Nasdaq 100 wzrósł 20% w I kwartale. Indeks sięgnął 13 200.

Nasdaq Sala Notowań
J2T Trade

W piątek, 31 marca zakończyły się zmagania na rynkach w kolejnym tygodniu oraz miesiącu. Co więcej, tego dnia inwestorzy pożegnali pierwszy kwartał 2023 roku. Główne indeksy z USA podczas ostatniej sesji miesiąca kontynuowały wzrosty. Najlepiej spisał się Nasdaq 100, który podkreślił w piątek nastawienie całego miesiąca. Technologiczny indeks sięgnął tego dnia poziomu 13 200. Jednak szczególna uwaga kieruje się na trymestralny wynik. Nasdaq 100 wzrósł 20% w I kwartale 2023 roku. Na sytuację popularnych rynków akcji za oceanem patrzymy w poniedziałek, 3 kwietnia. Jak indeksy rozpoczną nowy miesiąc? Zapraszamy na kolejną analizę z cyklu.

Nasdaq 100 ponownie najlepszy

Ostatnia, czyli piątkowa sesja (31.03) ujawniła pozytywne nastroje na Wall Street. Popularne indeksy z Nowego Jorku kontynuowały wzrosty, a najlepiej ponownie spisał się Nasdaq 100. Dzień zakończył się podwyżką notowań technologicznego indeksu o 1,68% lub zamiennie o 218 punktów.

Indeks wzrósł 20% w I kwartale

Jednak o ile, samą piątkową sesję omówimy szerzej w dalszej części artykułu, tak teraz skupimy się na pewnych okresach. Indeks zakończył w piątek, 31 marca cały tydzień, miesiąc oraz kwartał. Wynik tygodniowy wyniósł +3,25% i był to trzeci z rzędu tydzień zakończony na plus. W marcu Nasdaq 100 zyskał ogólnie aż 9,46%. Prawdziwy podziw budzi natomiast rezultat za pierwszą z czterech części roku. Indeks wzrósł aż o 20% w I kwartale. Tym samym przerwał spadkową passę czterech kwartałów i był najlepszym od blisko 2 lat.

Spółki technologiczne świeciły się na zielono

Tabela notowań podczas ostatniej sesji uświadamiała, jak składowe Nasdaq’a 100 lubią generować zyski. Spółki technologiczne wyraźnie świeciły się na zielono, skupiając na sobie główną uwagę. Najlepiej poradziło sobie Rivian Automotive (NASDAQ:RIVN), którego akcje wzrosły o 7,50%. Po stronie strat stanęło jedynie osiem przedsiębiorstw. Wśród nich szczególnie zaprezentowało się Micron (NASDAQ:MU). Wycena tej spółki zmieniła się niekorzystnie o 4,36%.

FP Markets

Punkt widzenia dzienny: Nasdaq 100 sięgnął 13 200

Podczas piątkowej analizy rozważaliśmy ruch wzrostowy. O takiej możliwości pisaliśmy: „Scenariusz = szybkie podejście pod TSR–>korekta–>podejście pod 13 200”. 

Rzeczywiście technologiczny indeks ładnie rozegrał podany scenariusz. Do jego realizacji przystąpił już w pre-markecie, gdy rozpoczął się ruch na północ. Po otwarciu giełd rynek parł dalej w górę i po godzinie 18 (czas w Polsce) osiągnął poziom TSR. Niestety rynek nie pokazał korekty i z okolic TSR wykonał podejście do 13 200.

Na rynek patrzymy już w nowym tygodniu. Jak podpowiada wykres, indeks otworzył się dziś luką spadkową. Obecnie, to znaczy o godzinie 13 notowania oscylują tuż pod TFR.

Co na dziś ?

Dziś, jak to już w poniedziałki bywa rynek pokazać może zmienne nastroje. Jednak co ważniejsze, pierwsze plany na cały tydzień. Na poniedziałkową sesję bliżej przyjrzymy się ruchowi spadkowemu.

Scenariusz = podejście pod do strefy 13 180-13 200 (miałoby to na celu wypełnienie luki)–>zebranie siły do zejścia–>cofnięcie poniżej TSR i jego re-test od dołu–>zejście do 13 000

Uwaga: jeżeli rynek nie będzie skory wykonać podanego, pierwszego podejścia, wówczas do spadku mógłby się zebrać w rejonach TSR 

Wykres indeks Nasdaq 100 H1
Indeks Nasdaq 100 interwał H1 03.04.2023

Punkt widzenia tygodniowy: chwila przerwy przed dalszym wzrostem?

Poprzedni scenariusz tygodniowy (na dni 27.03-31.03) uznajemy za zrealizowany, gdyż rynek spełnił kluczowe założenia oraz wypełnił znaczną część ruchu. Na ten tydzień przychodzimy już z nowym pomysłem. Rynek ma szansę teraz chwilowo zwolnić ze wzrostami i pokazać chwilę przerwy. Notowania mogą powalczyć teraz o utrzymanie strefy cenowej 12 700-12 940. Jeżeli rynek będzie bronić tego zakresu, ma szansę zbudować podejście i wykonać wzrost do 13 600.

Wykres indeks Nasdaq 100 D1
Indeks Nasdaq 100 interwał D1 03.04.2023

Konkluzja

W nowym miesiącu przyglądamy się rynkom w Stanach Zjednoczonych. Dziś na indeksach może być nieco spokojniej. Poziomy* na wykresie nie uległy zmianie. Rozpisane dokładnie znajdują się poniżej.

TTR : 13 352

TSR : 13 125

TFR : 12 905

TDP : 12 670

TFS : 12 443

TSS : 12 220

TTS : 12 003

Codzienne analizy głównych indeksów akcyjnych ze Stanów Zjednoczonych.

Od poniedziałku do piątku spoglądamy na główne indeksy akcyjne z USA. Omawiamy sytuację: Nasdaq’a 100, S&P 500 oraz Dow Jonesa 30. W artykułach znajdują się projekcje dzienne i tygodniowe. Dołączone do artykułów wykresy mają charakter interaktywny. Po kliknięciu w nie otworzy się ich pogląd/większe okno. Ponadto, do codziennych analiz indeksów dołączany jest artykuł: „Co słychać w Stanach?”. Omawia, przedstawia, zapowiada i tłumaczy się w nim wydarzenia z danej/danych sesji. 

*Oznaczone poziomy:  

Subiektywnie (wyznaczane przez autora) zasadnicze poziomy na poszczególnych indeksach. Przedstawione są na wykresach interwału godzinnego-H1. Ich celem jest zobrazowanie zakresu indeksu na dany dzień.

To koniec tego artykułu, ale dopiero początek Twojej przygody z rynkami finansowymi. Przed Tobą długa droga, ale lepiej w pierwszej kolejności poćwiczyć. Rachunek demonstracyjny to najlepszy sposób, aby przetestować zdobytą wiedzę w praktyce. Otwórz bezpłatne konto demo z wirtualnymi pieniędzmi już dziś!

OTWIERAM KONTO DEMO

Piotr Szypuliński
Trader rynku OTC i Forex będący daytrader'em. Pasjonat rynku amerykańskiego i rynku metali szlachetnych. Sympatyk analizy technicznej. Redaktor portalu TradersArea.pl. Twórca organizacji naukowych.