Notowania amerykańskiego indeksu technologicznego runęły w czwartek, 16 lutego. Nasdaq 100 zakończył dzień wyraźnym spadkiem wynoszącym 1,93%. Podczas wczoraj sesji negatywne nastroje dyktowane były m.in. nowymi raportami ekonomicznymi. Pesymizmu na rynku nadały również kolejne ostrzeżenia napływające z Fed. O czym tym razem mówili członkowie Rezerwy Federalnej? Sprawdźmy, jak wygląda sytuacja indeksu w piątek, 17 lutego.
Indeks Nasdaq 100 cofnął zyski z poprzednich dni
Technologiczny indeks z USA wypadł wczoraj najgorzej na Wall Street. Amerykański Nasdaq 100 stracił podczas czwartkowej sesji ogólnie 1,93%. Oznaczało to jednocześnie obniżkę notowań rzędu 250 punktów. Tym samym indeks Nasdaq 100 cofnął w całości zyski z dwóch poprzednich dni. W szczególny sposób zatem naruszony został wynik tygodniowy. Wysoce prawdopodobne, iż to właśnie dzisiejsza sesja zadecyduje o rozliczeniu tygodniowym.
Strona spadkowa stłumiła wzrosty
Składowe indeksu Nasdaq 100 pokazały wczoraj siłę po stronie spadkowej. Całkowicie stłumiła ona wzrosty, które w czwartek były praktycznie niewidoczne. Na czele stratnych spółek stanęło przedsiębiorstwo Datadog, którego notowania spadły o 7,04%. Jednak co ciekawe, najwyższa odnotowana wczoraj pojedyncza zmiana kursu akcji należała do spółki ze strony wzrostowej. Firma Seagen zyskała 13,28% i stanęła na czele dziewięciu spółek, które uchroniły się przed stratami.
Popyt nie zmiękł tak jak szacowano – tłumaczyła Mester z Fed
Prezes Banku Fed w Cleveland, Loretta Mester zabrała głos w sprawie sytuacji gospodarki USA. Bankier najpierw odniosła się do kwestii związanej ze stopami procentowymi. Jej zdaniem muszą się one wspiąć powyżej 5% i pozostać na tym poziomie „przez jakiś czas”. Takie nastawienie urzędnik tłumaczy ciągle wysoką inflacją. Ostrzegła przy tym, iż „przejście z powrotem do stabilności cen zajmie trochę czasu i nie obędzie się bez pewnego bólu”.
Członkini Fed wypowiedziała się również nt. potencjalnej recesji. Według Mester gospodarka Stanów Zjednoczonych znacznie zwolni w 2023 roku, gdyż popyt nie zmiękł tak, jak szacowano. Recesja może być zatem wywołana przez dalsze próby Fed w schładzaniu inflacji.
Podwyżki stóp mogą utrzymać dezinflacyjny trend – mówił Bullard
Inny decydent Fed – prezes Banku Fed w St. Louis, James Bullard również wypowiedział się wczoraj. Bullard zauważył, że podwyżki stóp zdolne są utrzymać dezinflacyjny trend w 2023 roku. Bankier zauważył, że jest to możliwe „nawet przy trwającym wzroście i silnych rynkach pracy, poprzez utrzymanie oczekiwań inflacyjnych na niskim poziomie”. Bankier zaznaczył także, iż „oczekiwania inflacyjne są kluczową determinantą rzeczywistej inflacji”.
Punkt widzenia – Nasdaq 100 poniżej 12 400
Notowania amerykańskiego indeksu technologicznego urwały już w godzinach pre-marketu. Jak pokazuje wykres, rynek gwałtownie zszedł i pominął istotność zakresu średniej SMA 55. Zejście kontynuowane było po otwarciu giełd w Nowym Jorku i notowania sięgnęły rejonów 12 470. Jednak wówczas spadki zostały chwilowo wyhamowane. Rynek powrócił do zakresu średniej i w godzinach nocnych ponownie urwał z jej obszaru. Sesja zamknęła się w okolicach poziomu 12 450.
Na zachowanie indeksu Nasdaq 100 patrzymy przed ostatnią sesją tego tygodnia. Na dwie godziny przed rozpoczęciem piątkowego dnia handlu indeks oscyluje poniżej poziomu 12 400. Jak wyglądają perspektywy na dziś?
Scenariusz główny – spadkowy
Rynek ma sposobność, aby dziś kontynuować ruch spadkowy. Dobrze byłoby jednak zobaczyć zejście z nieco wyższego pułapu. Notowania mogą zatem najpierw podbić w rejony 12 440-12 470 i w nich zebrać siłę do dalszego spadku. Ruchem schematycznym indeks cofnąłby do 12 150.
Scenariusz poboczny – wzrostowy
Jednak podejście w rejony TDP wiązać się może z budową nieco innego ruchu. Gdyby presja podażowa odpuściła warto byłoby rozglądać się za jednym ze schematów odwrócenia ruchu. Na zasadzie budowy wyższego dołka, rynek wykonałby ruch wzrostowy w rejony 12 600 (obecnie przebiega tam średnia).
Konkluzja
Nasdaq 100 zakończył wczorajszą sesję wyraźnym spadkiem i dziś w pre-markecie trwa dalej w ponurych nastrojach. Czy po pierwszym dzwonku coś się zmieni?
TTR : 13 142
TSR : 12 915
TFR : 12 692
TDP : 12 460
TFS : 12 233
TSS : 12 010
TTS : 11 793
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!