Jak uczyć dzieci i młodzież kryptowalut?

nauka kryptowalut
J2T Trade

Kryptowaluty stały się już jakiś czas temu bardzo gorącym tematem m.in. za sprawą rosnącego kursu Bitcoina, w którego chciało inwestować coraz więcej osób. Mimo tego, że kurs bitcoina mocno spadł, kryptowaluty są tematem finansowym i technologicznym, obok którego nie można przejść obojętnie. Wiedzę na ten temat należy przekazać przystępnie dzieciom i młodzieży, gdyż to one już za chwilę będą użytkownikami.

Wiedza finansowa

wiedza finansowa

Jak zacząć? Kryptowaluty co do zasady są zwykłym środkiem płatniczym. Dlatego zdobywanie wiedzy na ich temat należałoby rozpocząć od tego, jak działa zwykły rynek finansowy.

Jeżeli ktoś interesuje się kryptowalutami pod kątem inwestycyjnym, to musi znać zasady działania giełdy. Od czego zależy kurs, kiedy wzrośnie, kiedy spada. Dlaczego można kupić po określonej cenie, a dlaczego czasami nie można sprzedać.

FP Markets

Giełda sama w sobie ma wiele uniwersalnych zasad, niezależnie od tego, czy handlujemy kryptowalutami, czy dolarami lub euro. Warto więc, przekazać dzieciakom podstawową wiedzę na temat giełdy.

Wiedza technologiczna

technologia jutra

Niezależnie od zasad działania giełdy, istnieją oczywiście różnice między tradycyjną walutą, a kryptowalutami. Warto dziecku opowiedzieć o tym, że pieniądz tradycyjny drukowany jest przez Państwo w mennicy. Państwo jest odpowiedzialne za jego emisję oraz ilość obiegu. A co z kryptowalutą? Kolejne sekcje opisują zasadę działania najbardziej popularnej kryptowaluty (Bitcoin), która opierają się na technologii blockchain.

Blockchain

sieć blockchain

Blockchain to technologia nierozerwalnie związana z kryptowalutami. Blockchain jest to łańcuch bloków, w których zapisane są poszczególne transakcje. Następnie ma miejsce swego rodzaju konkurs.

Komputery będące w sieci, które są tzw. koparkami, rozwiązują pewne zadanie matematyczne. Ta koparka, która rozwiąże zadanie wygrywa i „znajduje” Bitcoiny. Rozwiązanie zadania zamyka dany blok. Kolejne transakcje zapisywane są w następnym bloku. Znowu koparki startują do wyścigu.

Prawdopodobieństwo wykopania Bitcoinów jest uzależnione od mocy obliczeniowej komputera. Czym większa moc obliczeniowa, tym prawdopodobieństwo jest większe.

Decentralizacja

sieć zdecentralizowana

To, co każde dziecko powinno wiedzieć to fakt, że sieć blockchain jest siecią zdecentralizowaną, tzn. baza danych nie znajduje się w jednym konkretnym miejscu, a każdy użytkownik sieci ma swoją kopię. Wykonane transakcje są nieusuwalne.

Natomiast w tradycyjnych systemach bankowych, bank ma pełną kontrolę nad kontami oraz bazą danych i ma możliwość ich modyfikacji.

Jak dokonuje się transakcji kryptowalut?

W przypadku tradycyjnego systemu bankowego, klient banku zleca przelania pieniędzy z jednego konta na inne. W przypadku Bitcoina przelew na konto drugiego użytkownika nazywany jest transakcją.

Stosowane jest tutaj szyfrowanie parami kluczy: klucz prywatny i klucz publiczny. Bardzo ważne jest, aby użytkownik nigdy nie zdradził swojego klucza prywatnego. Inaczej może stracić wszystkie Bitcoiny.

Niestety część użytych powyżej pojęć wymaga chociaż podstawowej wiedzy informatycznej. Dlatego, jeżeli dziecko nie zna takich pojęć jak „baza danych”, „metoda szyfrowania klucza prywatnego i publicznego”, to można je zapisać do Akademii IT & Programowania dla Dzieci i Młodzieży, która prowadzi przekrojowe zajęcia z programowania, sieci komputerowych i cyberbezpieczeństwa w każdym regionie Polski.

Po kursie informatycznym dla dzieci i młodzieży „IT Junior”, wszystkie wymienione w artykule pojęcia informatyczne, będą zrozumiałe zarówno dla 11-latka, jak i 16-latka.


 

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Trader's Area
Trader's Area tworzymy z pasji do rynków finansowych i tradingu online. Tym zajmujemy się na co dzień i w tym jesteśmy najlepsi. Nasz cel jest jasny – dostarczyć Ci najbardziej sprawdzonych narzędzi, które wykorzystasz w swoim tradingu. Mamy nadzieję, że zainspirujemy Cię, uwolnimy Twój potencjał i przyczynimy się do Twojego sukcesu w inwestowaniu na rynkach finansowych. Wierzymy, że dzięki tradingowi online będziesz w stanie zrealizować swoje marzenia i wyznaczone cele.