Nasdaq 100 znów zyskał. Powell ocenił sytuację gospodarczą!

J2T Trade

Amerykański indeks technologiczny zakończył wtorkową sesję powyżej kreski. Nasdaq 100 tym samym znów zyskał, przedłużając wzrostową passę. Inwestorzy zmierzyli się wczoraj z komentarzem przewodniczącego Rezerwy Federalnej. Jerome Powell ocenił sytuację gospodarczą kraju. Prezes Fed wskazał, że „system finansowy jest obecnie silniejszy”. Czas na środowe zmagania rynku akcyjnego. Co przyniesie trzecia sesja tygodnia?

Nasdaq 100 przedłuża zyski

Podczas wczorajszej sesji handlowej, 10 stycznia inwestorzy wyrazili swój optymizm. Zamknięcie giełd w USA ujawniło, że we wtorek notowania indeksu technologicznego skoczyły ogólnie o 0,88%. Oznacza to, że Nasdaq 100 przedłużył zyski z poprzednich dni. Warto dodać, że była to trzecia z rzędu sesja zakończona na plus. Czy dziś rynek również odnotuje pozytywny wynik?

Wyceny spółek w górę

Spółki wchodzące w skład indeksu Nasdaq 100 zorientowane były we wtorek na dalsze wzrosty. Wyceny większości przedsiębiorstw z indeksu technologicznego rosły. Najlepiej pod tym względem wypadło Warner Bros Discovery, którego akcje wzrosły o 8,18%. Po stronie strat wyróżniła się Illumina, której wynik znacząco odbiegł od reszty. Notowania tej spółki poleciały o 6,20%.

Powell skomentował sytuację

We wczorajszym wystąpieniu na sympozjum w Szwecji przemawiał prezes Rezerwy Federalnej, Jerome Powell. Przewodniczący amerykańskiego banku centralnego podczas wypowiedzi poruszył wiele tematów. Powell podkreślił istotność niezależności politycznej instytucji Fed. Dodał, że przywrócenie stabilności cen w obliczu wysokiej inflacji może wymagać zastosowania przez bank centralny działań niepopularnych w krótkim okresie. „Brak bezpośredniej kontroli politycznej nad naszymi decyzjami pozwala nam na podjęcie tych niezbędnych działań bez uwzględniania krótkoterminowych czynników politycznych” – stwierdził Powell.

FP Markets

Ponadto Powell skomentował wczoraj sytuację gospodarczą kraju. Przewodniczący przekonywał, że system finansowy jest obecnie „silniejszy w swoim rdzeniu” oraz „znacznie bardziej odporny”. Urzędnik podkreślił, że gospodarka, która doznała kryzysu, potrzebowała reakcji i użycia narzędzi polityki monetarnej w „bezprecedensowy sposób”.

Punkt widzenia – Nasdaq 100 zrealizował wzrost, szansa na więcej?

We wczorajszej analizie indeksu Nasdaq 100 jako główny wariant rozważaliśmy ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „W najbliższych godzinach warto będzie skupić się na tym, czy rynek zdoła utrzymać zakres cenowy 10 980-11 030. Jeżeli tak się stanie, rozważaniom poddany mógłby zostać ruch wzrostowy. Powrót ze wspomnianego obszaru (10 980-11 030) powyżej średniej determinowałby ruch wzrostowy. Na zasadzie re-testu od góry jej zakresu notowania wykonałby podejście do 11 250”.

Rynek wypełnił wczoraj kluczowe założenie o utrzymaniu obszaru ceny: 10 980-11 030 i realizowały się dalsze aspekty scenariusza. Pojawił się bowiem dokładny re-test zakresu średniej kroczącej SMA 55 i rynek budował podejście. Najwyżej notowania sięgnęły wczoraj okolic 11 230, zatem do pełnego targetu nieco zabrakło, niemniej jednak schemat można uznać za zaliczony.

Dziś o godzinie 12 (czas w Polsce) patrzymy na wykres indeksu Nasdaq 100. Notowania sięgnęły dziś rejonów 11 250, jednak obecnie indeks oscyluje nieco poniżej. Czy dziś rynek ponownie zdecyduje się na wzrost?

Scenariusz główny – wzrostowy

Rynek dzisiejszy ruch wzrostowy również oprzeć może o zachowanie sił na zakresie średniej. Strefą potencjalnej akumulacji zdaje się 11 140-11 170. Najpierw notowania mogą zejść do tej strefy celem sprawdzenia nastawienia kupujących. Przewaga byków mogłaby wynieść indeks powyżej 11 250. Z kolei re-test tego poziomu od góry determinowałby podejście do 11 400.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 wzrost
Scenariusz wzrostowy indeks Nasdaq 100 11.01.2023

Scenariusz poboczny – spadkowy

Należy jednak zwrócić uwagę na to, iż obszar 11 250-11 300 stanowi dość istotny intraday’owy zakres oporu. Przewaga podaży w tym zakresie uświadomiłaby o potencjale spadkowym. Na zasadzie budowy niższego szczytu rynek mógłby cofnąć do 11 100.

Wykres indeks Nasdaq 100 H1 spadek
Scenariusz spadkowy indeks Nasdaq 100 11.01.2023

Konkluzja – co zrobi Nasdaq 100?

Za kilka godzin rozpocznie się środowa sesja handlowa. Na jaki ruch zdecyduje się dziś amerykański indeks technologiczny? Projekcje na dziś rozpisane zostały powyżej. Poziomy z wykresów nie zmieniły się i prezentują się następująco.

TTR : 11 700

TSR : 11 475

TFR : 11 252

TDP : 11 015

TFS : 10 790

TSS : 10 565

TTS : 10 350

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.