Niezdecydowanie S&P 500 przy 4 100. Rynki oczekują impulsu.

J2T Trade

Ostatnia sesja nie rozwiązała problemu zmienności na Wall Street. W piątek, 21 kwietnia główne rynki akcji zamknęły się lekko na zielonym tle. Podkreśliło to jedynie wymowę całego tygodnia, który okazał się stratny dla indeksów z USA. W ostatnich dniach widoczne było niezdecydowanie inwestorów indeksu S&P 500 przy poziomie 4 100. Kilkukrotnie rynek badał jego rejony, lecz nie pokazywał konkretnych ruchów. Rynki zza oceanu oczekują impulsu. Czy w ostatnich dniach kwietnia zostanie on dostarczony? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Niezdecydowanie S&P 500

Piątkowa sesja z dnia 21 kwietnia była swoistą kontynuacją marazmu wcześniejszych dni. Nastroje również ostatniego dnia tygodnia były niejasne i końcowy wynik indeksów był niewielki. Duży indeks – S&P 500 pokazał niezdecydowanie i wynik ponownie zbliżony był do zera. Rozliczenie sesji pokazało zysk rzędu 0,09%, czyli wzrost notowań o 4 punkty.

Najmniejsza tygodniowa zmiana w 2023

Rezultaty sesji z dni 17.04-21.04 złożyły się na wyjątkowo spokojny tydzień. We wskazanym okresie wynik wyniósł niecałe 0,10%. Była to zatem najmniejsza tygodniowa zmiana indeksu S&P 500 w 2023 roku.

Większa zmienność po stronie strat

Duże firmy, które budują indeks S&P 500, nie zdolne były w piątek porozumieć się co do kierunku. Choć spółki chętniej wybierały wzrosty, znacznie większa zmienność stała po stronie strat. Wśród zysków najlepiej wypadło Baxter (NYSE:BAX), którego wycena podskoczyła o 4,72%. Po stronie spadków wyróżniło się natomiast Albemarle (NYSE:ALB). Udziałowe papiery wartościowej tej spółki spadły o równo 10%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: indeks niezdecydowany do zejścia na 4 100

Piątkowa sesja ujawniła dalszy brak zdecydowania dużego indeksu co do kierunku. Otwarcie giełd w USA przyniosło chłodzenie nastrojów i notowania w pierwszej godzinie pokazały zejście do 4 115. Indeks tym samym po raz kolejny w minionym tygodniu zbliżył się do 4 100, jednak nie był zdecydowany na dokładne zejście do tego rejonu. W rejonach 4 115 przerwane zostały spadki, a stery przejęli kupujący. Wyciągnęli oni ruch i zaprowadzili indeks S&P 500 w rejony średniej SMA 88.

Co na dziś ?

Dziś przed sesją indeks S&P 500 znajduje się poniżej średniej kroczącej SMA 88, w rejonach 4 130. Indeks cały czas czeka na konkretny ruch. Jak wygląda projekcja na dzisiejszą sesję?

Scenariusz = podejście do średniej/poziomu TFR–>krótka korekta–>atak 4 170 

Wykres indeks S&P 500 H1
Indeks S&P 500 interwał H1 24.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: nowa projekcja

Sytuację na wykresie dziennym poddajemy aktualizacji. Do wykresu dołączamy wskaźnik RSI (wskaźnik siły relatywnej) oraz drugą średnią kroczącą SMA 40. Dopasowana została metodą mean reversion i jej zadaniem jest wsparcie obecnego układu/sentymentu.

W tym tygodniu warto będzie poczekać na zachowanie indeksu wobec zakresu 4 080-4 130. Rynek pozostawał powyżej niego, ale nie korzystał wówczas ze sposobności bezpośredniego ruchu na północ. S&P 500 może naruszyć strukturę wspomnianego zakresu i dopiero wówczas skierować się w górę. Niemniej najważniejszym ruchem jest właśnie wzrostowy. Stąd strefa 4 080-4 130 dopóki jest utrzymywana sama w sobie może generować potencjalne podejścia.

Wykres indeks S&P 500 D1
Indeks S&P 500 interwał D1 21.04.2023

Konkluzja

Oczy inwestorów zwrócone są na tydzień kończący kwiecień. W nim pojawią się wyniki finansowe najważniejszych spółek technologicznych oraz innych dużych firm z USA. Inwestorzy trwają w oczekiwaniu na właściwy ruch.

TSR : 4 193

TFR : 4 148

TDP : 4 099

TFS : 4 054

TSS : 4 008

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.