, co teraz?

We wczorajszej prognozie zakładaliśmy jako główny wariant ruchu wzrostowego. Rzeczywiście rynek wykonał podejście, jednak zrobił to na nieco innych zasadach. Wzrosty pojawiły się już po pierwszym dzwonku w Europie. Notowania ruszyły w górę i przed  godziną 15 osiągnęły zakres 7 800. Wówczas pojawiło się cofnięcie i przed końcem sesji FTSE 100 znów podbiło do 7 800.

Na wykres londyńskiego indeksu patrzymy w piątek, 13 stycznia o godzinie 7 rano. FTSE 100 oscyluje obecnie powyżej 7 800. Jakie perspektywy ma przed sobą barometr brytyjskiej gospodarki?

Scenariusz główny – spadkowy

Pomimo trwania we wzrostowej zależności, rynek zdecydować się może dziś na swego rodzaju korektę ostatniego układu. Taka mogłaby się odbyć na następujących warunkach. Zejście poniżej poziomu TFR (7 993) i podejście do zakresu średniej powinno wiązać się z obserwacją rozkładu sił na rynku. Jeżeli popyt będzie wygasać, każdorazowe podbicie pod TFR wiązałoby się z próbą znalezienia pretekstu do zejścia. Takie mogłoby sięgnąć okolic 7 760.

Wykres indeks FTSE 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks FTSE 100 13.01.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak strefa określona przez poziom TFR i średnią okazać się może obszarem potencjalnej akumulacji. Rynek cofnąć mógłby do tego zakresu, aby sprawdzić nastawienie sił. Przewaga byków w  mogłaby wynieść notowania powyżej 7 800, a re-test tych rejonów od góry determinowałby podejście do 7 850-7 865.

Wykres indeks FTSE 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks FTSE 100 13.01.2023

Konkluzja – FTSE 100 kończy tydzień

Dziś zakończą się zmagania rynkowych uczestników w drugim tygodniu 2023 roku. Wiele wskazuje na to, że również ten okres był dla indeksu FTSE 100 wzrostowy. Co pokaże rynek dzisiaj? Projekcje na najbliższe godziny zostały rozpisane. Poziomy z wykresów natomiast znajdują się poniżej.

TSR : 7 880

TFR : 7 793

TDP : 7 700

TFS : 7 610

TSS : 7 515

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.