Niepewność widoczna na Wall Street. S&P 500 gorzej o 0,47%.

J2T Trade

Główne indeksy giełdowe z USA od strat rozpoczęły zmagania w nowym miesiącu handlowym. Na Wall Street ponownie widoczna była niepewność wśród inwestorów. Obserwatorzy rynku obawiają się o gospodarkę i przekładają emocje na popularne indeksy. Amerykańskie S&P 500 w środę, 1 marca wypadło gorzej o 0,47%. Jak wygląda sytuacja dużego indeksu kolejnego dnia?

Na Wall Street przeważyły spadki

Chętnie wybierane przez inwestorów indeksy giełdowe zanurzyły się wczoraj w kolejnych stratach. Ponownie jednak obniżka nie była stanowcza i nie wszystkie indeksy straciły. Niemniej na Wall Street przeważyły spadki, a S&P 500 wypadło gorzej o 0,47%. Zamknięcie dnia handlowego ujawniło, że notowań nie zmienił Dow Jones 30.

Stratne spółki zapisały się wyraźniej

Duże firmy, tworzące indeks S&P 500, wybierały wczoraj przeważnie stronę strat. Liderem wśród grupy tzw. czerwonych było przedsiębiorstwo Lowe’s. Wycena tej spółki obniżyła się o 5,56%. Nie była to jednak największa zmiana kursu akcji pojedynczej spółki. Taka zarejestrowana została po stronie wzrostów. Notowania Valero Energy wzrosły o 5,74% i spółka okazała się najbardziej zyskowną.

Wskaźnik ISM dla przemysłu z nieznacznym wzrostem w lutym

Podczas wczorajszej sesji w USA podany został odczyt wskaźnik ISM dla sektora przemysłu. W raporcie ujawniono nieznaczny wzrost wskaźnika w lutym. Odczyt wylądował na poziomie 47,7% co oznacza, że wzrósł o 0,3 punktu procentowego w skali miesiąca. Niemniej ważniejsze było, że wskaźnik okazał się niższy od oczekiwań analityków i pozostał w strefie spadkowej.

FP Markets

W dokumencie zaznaczono: „Jeśli chodzi o całą gospodarkę, to wartość wskaźnika ISM dla przemysłu wskazuje na trzeci miesiąc kurczenia się po 30-miesięcznym okresie ekspansji. W ostatnich dwóch miesiącach wskaźnik był na najniższych poziomach od maja 2020 roku”.

Punkt widzenia – S&P 500 zmierza do 3 900

Indeks spółek dużych swoją słabość okazał wczoraj już w godzinach pre-marketowych. Po godzinie 14:30 (czas w Polsce) notowania gwałtownie urwały z zakresu średniej. Po otwarciu giełd chwilowo wyhamowane zostały spadki na indeksie. Rynek powrócił jednak do nich i przed godziną 18 znalazł się poniżej 3 940. Wówczas pojawiła się walka sił – rynek wykonał szybki powrót do 3 970 i z tego miejsca ponownie pokazał zejście do 3 940.

Co ważniejsze jednak to obecna sytuacja. Choć na wykres indeksu S&P 500 patrzymy na kilka godzin przed sesją, pewne rzeczy możemy dostrzec. Przede wszystkim rynek wyłamał dołek z piątku (24.02), zatem potwierdza nam trwanie w tendencji spadkowej.

Scenariusz główny – spadkowy

Rynek ma potencjał wygenerować dziś mocne, zdecydowane zejście. Przed takim ruchem dobrze byłoby zobaczyć podbicie do poziomu 3 950 (okolice wspomnianego) dołka. Wówczas z tego miejsca rynek zebrałby się do spadku i pewnym ruchem zszedł poniżej 3 900.

Wykres indeks S&P 500 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 02.03.2023

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak za podbiciem do 3 950 stać może zgoła inny ruch. Jeżeli podaż będzie tam przegrywać, warto będzie rozważyć wzrost. Każdorazowy re-test 3 950 od góry napędzałby ruch w stronę 3 980.

Wykres indeks S&P 500 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 02.03.2023

Konkluzja

Wiele wskazuje na to, że również dziś rynki skierują się na południe. Wybijając ostatni dołek obierają właśnie taki cel. Jednak trzeba czekać na otwarcie giełd. Dopiero, jak wtedy się to potwierdzi, S&P 500 znajdzie się jeszcze niżej.

TSR : 4 043

TFR : 3 997

TDP : 3 950

TFS : 3 904

TSS : 3 857

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.