Amerykański indeks technologiczny podczas piątkowej sesji przedłużył trwanie w negatywnych nastrojach. Nasdaq 100 odnotował po raz kolejny znaczącą stratę. Doniesienia w związku z upadkiem banku SVB działają również na spółki technologiczne. W konsekwencji w piątek, 10 marca Nasdaq 100 zszedł poniżej 11 800. Tym samym indeks odwiedził rejony ze stycznia. Na sytuację technologicznego rynku w USA patrzymy w poniedziałek, 13 marca. Indeks walczy dziś o odbicie.
Nasdaq 100 z najgorszym tygodniem od listopada
Zamknięcie piątkowego dnia handlu z 10 marca pokazało, że Nasdaq 100 stracił wówczas ogólnie 1,38%. Jednak tak jak zauważyliśmy, ważniejsze było to, iż tego dnia zszedł poniżej 11 800. Notowania technologicznego indeksu pokazały się na tym poziomie pierwszy raz od stycznia tego roku.
W piątek rynek potwierdził nastawienie całego minionego tygodnia (06.03-10.03). W tych dniach aż trzy sesje kończyły się wyraźnymi stratami (większymi od 1%). Łącznie w ubiegłym tygodniu indeks stracił 3,75%. Tym samym Nasdaq 100 zakończył zmagania z najgorszym tygodniem od listopada 2022 roku.
Straty ponownie zdominowały
Panika inwestorów widoczna była wśród spółek technologicznych. Składowe Nasdaq’a 100 opowiedziały się po stronie strat i te ponownie zdominowały scenę. Jak wskazuje tablica notowań, najgorzej w piątek wypadła spółka Atlassian Corp (NASDAQ:TEAM), której akcje spadły o 8,36%. Przed spadkami uchroniło się zaledwie piętnaście spółek. Wśród nich najlepiej zaprezentował się INTEL (NASDAQ:INTC). Wycena tej firmy wzrosła o 2,95%.
Punkt widzenia dzienny: indeks walczy o odbicie
Rynek piątkowym ruchem minął się z zakładaną projekcją. Notowania najpierw podbiły i sięgnęły zakresu średniej SMA 55. Dopiero po otwarciu giełd pojawił się spadek i indeks zszedł w rejony 11 900. Z tego miejsca rynek odbił i powrócił do TDP (12 003). Jednak pomimo prób, nie zdołał utrzymać się powyżej niego, podaż wygrała i sprowadziła notowania poniżej 11 800. Dopiero w tych okolicach wyhamowane zostały spadki.
Wykres pokazuje, że indeks otworzył się dziś górą i przed rozpoczęciem sesji europejskiej podszedł pod 12 100. Średnia jednak ponownie zatrzymała wzrosty. Wraz z otwarciem rynków w Europie pojawiło się urwanie. Obecnie, czyli po godzinie 10 rano (czas w Polsce) indeks oscyluje w rejonach 11 900.
Dziś przyglądamy się kontynuacji ruchu spadkowego. Notowania do takiego rozwiązania przygotować się mogą z nieco wyższych zakresów. Rynek bowiem ma szansę podbić w okolice TDP i dopiero z tego miejsca rozpocząć spadki. Po wyraźnym zejściu poniżej 11 900 i re-teście od dołu strefy 11 910-11 940 (potencjalny obszar dystrybucji) mógłby zejść do 11 750.


Punkt widzenia tygodniowy: indeks w strefie 11 720-11 960
Natomiast spójrzmy jeszcze co słychać z ujęcia interwału dziennego. Wykres pokazuje, że Nasdaq 100 znajduje się obecnie w niezwykle ważnej strefie: 11 720-11 960. Jest to obszar wsparcia, który dziś zostać może naruszony. Niemniej naruszenie tego obszaru nie będzie jego wyłamaniem. Indeks ma szansę nadbić (zejść poniżej i powrócić do strefy) wspomniane wsparcie. Następnie re-test od góry wsparcia otworzyłby drogę do pewnego wzrostu. Cel na ten tydzień to 12 700.


Konkluzja
Wraz z rozwojem systemu, uaktualniamy spojrzenie na rynek, a zatem i analizy. Od dziś badać będziemy potencjał rynku w ujęciu tygodniowym. Do codziennych analiz wkraczają zatem wykresy dziennego interwału. Poziomy* z wykresu H1 nie uległy zmianie. Aktualne na dziś rozpisane zostały poniżej.
TTR : 12 685
TSR : 12 458
TFR : 12 235
TDP : 12 003
TFS : 11 777
TSS : 11 553
TTS : 11 336
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.