Giełdy w Nowym Jorku zamknęły wczorajszą sesję znacznie powyżej kreski. W czwartek, 28 kwietnia inwestorzy wykazali głęboki optymizm. Pozytywne nastroje niesione były dalszymi publikacjami wyników finansowych spółek. Dane Mety za pierwszy kwartał przekroczyły oczekiwania. Euforia akcjonariuszy z tego powodu pchnęła pozostałe firmy do zysków na trzech głównych indeksach w USA. Technologiczny sektor okazał się najsilniejszy. Nasdaq 100 zakończył sesję z długo wyczekiwanym przez nas wzrostem. Nasdaq zyskał wczoraj aż 2,76%. Dziś kończy się handel na rynkach akcji w kwietniu. Jak zakończą się zmagania czwartego miesiąca? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.
Nasdaq 100 z wyczekiwanym wzrostem, najlepsza sesja od lutego
Wczoraj byliśmy świadkami prawdziwej euforii na głównych rynkach akcji w Stanach Zjednoczonych. Popularne indeksy giełdowe wyraźnie zyskiwały, notując bardzo wysokie zmiany. Najlepiej na Wall Street wypadł indeks technologiczny. Nasdaq 100 zakończył czwartkową sesję z wyczekiwanym, przez nas jakiś czas, wzrostem. Nasdaq zyskał 2,76%, czyli jego kurs wzrósł o 350 punktów. Była to jedna z najlepszych sesji tego indeksu w tym roku. Dokładniej mówiąc, była to najlepsza sesja od lutego. Dzięki wczorajszemu wzrostowi, Nasdaq 100 wymazał znaczną część strat z tego miesiąca. Przed ostatnią sesją w kwietniu rynek ma szansę wyjść na plus w rozliczeniu miesięcznym.
Akcje Mety najwyżej od ponad roku
Spółki budujące indeks technologiczny opowiedziały się wczoraj za generowaniem zysków. Rajd towarzyszący firmom z Nasdaq’a 100 wywołany został najprawdopodobniej przez raport Mety. Sama spółka stanęła na czele wzrostów. Akcje Mety (NASDAQ:META) wzrosły o blisko 14% i znalazły się najwyżej od ponad roku. Wysokie, gdyż ponad 10% zmiany notowań pokazały przedsiębiorstwa Lucid Group (NASDAQ:LCID) oraz Comcast (NASDAQ:CMCSA). Wymienione spółki odpowiednio zyskały 13,16% i 10,27%.
Przypływ kapitału w ostatnich dniach kwietnia
Kwestię, którą dziś należy dodatkowo poruszyć, jest wolumen. Obroty na Nasdaq’u mocno spadły w kwietniu (względem marca). Jednak w ostatnich dwóch dniach obserwujemy przypływ kapitału. Wiele wskazuje, iż w kończącym się dziś dla rynków akcji miesiącu odnotowany zostanie najniższy obrót od roku. Za nagłym przypływem kapitału wydaje się stać zbliżający się miesiąc. Powszechnie panuje powiedzenie: „sell in may and go away”. Jednak, czy powinno to mrozić krew w żyłach inwestorów?
Punkt widzenia dzienny: wystrzał notowań Nasdaq’a 100
Rynek miał wczoraj wykonywać ruch na północ. Rzeczywiście na takie rozwiązanie się zdecydował. Warto jednak zwrócić uwagę na to jak wyglądał czwartkowy ruch. Wzrost rozpoczął się w godzinach amerykańskiej przedsprzedaży. Po otwarciu giełd indeks technologiczny walczył o kierunek. Konkretny ruch rozpoczął się po godzinie 16 (według czasu w Polsce). We wzrostach trwał aż do zamknięcia sesji, najwyżej sięgając poziomu 13 265. Sesja zakończyła się jednak w rejonach 13 200.
Co na dziś ?
Na wykres indeksu Nasdaq 100 patrzymy w piątek, 28 kwietnia. Indeks trwa w realizacji scenariusza podanego na ten tydzień (więcej poniżej). Układ dzienny wskazuje na potencjał rynku do dalszego ruchu w górę.
Scenariusz = zejście do TFR (ew.średniej SMA 55)—>zebranie siły—>podejście pod wczorajsze szczyty—>próba pokonania i dojście do 13 300
Negacja dla powyższych założeń będzie przełamanie średniej SMA 55.
Punkt widzenia tygodniowy: ile sięgnie indeks
Zauważyć możemy, że rynek dokładnie wypełnił już większość zakładanego scenariusza tygodniowego. Dziś spojrzenie na ten tydzień się zakończy. Pytanie dokąd dobije indeks?
Konkluzja
Dziś inwestorzy oczekują danych dotyczących wskaźnika PCE. Kluczowy indeks obserwowany przez członków Rezerwy Federalnej może wywołać skrajne nastroje na Wall Street. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.
TTR : 13 541
TSR : 13 314
TFR : 13 091
TDP : 12 859
TFS : 12 632
TSS : 12 408
TTS : 12 192
Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.
Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji.
*Oznaczone poziomy:
Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.
To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!