Negatywne podejście w środę. Indeks S&P 500 notuje stratę.

J2T Trade

Rynki akcji w USA handlowały niżej w środę. Wszystkie główne amerykańskie indeksy odnotowały stratę. Na negatywne podejście S&P 500 wpłynęły również wyniki spółki Target. Inwestorzy zwracali uwagę również na najnowsze aktualizacje polityczne w USA. Jak wygląda analiza indeksu S&P 500 na czwartkową sesję ?

Po trzech dniach finalnie gorzej

Indeks spółek dużych – S&P 500 ponownie stracił w tym tygodniu. W środę, 16 listopada amerykańskie S&P 500 odnotowało stratę w wysokości 0,83%. Była to druga spadkowa sesja tego indeksu w tym tygodniu. Po trzech dniach S&P 500 wypada gorzej w ujęciu tygodniowym. Czy dwie ostatnie sesje poprawią sytuację?

Akcje spółek w dół

Spółki tworzące S&P 500 postawiły w większości na generowanie strat w środę. Warto zaznaczyć, że notowania trzech spółek zmieniły się niekorzystnie o ponad 10%. Na czele spadków, z wynikiem -15,06% stanęło przedsiębiorstwo Advance Auto Parts. Wśród zysków najlepiej wypadła firma TJX, której akcje wylądowały wyżej o 5,19%.

Ponad 50% spadku zysku netto spółki Target

Choć najważniejsze wyniki korporacyjne za III kwartał już za inwestorami, niektóre spółki publikują jeszcze swoje raporty. W środę sprawozdanie podało Target wchodzące w skład indeksu S&P 500. Spółka odnotowała gorsze wyniki w ujęciu rocznym. Jej zysk netto spadł o 52,1%, a wskaźnik zysku na akcję o ponad 49%. Gorsze wyniki zdaniem zarządu spowodowane były spowolnieniem w sprzedażowych trendach.

FP Markets

Wzrosła sprzedaż detaliczna w USA

Wczoraj ujawniono wzrost sprzedaży detalicznej w Stanach Zjednoczonych. Sprzedaż wzrosła w październiku o 1,3% do 694,5 mld dolarów w ujęciu miesięcznym. Jak podało biuro statystyczne, dane przebiły rynkowe oczekiwania.

Miejsca w Kongresie podzielone !

Na początku artykuły wspomnieliśmy, że inwestorzy reagowali w środę na aktualizacje sytuacji politycznej w USA. Policzone zostały już głosy. Zgodnie z ostatnimi przewidywaniami, Republikanie uzyskali większość w Izbie Reprezentantów. Senat pozostał w rękach Demokratów, o czym pisaliśmy kilka dni temu (artykuł z poniedziałku 14.11). Oznacza to, że w ciągu najbliższych dwóch lat władza w Kongresie będzie podzielona pomiędzy obie strony.

Listopadowe raporty Fed

Dziś w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży dojdzie do publikacji raportów przygotowanych przed Fed. Inwestorzy otrzymają odczyt wskaźnika przemysłowego wg Fed z Filadelfii. Również Bank Rezerwy Federalnej w Filadelfii przekaże raport o zatrudnieniu. Obie dane dotyczyć będą listopada.

Punkt widzenia – indeks realizuje zejście

Podczas środowej analizy uwzględniliśmy również możliwość spadkową indeksu S&P 500. O takim ruchu pisaliśmy: „Jednak należy liczyć się z sytuacją, w której indeks jedynie nadbiłby poziom 4 000. W takim wypadku zejście poniżej zakresu średniej kroczącej SMA 88 świadczyłoby na korzyść zejścia. Ponownie rynek mógłby trafić do 3 950”.

Weryfikując już wczorajszą projekcje należy, zaznaczyć że do idealnej realizacji zabrakło kilku punktów. Niemniej jednak indeks podjął się zejścia na podobnych zasadach, co zakładaliśmy. Do nadbicia poziomu 4 000 zabrakło rynkowi wczoraj kilku punktów. Notowania w pre-markecie urwały i trafiły do zakresu średniej. Następnie przez ten zakres cena się przebiła i do strzelenia poziomu 3 950 zabrakło jedynie 7 punktów.

Podobnie jak Nasdaq 100 również indeks S&P 500 dziś od godzin sesji europejskiej traci. Na godzinę przed amerykańskim pre-marketem patrzymy na wykres indeksu spółek dużych. Obecnie notowania S&P 500 oscylują poniżej 3 940.

Scenariusz główny – spadkowy

Przed sesją amerykańską dominują negatywne nastroje. Takie podejście może być również po 15:30 kontynuowane. Jednak przed kolejnym zejściem indeks S&P 500 może podbić w stronę 3 955 (TDP) celem re-testu tych okolic od dołu. Następnie rynek odbiłby się od tego poziomu i skierował w stronę 3 900.

Wykres S&P H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks S&P 500 17.11.2022

Scenariusz poboczny – wzrostowy

Jednak podejście pod 3 955 wiązać może się z próbą powrotu powyżej tego zakresu. Jeżeli presja popytowa będzie widoczna, warto będzie rozważyć ruch wzrostowy. Wówczas z okolic 3 955 rozpocząłby się ruch wzrostowy, który spowodowałby skok notowań do 4 000.

Wykres S&P H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks S&P 500 17.11.2022

Konkluzja

Z perspektywy intraday rynek ma szansę rzeczywiście dziś cofnąć. Warto będzie wziąć pod uwagę to, jak rynek rozpocznie pre-market oraz samą sesję.

TSR : 4 050

TFR : 4 000

TDP : 3 955

TFS : 3 910

TSS : 3 865

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.